Fogadd el, fogadj el program
[[overlay]] A Kézenfogva Alapítvány tevékenysége (Katt a képre!) |
Program munkatársai: Kalmár Judit és az alapítványunk dolgozói és önkéntesei
Program partnerei, önkéntesei: Strategic Scope Kommunikációs Ügynökség Kft. Munkatársai és önkéntesei.
Program anyagi támogatója:
Anyagi támogatás
Főtámogató: OTP Bank Nyrt.
Támogatók: Szociális és Munkaügyi Minisztérium (Progress program keretében), Waberer's Holding, Magyar Telekom Nyrt; Magyar Fejlesztési Bank Zrt; Magyar Villamos Művek Zrt.
Média-támogatás
TV2, Minimax, CEMP, EstMédia
Program leírása:
I.1. Támogatók szervezése
A kampányt az Alapítvány nem tudja kizárólag önállóan, saját forrásból finanszírozni, így a kezdetektől szponzorok bevonásával valósítja meg a programsorozatot.
A támogatók szervezését a 2010. évi kampányra már 2009 év végén elkezdtük annak reményében, hogy a lehetséges támogatók még be tudják építeni a programsorozat támogatását szponzorációs és támogatási stratégiájukba.
I.2. Az országjárás stafétaállomásainak kiválasztása
A vidéki helyszínekre pályázati felhívást tett közzé az Alapítvány. Összesen 31 szervezet nyújtott be pályázati anyagot, amelyek közül a legígéretesebb 15 helyszínt választottuk ki. Idén is érkezett külföldről pályázat, az Alapítvány Nagyváradra látogatott el a programmal.
A pályázati felhívást az Alapítvány a saját csatornáin keresztül juttatta el a szervezeteknek, és kiküldte a művelődési házaknak. Az Strategic Scope 220 önkormányzathoz küldte ki elektronikus úton a felhívást.
A szervezetek kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy az esemény integrált legyen, megvalósuljon a sérült és ép emberek együtt cselekvése, minél nagyobb legyen a látogatottsága, bírja a helyi önkormányzat támogatását, illetve min. egy általános iskolát bevonjon az eseménybe.
A szervezés során a nyertes pályázatot benyújtott szervezetek vezetőivel felvettük a kapcsolatot.
Igény esetén tanácsadással, konkrét segítségnyújtással segítettük munkájukat. A helyi sajtóval való kommunikációjukhoz háttéranyagokat biztosítottunk.
I. 3. A május 1-ei Családi Nap (nyitó rendezvény) kézműves és árus résztvevőinek kiválasztása
A résztvevő szervezeteket a korábbi évek tapasztalata alapján hívta meg az Alapítvány. A központi kézműves sátorban tartandó foglalkozásokhoz további szervezeteket kértünk fel. A szervezetek kézműves foglalkozásokkal színesítették a programot, illetve az általuk készített termékeket árusították.
A kézműves foglalkozásokhoz az Alapítvány biztosította számukra a szükséges alapanyagokat.
Értékelés: A szervezetek kiválasztása nagyon jól sikerült, színvonalas foglalkozásokat tartottak egész nap a rendezvény látogatóinak.
I.4. „Te+Én=Mi!” pályázat
„Küldj egy történetet!
Elő a számítógépet, papírt, tollat, festéket, filcet!
Biztosan találkoztál már olyan társaddal, aki valamilyen fogyatékossággal él (pl. korlátozottak a mozgás vagy értelmi képességei, nem lát vagy hall jól). Írd meg, vagy képregény formájában rajzold le a Te történetedet! Hogyan találkoztál vele, milyen élményeid vannak, mit gondolsz róla. Mutasd meg, Neked miért volt izgalmas, mit tanultatok egymástól, és miért fontos, hogy megismerted őt!”
A „Te+Én=Mi!” pályázatra a kiírást e-mailen jutattuk el 2503 iskolába, külön levelet írtunk az iskolák igazgatóinak, mellékeltük a pályázati felhívás plakátját is.
Médiatámogatóként megnyertük a Minimaxot, így a tv-csatornán, illetve a honlapjukon is segítséget nyújtottak a rajzpályázat meghirdetésében. Számos, a témához kapcsolható startlap oldalon elhelyeztük a pályázati kiírás linkjét, illetve a munkatársak és ismeretségi körük segítségével még számos közintézménybe, iskolába jutattuk el a plakátokat.
A pályázatra szerte az országból közel 150 pályamunka érkezett, közülük összesen 13 alkotást választottunk ki, melyek a programsorozat honlapjára (www.fogadj-el.hu) is felkerültek, ahol a látogatók szavazása alapján kerültek kiválasztásra a közönségdíjasok.
