Jogsegély Szolgálat
Jogsegély Szolgálat
A társadalom legkiszolgáltatottabb tagjai az autista, értelmi és halmozottan fogyatékos emberek.
Mitévő legyen az az anyuka, aki fogyatékos gyermekét nem tudja iskolába járatni, mert nincs a közelben speciális és befogadó iskola? Kihez fordulhat az a megváltozott munkaképességű fiatal, akit sehol sem akarnak alkalmazni, holott megfelelő kvalitásokkal rendelkezik? Mi történik, ha végleg elvesztünk a bürokrácia útvesztőjében?
Mit nyújt a jogsegély szolgálatunk a fogyatékos emberek és támogatóik számára?
Segítségünkkel eligazodhat abban, hogy egy adott probléma esetén milyen jogi megoldások vannak, például hogyan tudja a pénzbeli ellátásokhoz, foglalkoztatáshoz, egészségügyi ellátásokhoz történő hozzáférés jogát leghatékonyabban érvényesíteni.
A fogyatékos emberek érdekérvényesítő képessége alacsony, pénzügyi helyzetük nem mindig teszi lehetővé a jogi szolgáltatások igénybevételét és a rendelkezésükre álló információk feldolgozásában is segítségre szorulnak. Az oktatás, az egészségügy és a munkaerőpiac vagy az állami ellátások rendje még az egészséges emberek számára is számos jogi útvesztőt tartogat. A fogyatékos embereknek és családjaiknak, képviselőiknek pedig még ennél is több kérdést és nehezen értelmezhető helyzetet jelentenek. Ekkor segít a Jogsegély szolgálatunk.
Mindenkinek, aki úgy érzi, hogy fogyatékossága miatt hátrányba került.
Jogsegély szolgálatunk évente átlagosan 300 üggyel foglalkozik. Elsősorban a szociális és rehabilitációs ellátások, pénzbeli juttatások felől érdeklődnek nálunk. Gyakori kérdés, hogy ki, mire jogosult, milyen támogatást tud igénybe venni fogyatékossága okán.
Kiemelt ügyek és problémák:
- Hátrányos megkülönböztetés, az egyenlő bánásmód követelményét sértő esetek (pl. foglalkoztatási, képzési-oktatási, egészségügyi, szociális, lakhatási területen).
- Fogyatékos személyeket és hozzátartozóikat megillető ellátások és támogatások, rehabilitációs ellátások, egészségügyi ellátások, személyes gondoskodást nyújtó ellátások stb.
- Sajátos nevelési igényű gyermekek nevelése, oktatása kapcsán felmerülő jogi problémák.
- Munkajogi kérdések, megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatos speciális kérdések, komplex rehabilitáció.
- Polgári jogterület (pl. cselekvőképességet érintő gondnokság, támogatott döntéshozatal, gyermektartás, rokontartás kérdései, gyermekelhelyezés stb.)
A Jogsegélyszolgálat munkatársai:
- dr. Gazsi Adrienn (jogász)
- dr. Petheő Klára (jogász)
Önkéntes:
- dr. Bogdán Katinka (jogász)
Munkatársaink komoly szakmai tapasztalattal rendelkeznek
- a fogyatékos emberek jogvédelme,
- a szociális és gyermekvédelmi és gyermekjóléti szolgáltatások és ellátások,
- a megváltozott munkaképességű személyek, valamint
- a polgárjog (pl. cselekvőképességet érintő gondnokság, támogatott döntéshozatal, civil és nonprofit szervezetek, családjog) területén.
Ismerik a célcsoport speciális igényeit és a jogi problémák kezelésének módját.
Telefonos és írásbeli tájékoztatást adunk
Szóbeli vagy írásbeli tájékoztatást adunk a jogszabályokról és szakmai tapasztalatainkról. Ügyfeleink általános információkat kapnak a kérdéseikre jogokról és kötelezettségekről, a követhető/követendő eljárásokról, a lehetséges jogorvoslati lehetőségekről.
Elérhetőségeink
06-1-215-5213
Minden pénteken 10.00 és 16.00 óra között.
Felhívjuk a figyelmet, hogy telefonon csak az egyszerűbb, és a jogi szabályozás szerint, felelősséggel megválaszolható kérdésekben tudunk választ adni.
Egyéb esetben szükséges, hogy írásban, vagy személyes kapcsolatfelvétel keretében feltárjuk a megalapozott tanácsadáshoz szükséges tényeket, körülményeket.
Személyes találkozóra időpontot pénteki napra lehet kérni az alábbi e-mail címen, ahol munkatársunk visszajelzi, hogy az ügyeleti napon mikor tudjuk fogadni, amennyiben az ügy a jogsegélyszolgálat esetkezelési körébe tartozik.
nehagydmagad(kukac) kezenfogva (pont) hu
Jogi panaszait e-mailben is elküldheti nekünk.
Személyes találkozásra időpontot a telefonos jogsegély nyújtás időpontjában lehet kérni. Ügyvédeinkkel személyes találkozót csak akkor tudunk biztosítani, ha az ügy a Kézenfogva Alapítvány tevékenységi körébe tartozik és a telefonos vagy e-mailen történő tanácsadás valamilyen okból nem lehetséges. Személyes találkozásra csak a jogsegély szolgáltatás ügyeleti idejében (minden pénteken 10.00 és 16.00 óra között) kerülhet sor.
