KézenFogva Történetek

Két tűz között békére lelt Vali, a sérült gyerekeket nevelő édesanya

Elvált szülőként két gyermekről gondoskodni önmagában is embert próbáló feladat – ha azonban két fogyatékossággal élő gyermekről van szó, akkor segítség nélkül szinte lehetetlen boldogulni. De nem is kell: KézenFogva sokkal könnyebb! Vali autizmusban érintett gyermekeivel való küzdelmes kapcsolatát alapítványunk Család- és Párterápiás Konzultációs Szolgáltatása segítségével szelídítette meg. Büszkék vagyunk Valira, és arra, hogy sikerének részesei lehettünk!

Vali 48 éves, elvált nő, aki egyedül gondozza 22 éves, autizmus spektrumzavarban súlyosan érintett, értelmi fogyatékos fiát, Pistit, illetve 14 éves lányát, Zsófit, aki enyhébb mértékben szintén érintett az autizmusban. Az édesanya a sok figyelmet igénylő gyerekek nevelése mellett csak heti 6 órában tud munkát vállalni, a családtól 10 éve külön élő apától érkező tartásdíj összege pedig nagyon alacsony. Így a megélhetésük is bizonytalan: előfordul, hogy az idős nagyszülők segítenek anyagilag a kis családon. Idegőrlő állapot!

 

Segíteni szeretnék a nehéz sorsú családokon

 

Barátok nélkül, elzárva a világtól

Sajnos sem Pistinek, sem Zsófinak nincsenek barátai, mert autizmusuk akadályozza őket az emberi kapcsolatok kialakításában. Pisti nagy küzdelmek árán, de elvégezte iskoláit, ám állapota és speciális támogatási igénye miatt munkára kevés esélye van, így ideje nagy részét a szobájába zárkózva tölti. Zsófi épp most kamaszodik, és barátok híján csak a telefonjával és bánatevéssel tudja magát lekötni. Tanulási nehézségekkel küzd, beszélgetni pedig jóformán csak az anyukájával tud. A testvérek korábban gyakran veszekedtek, csipkedték egymást – ami érthető, hiszen elszigetelődtek a világtól, kevés sikerélmény jut nekik, és tele vannak fájdalommal.


Az értelmi fogyatékos Pisti sokszor hallani sem akar senkiről, annyira rosszul van

Ebben a helyzetben Valit villámhárítóként használták a gyerekek: árulkodtak egymásra, édesanyjuknak pedig sokszor kellett lecsillapítania őket, amikor veszekedtek. A gyerekekre önálló háztartási feladatot sajnos nem lehet bízni, ezért Vali egyedül mosott, főzött és takarított az egész családra.

Kiút a mindennapos viszályokból

Vali egy ponton túl kilátástalannak érezte a helyzetet, ezért utolsó mentsvárként a KézenFogva Alapítványhoz fordult segítségért. A családterapeutákkal folytatott beszélgetések során végre fellélegezhetett! Sikerült új, a család minden tagja számára megfelelő szabályokat kialakítani, és együtt megtanulták egy hatékonyabb kommunikáció alapjait is. Vali a konzultációkat védőhálónak érezte maga alatt, és visszanyerte szülői magabiztosságát. Most már megnyugodva mesél új családi életükről:

Vali ma már attól sem tart, hogy fia elkallódik: reménnyel tölti el, hogy alapítványunk segítségével nagyobbik gyermeke idővel helyt fog tudni állni a munka világában.

 

Adományozok az alapítványnak

 

Hogyan segítünk a fogyatékos gyermekeket nevelő családoknak?

❤️ család- és párterápiás foglalkozásokat tartunk a kiegyensúlyozott otthoni légkör érdekében
❤️ speciális gyermekfelügyelettel tehermentesítjük a sérült gyermekeiket általában egész nap gondozó szülőket
❤️ támogatott lakhatással segítünk megteremteni a biztonságos családi fészket
❤️ jogsegélyszolgálatunk segít a pénzügyekkel, illetve az oktatási és egészségügyi ellátással kapcsolatos ügyintézésben

Kérjük, támogass minket, így Te is tehetsz egy elfogadóbb világért: segítsd emberhez méltó családi élethez a fogyatékossággal élő gyermekeket és szüleiket!