II. 1 Családi nap – Nyitó esemény
A 2010. évi közvélemény-formáló országjárás a május 1-ejei Családi Nappal vette kezdetét.
A rendezvénnyel célunk az volt, hogy Budapesten is minél több ember figyelmét hívjuk fel a fogyatékossággal élő emberekre és a Kézenfogva Alapítvány munkájára. Másodlagos célunk pedig az országos média figyelmének felkeltése volt, mely jelentős segítséget nyújtott abban, hogy érdeklődést keltsünk a program iránt.
A rendezvény helyszíne ismét a Felvonulási tér Műcsarnok és 56-os emlékmű közötti területe volt.
Az Alapítvány mindent megtesz, hogy megmutassa: az értelmi fogyatékos emberek ugyanolyan értékes tagjai a társadalomnak, mint bárki más. Ennek a gondolatnak a jegyében egy videó sorozatot készítettek a rendezvény előkészületeiről, a riporter értelmi fogyatékos munkatársuk, Szemők Zsolt volt.
II.2. A rendezvény
A tavalyi elrendezés bevált, így minimális változtatásokat kellett csak eszközölni. A rekord-kísérlet helyszínét még jobban „összeolvasztottuk” a rendezvény többi részével, néhány kézműves sátrat is mellé telepítettünk.
Ez évben még újdonság volt a Zsíroskenyerezde, ahol zsíros kenyeret és szörpöt lehetett venni. Itt szintén együtt dolgoztak ép és sérült kiszolgálók.
Célunk továbbra is az volt, hogy a véletlenül a rendezvényre tévedőket is ösztönözzük játékokkal és nyerési lehetőséggel arra, hogy végiglátogassák a rendezvényt, és megismerkedjenek üzenetével.
Az elrendezés mellett új elemekkel is bővítettük a kínálatot, hogy minél több olyan program legyen, ahol sérült és egészséges emberek együtt cselekedhetnek.
Az idei újdonságok:
Szélforgó hajtogatási rekord-kísérletben, melynek során a sérült és egészséges emberek együtt készítettek hungarocell táblákra szélforgókat, az épeket a sérült emberek segítették. Az OTP Bank biztosította a sikeres lebonyolításhoz, a hajtogatáshoz szükséges méretre vágott színes papírokat, illetve a sátrat, mely alatt zajlott a hajtogatás.
Bodor Attila és Palásthy Ádám a DÉMÁSZ Szeged junior válogatott kajakozói a sportágat mutatták be, és lehetőséget biztosítottak az evezőpad kipróbálására is.
Integrált produkciók – minden színpadi produkció integrált volt.
A fenti programokon kívül a már korábban megszokott eseményekkel is vártuk a látogatókat: kézműves-foglalkozások sérült emberek segítségével, OTP Bank Esély Játék, Szirom-szüret, kirakodóvásár várták a látogatókat. A Fogadj el Kávézóban és a Zsíroskenyerezdében sérült és egészséges emberek, együtt szolgálták ki a rendezvény látogatóit.
Eredmények, értékelés
Szélforgó-hajtogatáson minden résztvevőt arra kértek a szervezők, hogy hajtogasson egy színes szélforgót, fejezze ki ezzel, hogy elfogadja fogyatékos embertársait. 3215 szélforgó született, ami egy igazi rekord.
A Szirom-szüret iránt ismét nagy volt az érdeklődés, közel 300-an vettek részt a játékos akadályversenyen. A játékos akadályverseny egyik állomását az OTP biztosította.
Az OTP Esély Játékon egész nap sorban állás volt. Ebben az évben is a korábban már jól bevált játékvezetőket kértük fel a játékok irányítására, koordinálására. Délelőtt Pipó László volt a műsorvezető, délután Pintér Gábor. Az OTP Esély Játék egy táblás játék formájába illesztett kvíz. A játékosok dobókockával léphetnek, az egyes mezők pedig különböző típusú kérdéseket rejtenek. Két kiemelt kérdéscsoport az OTP-vel kapcsolatos kérdések, valamint az ún. esélyegyenlőségi kérdések. Óránként általában 3 játék zajlott le, egy-egy játékban 4-5 csapat vett részt, egy csapatban pedig átlagban 3-5 fő játszott. A nap folyamán összesen kb. 350 ember játszott. A játékban résztvevők a jó válaszokért zsetonokat nyertek, amit a játék végén OTP-s ajándéktárgyakra válthattak be.
A Központi kézműves sátor egész nap „telt házzal” működött, a rendezvény látogatói szívesen tették próbára kézügyességüket.
