SAJTÓKÖZLEMÉNY

VAN VÉLEMÉNYEM!
„Felmegyek a Miniszterhez”

SAJTÓKÖZLEMÉNY
2007. november 15.

A Nem Adom Fel Alapítvány szervezésében, 2007. novemberében országos programsorozat indul, amelyben 6 magyarországi civil szervezet értelmileg akadályozott képviselői vesznek részt tapasztalati szakértőként. A döntéshozókkal szeretnének folyamatos párbeszédet folytatni az őket érintő kérdésekről, ezért önérvényesítő csoportokat, érdekképviseleti parlamentet hoznak létre. Az értelmileg akadályozott tapasztalati szakértők az országos programsorozatot parlamenti sajtótájékoztatóval indítják útjára. A parlamenti pártok képviseletében a sajtótájékoztatón részt vesz Korózs Lajos, a Szociális Bizottság elnöke, Dr. Vidorné Dr. Szabó Györgyi, a Szociális Bizottság alelnöke, Hirt Ferenc, a Fogyatékosügyi albizottság elnöke.

A Kézenfogva Alapítvány szervezésében 2005-2006-ban valósult meg a „Felmegyek a Miniszterhez” program, amelynek keretében az értelmileg akadályozott és a mentálisan hátrányos helyzetű résztvevők egy többfordulós nemzetközi felkészítő tréning után, a Parlamenti pártok képviselőivel is találkoztak. A program folytatása a Nem Adom Fel Alapítvány koordinálásával, „Van véleményem” címmel indult el. Célja, hogy a ma Magyarországon élő több mint 60 ezer értelmileg akadályozott ember mind helyi, mind országos szinten képessé váljon befolyásolni az életével kapcsolatos döntéseket.

A Van véleményem program célja, hogy a segítők támogatásával az értelmileg akadályozott emberek országosan, lehetőleg minden intézményben hozzanak létre, helyi önérvényesítő csoportokat, amelyek segítségével információt kaphatnak az életüket érintő legfontosabb kérdésekről, megismerhetik jogaikat, kialakíthatják egyéni ill. közös véleményüket, lépéseket tehetnek véleményük, jogaik érvényesítése érdekében. Mindeközben fejlődik a személyiségük, és erősödik a saját életükre vonatkozó kompetenciaérzés.

A program egy újabb lépés azon az úton, amelynek végső célja, értelmileg akadályozott személyek részvételével egy országos érdekképviseleti parlament létrehozása, a képviseleti demokrácia elvei szerint. Az önérvényesítő csoportok tagjai közül, demokratikus választás útján választanák meg azokat a képviselőket, akik megyei, ill. országos szinten képviselnék társaikat. Közülük kerülnének ki azok a legitim képviselők, akik a döntéshozókkal (Minisztériumok, illetve a Parlamenti Bizottságok, Fogyatékos ügyi Tanács stb.) rendszeres konzultációkat tartva, továbbítanák feléjük az egész országból összegyűjtött javaslatokat, panaszokat.

A megvalósítás első lépései azok a tájékoztató előadások (19 megyeszékhelyen, az Esélyek Házában), ahol a szakemberek, és a kliensek számára a tapasztalati szakértők, azaz értelmileg akadályozott emberek (segítők támogatásával) mutatják be a programot.

További információ:
Dely Géza, Nem Adom Fel Alapítvány
Tel: 06 20 536 8718, delygeza@gmail.com
Baráth Andrea kommunikációs vezető, Kézenfogva Alapítvány
Tel: 06 30 274 4414, barath.andrea@kezenfogva.hu