 

Támogatom a családsegítő programot

 

Köszönjük együttérzésedet és nagylelkűségedet!

(Vali története igaz történet, de a személyiségi jogokra
való tekintettel nevét megváltoztattuk, a képek pedig illusztrációk.)


 


 


Erzsike értelmi sérültként sem ismer akadályt

Hogyan segítettük őt munkához, és miben támogatjuk sorstársait?

Az értelmi sérültként született Erzsikéről korábban szinte lemondtak az orvosok – szerető szülei és a KézenFogva Alapítvány munkatársai azonban nem. Tudtuk, hogy az elfogadás és a türelem csodákra képes. Közös sikertörténetünk, hogy ma már megbecsült, dolgozó nő: postai alkalmazott. Hasznosnak érzi magát, saját keresete van, és barátokra talált a munkahelyén. Büszkék vagyunk rá, hogy segíthettük őt a boldogulás útján!

10-ből 8 sérült ember esélyt sem kap a munkára.

Javítsunk együtt ezen az arányon!

A KézenFogva Alapítvány nyílt munkaerő-piaci szolgálata a fogyatékossággal élő embereket segíti abban, hogy megtalálják a képességeiknek megfelelő munkát, és meg is tudják tartani azt. Segíts adományoddal, hogy minél több sérült ember dolgozhasson!

 

Segítek

 

„Az alapítvány nélkül nehéz lett volna munkát találni Erzsikének”

„Erzsike oxigénhiánnyal született. Minden nap a fejlesztéséről szólt és szól mind a mai napig, hogy a legjobbat hozzuk ki ebből a helyzetből” – meséli az édesanyja. Kislányként gyógypedagógusok, logopédusok, gyógytornászok és családja támogatásával megtanult beszélni és járni is, ami elképesztő teljesítmény részéről. Fantasztikus akaratereje van!

Erzsike egy speciális szakiskolában több szakmát is szerzett, sőt: végül le is érettségizett minden engedmény nélkül, ami ritkán sikerül ilyen szintű sérültséggel élő embereknél. A megfelelő munka megtalálása azonban újabb akadályt gördített Erzsike és családja elé, hiszen Erzsikének egy bonyolultabb ügyintézéshez és a közlekedéshez is segítségre van szüksége, illetve a pénz értékével sincs teljesen tisztában.

Ekkor keresték fel a KézenFogva Alapítványt. A felmérések során kiderült, hogy Erzsike a szabályok alapján végezhető feladatokban teljesít a legjobban, de fontos számára, hogy emberek között legyen. A munkára felkészítő programokat követően négy állásban is kipróbálhatta magát, végül a Magyar Posta Országos Logisztikai Központjában találta meg a neki való feladatot. Jó teljesítményének köszönhetően állásajánlatot kapott: 4 órában leveleket szortíroz egy otthonához közeli postán.
Kérünk, támogasd alapítványunk nyílt munkaerő-piaci programjait, hogy minél több fogyatékossággal élő ember élete vehessen ilyen örömteli fordulatot!

 

Adományozok

 

Hogyan segítjük a sérült emberek munkába állását?

A munkavégzés a fizetés és az önállóság mellett az emberi kapcsolatokról és a közösséghez való tartozásról is szól. Azért vagyunk, hogy a sérült embereknek is része lehessen mindezekben!

A KézenFogva Alapítvány nyílt munkaerő-piaci szolgáltatásai:
❤️ a megváltozott munkaképességű emberek készségeinek felmérése és fejlesztése
❤️ munkára felkészítő programok: pl. munkahelylátogatások, ahol a résztvevők ki is próbálhatják magukat, segítő szakember állandó jelenlétében
❤️ munkavállalás segítése: megkeressük a sérült résztvevő számára a legmegfelelőbb munkahelyet, majd kísérő szakember jelenlétével támogatjuk a beilleszkedést
❤️ a munkaadók elfogadó hozzáállását szemléletfejlesztő és mentorációs programokkal támogatjuk

Kérünk, támogatásoddal járulj hozzá, hogy a munkára építve méltó és önálló életet élhessenek azok is, akiknek ez ma még nem adatik meg!

 

Támogatom a programot

 

Köszönjük nagylelkűségedet leendő fogyatékossággal élő munkavállalóink nevében is!