A kézműves-foglalkozások sokféle lehetőséget kínáltak a családi kikapcsolódáshoz: gyékényfonás, üvegfestés, decoupage, képeslap domborítás, aszalványokból ékszerkészítés, táska-festés, gipszöntés, gyöngyfűzés, korongozás, kerámiafestés, origami, kosárfonás, nemez fülbevalók, bőrkarkötő készítés, karmantyú-szövés, szárazvirág-kötészet. A foglalkozások nagyon sikeresek voltak, a rendezvény látogatói folyamatosan megtöltötték a sátrakat.
A színpadon reggel 10 órától folyamatosan zajlottak a programok, sérült és egészséges művészek követték egymást, összesen 9 fellépő. Interaktív gyerekműsor, bohócok, sérült és egészséges művészekből álló együttesek, táncosok, zenészek produkciói szórakoztatták a rendezvény közönségét. A Minimax jóvoltából a Kolompos is színpadra lépett. A színpadi produkciók iránt egész nap folyamatos volt az érdeklődés. Délelőtt inkább a családosoknak, kisgyerekes szülőknek szólt a program, míg a délutáni fellépők már a fiatalokat, középkorúakat célozták.
III. Országjárás
A kamion útvonala
2010. május 1. – Budapest, Felvonulási tér - Kézenfogva Alapítvány Családi Nap - Nyitórendezvény
2010. május 14. - Miskolc, Tudomány és Technika Háza
2010. május 15. - Eger, Dobó tér
2010. június 5. - Zalaegerszeg, Dísz tér, Városházával szemben
2010. június 6. - Szigethalom, Városi Szabadidőközpont
2010. június 10. - Sárospatak
2010. június 11. - Pápa, Jókai Mór Művelődési Központ és parkolója
2010. június 26-27. - Budapest, Gyerek sziget
2010. július 3. - Győr, Bécsi kapu tér
2010. július 10. - Debrecen, Józsapark, parkoló
2010. július 24. - Orosháza, Árpád-kert
2010. augusztus 25-28. - Szeged, SZIN
2010. szeptember 4. - Nagykőrös, Cifrakert
2010. szeptember 12. - Kiskunhalas, Bethlen Gábor tér
2010. szeptember 18. - Celldömölk, Kemenesaljai Művelődési Központ és Könyvtár előtti tér
2010. szeptember 26. - Szekszárd, Garay tér
Kamion nélkül meglátogatott helyszín
2010. május 8. – Nagyvárad, Erdély
III.1 A kamion szerepe az országjárás során
A kamion szerepe a közvélemény-formáló kampány során kulcsfontosságú volt. A kamion nemcsak az egyes rendezvényhelyszíneken hívta fel a figyelmet a kampányra, de útja során is folyamatosan „kommunikált” környezetével, melyet a kampány arculatához igazodó design tett lehetővé.
A kamion belső kialakításánál a sokféleségre törekedtünk. Célunk az volt, hogy mindenki megtalálja az érdeklődésének megfelelő részt a kamionban. Háromféle funkcióra tettük alkalmassá a kamiont:
A kamionban a látogatók „Életképek” címmel kiállítást tekinthettek meg, mely a 6 fogyatékossági csoportot mutatta be, egy-egy emberi sorson keresztül, egy kicsit másképp mint ahogy megszoktuk.
A kamionban kialakítottunk egy 4 terminálból álló számítógépes részt, elsősorban a gyerekek, fiatalok számára, ahol olyan játékokkal játszhattak, amelyek erre a kampányra készültek. Célunk az volt, hogy a játék során átéljék, hogy milyen nehézségekkel kell az értelmi sérült embereknek megküzdeniük, milyen „akadályoztatva lenni”.
A kamionban létrehoztunk egy mini mozit, ahol a fogyatékossággal élő emberek mindennapjairól, színházi előadásból, koncertekből, és az előző évek országjárásai során készített filmből láthattak filmmontázst az érdeklődők. A vetítés célja a sérült emberek mindennapi életének, elért sikereinek, a bennük rejlő tehetségnek a bemutatása volt.
A kamiont 2010-ben is elkísérte az Esély Játék. Egyénileg és csapatban is játszható táblás játék, amely segíti a fogyatékos és nem fogyatékos emberek egymásra találását. A játéktáblán kialakított mezők különféle témakörökben tartalmaztak kérdéseket a játékosok életkorának megfelelően. A kérdések tanító jellegűek, és a játék végére elrejtve ugyan, de nagyon sok hasznos információval gazdagodott minden érdeklődő.
A helyszíneken bemutattuk a best practice – jó példák keretében a www.hozzaferes.hu oldalt, megmutatva, hogy hogyan kell működnie egy akadálymentes honlapnak.
A kamionban interaktív beszélgetéseket szerveztünk tapasztalati szakértők bevonásával a különböző fogyatékossági csoportok tekintetében.