Életúttal kapcsolatos kérdések és válaszok – útmutató a fogyatékos gyermeket nevelő családok számára
További információk a szolgáltatásunk igénybevételéről
- A KézenFogva Alapítvány munkatársai, ügyvédei, gyakornokai és önkéntesei a Bizottsághoz forduló személyek ügyeivel kapcsolatos információkat csak egymás között, szakmai konzultáció céljával osztják meg. Ezen információkat harmadik személy részére nem adják ki.
- Tekintettel limitált erőforrásainkra, kizárólag a fent felsorolt ügycsoportok vonatkozásában tudunk segítséget nyújtani.
- Felhívjuk a figyelmet, hogy a jogi képviselet ellátására a tevékenység nem terjed ki.
- Kérjük, hogy eredeti dokumentumot postai úton ne küldjenek, mert nem áll módunkban a dokumentumokat visszapostázni!
- Jogi képviselővel rendelkezőknek nem áll módunkban jogi tanácsot nyújtani. Mind a KézenFogva Alapítvány, mind az adott ügyben eljáró ügyvéd fenntartja a jogot, hogy az adott ügy elvállalása tekintetében saját szakmai belátása szerint döntsön.
- A hozzánk forduló ügyfelek nagy számára és munkatársaink leterheltségére tekintettel kérjük, vegye figyelembe, hogy válaszunkat az ügy áttanulmányozását követően leghamarabb 2 héten belül tudjuk elküldeni.
Amiben biztosan NEM tudunk segíteni:
– hiteltartozással kapcsolatos ügyek
– végrehajtási ügyek
– kártérítési ügyek
– büntető ügyek
– adótanácsadás
– gondnokság alá helyezési eljárásban jogi képviselet
– ügyvédi ellenjegyzést igénylő okirat szerkesztés (ingatlan ajándékozás, adásvétel, öröklési szerződések stb.)
– ingatlanügyek
A KézenFogva Alapítvány tevékenységi körébe nem tartozó kérdésével az alábbi szerveket megkeresését javasoljuk:
- Emberi Erőforrások Minisztériuma Központi Ügyfélszolgálati Irodája
Családi tudakozó - Szociális tájékoztatás, tanácsadás (http://csaladitudakozo.kormany.hu)
Kormányhivatal mellett működő Jogi Segítségnyújtó Osztály (06-1-7000-952),
illetve az Áldozatsegítő Osztály (06-1-7000-950) - Munkajog, társadalombiztosítás területén: Jogpont+ jogsegélyszolgálat (http://jogpontplusz.hu/)
- Büntető végrehajtással, menedékjoggal és rendészeti joggal kapcsolatosan a Magyar Helsinki Bizottság nyújt segítséget. (www.kelsinki.hu)
- Oktatási ügyekben, hátrányos helyzetű, roma, fogyatékkal élő, hajléktalan és menekült státuszú gyermekek számára.
Rosa Parks Alapítvány jogsegély szolgálat jogsegely@rosaparks.hu - ÉTA Országos Szövetség, jogsegély, jogi tanácsadás (06-1) 414-0501 csütörtökön 10-13 óra között, vagy a jogasz@eta-szov.hu email címen.
- TASZ ingyenes jogsegélyszolgálat, (06-1) 279-2235 Kedden 14:30 - 17:00 Csütörtökön 10:00 - 12:00 között, vagy a jogsegely@tasz.hu email címen. Weboldal: https://tasz.hu/ingyenes-jogsegelyszolgalat
- Kormányhivatal áldozatsegítés és jogi segítségnyújtás
-
ÁLDOZATSEGÍTÉS
Lakó- vagy tartózkodási hely szerinti kerületi hivatalt kell megkeresni: ELÉRHETŐSÉGEK
Tájékoztató az áldozatsegítési eljárásról
A és B kérelemnyomtatvány
Krízis ügyeleti rend a hét minden munkanapján a 1117 Budapest, Prielle Kornélia utca 4.szám alatt,:
Hétfő-Csütörtök:8.00-16.30, Péntek:8.00-14.00
JOGI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS IGÉNYLÉSE
Gyámügyi és Igazságügyi Főosztály munkatársai is rendelkezésre állnak a 1117 Budapest, Prielle Kornélia utca 4.szám alatt, ügyeleti rend szerint, (hétfői, keddi és csütörtöki napokon 8:30 órától 16:00 óráig, pénteken 9:00 órától 13:30 óráig
Tájékoztató a jogi segítségnyújtó szolgálat munkájáról
Jogi segítségnyújtás igénylése büntetőeljárásban - kérelem
Jogi segítségnyújtás igénylése polgári peres ügyben - kérelem
Jogi segítségnyújtás igénylése peren kívül - kérelem
ELÉRHETŐSÉGEK
KÉZENFOGVA ALAPÍTVÁNY JOGSEGÉLYSZOLGÁLAT ADATVÉDELMI TÁJÉKOZTATÓ itt letölthető!
Támogatásoddal hozzájárulsz ahhoz, hogy továbbra is magas színvonalú ingyenes jogi segítséget tudjunk nyújtani a hozzánk forduló fogyatékos embereknek és támogatóiknak, családjaiknak.
Én is segíteni szeretnék!
Jogász hallgató vagy? Esetleg már gyakorló jogi szakember? Szeretnél csatlakozni önkéntes munkával hozzánk? Itt a helyed, várunk!