SAJTÓKÖZLEMÉNY
40 ezer fogyatékos ember életét határozza meg a Polgári Törvénykönyv módosítása
Budapest, 2008.05.08. Négy fogyatékos ember foglalkoztathatóság vizsgálatát utasította el a szakértői és rehabilitációs bizottság a XV. kerületi önkormányzat fenntartásában lévő Értelmi Fogyatékosok Napközi Otthonában – érkezett a bejelentés a Kézenfogva Alapítvány „Ne hagyd magad!” antidiszkriminációs jelzőrendszerére. A Polgári Törvénykönyv folyamatban lévő reformja megszűnteti a kizáró gondnokság kategóriáját. Azonban párhuzamoson érvényesülnie kellene az ENSZ egyezmény azon alapelvének, amely szerint a részes államoktól megköveteli a fogyatékos személyek másokkal azonos alapon történő foglalkoztathatóságának biztosítását.
Több, mint 40 ezer fogyatékos ember életét határozza meg a közeljövőben a Polgári Törvénykönyv módosítása. Várhatóan 2010. január 1-jén megszűnik a kizáró gondnokság kategóriája.
A „Ne hagyd magad!” antidiszkriminációs jelzőrendszerhez érkező panaszok jelzik, hogy a fogyatékos személyek foglalkoztatásában igen súlyos emberi méltóságot és esélyegyenlőséget sértő eljárások vannak. Mivel az elmúlt hónapokban sok visszajelzés érkezett a gondnoksági anomáliákkal kapcsolatban, a mentálisan sérült, értelmi sérült és autista emberek jogegyenlőségét különösen érintő témában, a Kézenfogva Alapítvány a gondnoksági reform kérdésköréről kerekasztal megbeszélést rendezett. A résztvevő szakemberek a fogyatékos személyek jövőbeni munkavállalásával kapcsolatos kérdéseikre keresték a választ: hogyan viszonyul majd a Munka Törvénykönyve az új Polgári Törvénykönyvhöz? Dolgozhat-e minden fogyatékos személy, vagy továbbra is lesznek, akik nem lehetnek munkaszerződés alanyai?
A hatályba lépett ENSZ-egyezmény a Fogyatékossággal élő személyek jogaival kapcsolatban fontos változást hozott. A kerekasztalon részt vett illetékes civil érdekképviseleti szervek álláspontja szerint a Polgári Törvénykönyv folyamatban lévő reformja során, a kizáró gondnokság kategóriájának megszűnésével, párhuzamoson érvényesülnie kell az ENSZ egyezmény azon alapelvének, amely a részes államoktól megköveteli a fogyatékos személyek másokkal azonos alapon történő foglalkoztathatóságának biztosítását.
A kerekasztal megbeszélésen részt vettek az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai kar, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium, a Polgárjogi Kodifikációs és nemzetközi Magánjogi Főosztály, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium Gyermek és Ifjúságvédelmi Főosztály, a Mental Disability Advocacy Center (MDAC) Központ a Mentális Sérültek Jogaiért Alapítvány, az Autisták és Autisztikusok Országos Szövetsége, a Kézenfogva Alapítvány, az ÉFOÉSZ – Értelmi Fogyatékkal Élők És segítőik Országos Szövetsége, illetve a Szimbiózis Alapítvány munkatársai.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium Jogi és Szabályozási Főosztályának részvétele nélkül azonban a megbeszélésen nem kerülhetett sor a jelenlegi és a tervezett jogszabályi környezet többoldalú megközelítésére. Azonban a résztvevők közös cselekvési irányt fogadtak el, amely szerint a fogyatékos személyek másokkal azonos alapon történő foglalkoztathatóságának biztosításáért szükséges a szakmai-közösségi hálózati rendszer fejlesztése.
Mint ismeretes, a Kézenfogva „Összefogás a fogyatékosokért” Alapítvány, a Szimbiózis Alapítvány és az Autisták és Autisztikusok Országos Szövetsége szervezésében 2007. december 1-én vette kezdetét a „NE HAGYD MAGAD” országos fogyatékosügyi antidiszkriminációs program az Európai Unió támogatásával. A program keretében lehetőség nyílik egyéni diszkriminációs esetek feltárására és jogi úton történő kezelésére. Telefonos és e-mailes ügyfélszolgálat útján élhetnek bejelentéssel a diszkrimináció érintettjei, családtagjaik illetve a fogyatékos személyek érdekvédelmét ellátó civil szervezetek. Jogi szakértők vállalják a jogsértések rögzítését és a jogi segítségnyújtást, mely az eset jellegétől és súlyától függően a tanácsadástól a megfelelő állami szervek előtt való igényérvényesítésig terjedhet.
További információ:
www.kezenfogva.hu/nehagydmagad/
Baráth Andrea
kommunikációs vezető
Kézenfogva Alapítvány
Tel:30 274 4414
E-mail: barath.andrea@kezenfogva.hu