SAJTÓKÖZLEMÉNY

„MI IS TUDUNK DOLGOZNI!” avagy hogyan lehet az értelmi fogyatékos, autista embereket eredményesen foglalkoztatni?

Budapest, 2008.06.10. Az értelmi fogyatékos és autista emberek is képesek alkotó, értékteremtő munkát végezni. Ezen túl alkalmasak a piacon értékesíthető termékek előállítására és a különböző szolgáltatások nyújtására is – hangzott el a „Mi is tudunk dolgozni” című konferencián. A rendezvény célja, hogy bemutassák a Kézenfogva Alapítvány és az öt civil szervezet által létrehozott partnerség 3,5 éves munkáját, amely során kidolgozták az értelmi fogyatékos, autista emberek foglalkoztatásának rendszerszemléletű fejlesztésére szolgáló Aktív Műhely Foglalkoztatási Modellt.
Ma Magyarországon közel 80 ezer értelmi és halmozottan fogyatékos, autista ember él. Azoknak akik, a munkavállalás szempontjából aktív korúak, illetve képességeik lehetővé tennék a foglalkoztatását, körülbelül 8-9 százaléka dolgozhat. Az értelmi sérült emberek foglalkoztatásának kulcskérdése az, hogy megtalálják számukra a képességeinek megfelelő munkakört. Ezt az igényt felismerve a Kézenfogva Alapítvány és partnerei az Európai Unió és a Magyar Köztársaság EQUAL programja által finanszírozott Aktív Műhely projekt keretén belül 2005-2007 között kidolgozták az „Aktív-Műhely Foglalkoztatási Modellt”. Ennek eredménye az értelmi fogyatékos és autista emberek foglalkoztatásának rendszerszemléletű fejlesztése a munkaerő piaci diszkriminációjuk csökkentése érdekében.
A partnerek a program során összegyűjtötték az értelmi fogyatékos és autista emberek aktív foglalkoztatási programjaihoz szükséges információkat. A projekt megvalósítása alatt 80 értelmi fogyatékos és autista fiatal végezte el a különböző szakmákra felkészítő képzéseket. A betanító, akkreditált képzések keretében oktatott személyek a partnerszervezetek segítségével munkába álltak, közülük 10 fő a nyílt munkaerőpiacon dolgozik.
Ezzel párhuzamosan foglalkoztatás-szervező szakemberek képzése zajlott. Így az „Értelmi, halmozottan fogyatékos és autista emberek foglalkoztatásának szervezése” c. továbbképzésen, valamint az „Üzleti ismeretek és kommunikáció a szociális foglalkoztatásban c. tanfolyamon 60 fő végzett. A program keretében elkészültek a képzések során használandó kézikönyvek és az ahhoz kapcsolódó segédanyagok. A munkavállalók részére, pedig akadálymentes oktatási segédanyagok születtek.
A program megvalósulása alatt bolthálózat épül ki (már működő üzlet található Pécsett és Tatán). A partnerek közötti termékcsere és az értékesítési hálózat fejlesztése folyamatos.
A programban részt vevők érdekérvényesítő tevékenység végeztek a célcsoport foglalkoztatásának jogi, szakmai, ill. pénzügyi feltételeinek megteremtése érdekében. Eszerint a modell fontos eleme a foglalkoztatás országos hálózatának megteremtése, a hálózatszervezés és fejlesztés a partnerek között, valamint a nemzetközi tapasztalatok begyűjtése és adaptálása a hazai gyakorlatban.
Ezért a nemzetközi együttműködés keretében, egy innovatív nemzetközi eszközt adaptációja is megtörtént. A spanyol „LantegiBatuak” munkaképesség felmérő eszközt olyan újszerű eljárást, amely az értelmi fogyatékos és autista munkavállalók munkavégzéshez kapcsolódó képességeinek felmérését, a fejlesztendő területek azonosítását és a megfelelő munkakör megtalálást teszi lehetővé.
A fogyatékos emberek foglalkoztatásának támogatása érdekében létrejött a www.dolgoz6OK.hu honlap, amelyen egy on-line tudásbázist, valamint különböző hasznos információk találhatók. Az on-line tudásbázis jelenleg tartalmazza az értelmi fogyatékos emberek által elvégezhető munkatevékenységeket, különös tekintettel a környezettudatos tevékenységekre, az ehhez szükséges ismereteket, személyi és tárgyi feltételeket, módszertani javaslatokat és útmutatókat, “butikot” - melyben megrendelhetők és megvásárolhatók azok a termékek, melyeket az Aktív Műhely partnerség szervezetei által foglalkoztatott értelmi fogyatékos és autista fiatalok készítettek, valamint ötleteket a terápiás foglalkoztatáshoz és munkahely keresési lehetőségeket.
A projekt túlvállalási részében, a partnerek továbbfejlesztették az innovatív, valós piaci igényekre reagáló termékeket, amelyeket a projekt keretében értelmi fogyatékos és autista fiatalok készítették. A termékek értékesítésének megkönnyítése érdekében, piackutatás alapján üzleti tervek készültek. A munkahelyfeltáró szakemberek képzését követően több olyan munkahelyet/munkakört felmérése is megtörtént, ahol potenciálisan értelmi fogyatékos embereket foglalkoztathatnak. A fenti tevékenységek mellett az EQUAL Tematikus Hálózat keretében tanácsadói hálózat működik, ami a munkahelyfeltárási munkát egészíti ki és segíti.
A foglalkoztatási modell következetes alkalmazásával az értelmi fogyatékos és autista emberek foglalkoztatásának mennyiségi és minőségi javulása prognosztizálható.
Az „Aktív Műhely” foglalkoztatási modell kidolgozására létrehozott partnerség vezetője a Kézenfogva Alapítvány, együttműködő partnerei: a Bárka Alapítvány (Dunaharaszti), Esőemberekért Egyesület (Tata), Fogd a Kezem Alapítvány (Pécs), Mécses Egyesület (Mezőberény) és a Szimbiózis Alapítvány (Miskolc) voltak.

További információ:
Baráth Andrea
kommunikációs vezető
Kézenfogva Alapítvány
tel: 215-5213, 06 30 274-4414
e-mail: barath.andrea@kezenfogva.hu