FECSKE Szolgálat
[[overlay]] A Kézenfogva Alapítvány tevékenysége (Katt a képre!) |
Program munkatársai: Orosz Andrea, Nándorfi Krisztina
Program partnerei:
- ÉFOÉSZ (országos szervezete) Budapest egész területén és Pest megyében szolgáltat
- ÉFOÉSZ Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesülete Nyíregyházán és kistérségében, illetve a Fehérgyarmati Kistérségben szolgáltat
- Székesfehérvári Csemete Alapítvány Székesfehérváron és kistérségében, valamint a Sárbogárdi Kistérségben szolgáltat
Program anyagi támogatója: VELUX Foundations, Nemzeti Erőforrás Minisztérium
Program leírása:
1. A család otthonában nyújtott felügyelet a fogyatékos személy számára.
2. A szolgáltatás másik lényeges tartalmi eleme a sérült személy kísérése az otthona és az ellátó intézmény (iskola, óvoda, napközi) között a szülők munkahely megtartásának érdekében.
A szolgáltatás a nap 24 órájában, a hét minden napján elérhető.
Családonként maximum 20 szolgáltatási órát ajánl havonként. Működési tapasztalat alapján az átlagos szolgáltatási óraszám per család per hónap 12 óra körül van, mindhárom régióban. Az átlag alatti és feletti kiszolgálás megítélése a FECSKE szakmai programjában rögzített irányelvek alapján történik.
A szolgáltatásra jelentkezés az eddigi években telefonon és személyesen történhetett. A negyedik szakasz folyamán a jelenleg folyó fejlesztések nyomán az online igénybejelentés lehetősége is megnyílik.
A szolgáltatás adatait „A FECSKE szolgálat dokumentum tára” néven a szerződésükhöz csatolt dokumentáció alapján végzik, s amelyeket a Szolgáltatás Irányító Rendszer nevű internet alapú adatbázisban naprakészen vezetnek, rögzítenek.
A szolgáltatásra való jogosultság részletei „A Szakmai Program”-ban kerültek rögzítésre.
Program mérhető eredményei:
A FECSKE szolgálat 2010 évben összesen 22.356 órát szolgáltatott, közel 250 család számára, három régióban, 78 településen, 63 fecske szolgáltatóval. A családok átlagosan 12 óra szolgáltatást vettek igénybe havonta, s átlagosan 3 óra hosszúságú volt egy-egy szolgáltatási alkalom.
A szolgáltatást igénybe vevő családokban 258 fogyatékos személyt látnak el, akik 70%-a gyermekkorú, és középsúlyos vagy súlyos fogyatékos. A halmozottan sérült ellátottak aránya 20%. A fogyatékossági típus megoszlása a következő: értelmi fogyatékos 33%, autista 23%, halmozottan sérült személy 10%, mozgássérült és az érzékszervi fogyatékosok egyaránt 6-6%, egyéb SNI diagnózisú gyermek 15%.
A szolgáltatást legelső sorban a délutáni és esti órákban veszik igénybe átlagosan a családok, de van egy jelentős számú szolgáltatási igény a délelőtti és déli időszakban is. A hét öt munkanapján a szolgáltatási igény kiegyenlítettnek mondható, míg a hét végi szolgáltatások száma eltérő, a szombati napon majdnem olyan magas a szolgáltatott óraszám, mint hét közben, vasárnap azonban ennek felére esik vissza az igény.