2010. Évi Szakmai Beszámoló - Képzések

[[overlay]]

A KézenFogva Alapítvány tevékenysége (Katt a képre!)

Baráth Andrea, Büki Péter, Cseh Magdolna, Dr. Bartholy Judit, Dr. Bullain Nilda, Dr. Garai Dóra, Dr. Gazsi Adrienn, Dr. Márkus Eszter, Dr. Simó Judit, Fehér Miklós, Jakubinyi László, Kálly-Kulai Károly, Királyhidi Dorottya, Konner Eszter, Murányi Beáta, Nelhübel Henriette, Nyitrai Imre, Opitz Magda, Őszi Tamásné, Pelle Zsuzsanna, Schenk Lászlóné, Stummer Mária, Szauer Csilla, Szekeres Ágota, Váradi Antal, Zolnai Erika

Program anyagi támogatója: hallgatói befizetések, TÁMOP 2.5.1., TÁMOP 5.4.5, NCA, FSZK

Program leírása:

 

  1. Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány (FSZK) és a Kézenfogva Alapítvány közös képzései

A Kézenfogva Alapítvány a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány megkeresésére , 2010. januárjában 16 órás próbaképzését indított „A szociális szakemberek és a szerzetten siketvak személyek kommunikációjának továbbfejlesztése” címmel. A képzés a TÁMOP 5.4.5 projekt keretében került kidolgozásra és a Vakok Állami Intézetében került megszervezésre.

A képzésre olyan személyek jelentkezését vártuk, akik szociális munkás, ápoló, gondozó, személyi segítő foglalkozáskörben dolgoznak, és lehetőség szerint intenzív kapcsolatban vannak siketvak (látás és hallássérült) személyekkel. A képzésen 19 hallgató vett részt, valamennyien sikerrel elvégezték a képzést, és megkapták a képzésről tanúsítványukat.

Áprilisban, Veszprémben tartottunk kihelyezett képzést „Az autizmus szempontú, info-kommunikáci-ós akadálymentesítés alapelvei szolgáltatók és a szolgáltatás szervezők számára” címmel. A 16 órás képzésen 18 fő vett részt, valamennyien sikeresen elvégezték a tanfolyamot. A képzés helyszíne a Kozmutza Flóra Óvoda, Általános Iskola, Készségfejlesztő Speciális Szakiskola és Kollégium volt.

„Esélyjogegyenlőség a gyakorlatban az intézményi ellátások során” című képzésünket idén ősszel először szerveztük meg Kecskeméten, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat megkeresésére. Az irodájukban megvalósuló képzésen a szolgálat kecskeméti és szolnoki munkatársai vettek részt. Az FSZK-val közös képzésünk anyagai támogatását a közalapítvány nyújtotta. A képzésen 15 hallgató vett részt, valamennyien sikeres vizsgát tettek.

 

  1. A Kézenfogva Alapítvány saját képzései

Tavasszal indítottuk az Új utak a fogyatékos emberek családjainak személyi segítésében” képzésünket, melyen 17 fő vett részt és sikeres vizsgát is tett.

A „Szenvedélybetegség kialakulásának veszélyei, kezelése és megelőzési lehetőségei a fogyatékos személyek ellátásában” című kihelyezett szakmai műhelyünket 2010-ben két alkalommal szerveztük meg. Mindkét műhelysorozaton 19 fő kapta meg tanúsítványát.

2010. március 16 – június 9. között rendeztük meg első alkalommal a „Fogyatékosságügyi, foglalkoztatási civil érdekképviseleti koordinátor” című 60 órás akkreditált képzésünket. A képzés a TÁMOP 2.5.1-07/1-2008-0138 projekt keretein belül került kidolgozásra.

A négy alkalmas tanfolyamon 30 fő vett részt, záródolgozatot 27 hallgató adott le, így ők vehettek részt a szóbeli vizsgán, melyet sikeresen teljesítettek.

A nagy érdeklődésre való tekintettel képzésünket ősszel megismételtük. A képzésen résztvevő mind a 25 fő sikeres vizsgát tett. A tanfolyam díja NCA pályázatnak köszönhetően 45.000 Ft helyett 20.000 Ft volt.

2010 szeptemberében 2 kihelyezett képzést indítottunk a „Szexualitással kapcsolatos konfliktusok kezelése fogyatékos felnőttek intézményei ellátása során” címmel.

Az első tréningen, 2010. szeptember 1-3 között 14 fő vett részt a második tréningen 13 fő vett részt. A kihelyezett képzéseket az IRMÁK Nonprofit Kft. albertirsai, valamint csobánkai telephelyén tartottuk. A képzésre más alapítványoktól is érkeztek hallgatók.

Mindkét képzés sikeresen lezajlott, a hallgatók megkapták a tréning végzését igazoló tanúsítványukat.

„Súlyosan-halmozottan fogyatékos emberek életének kísérése” című képzésünk 2008 után indult újra, szintén kihelyezett formában Kéthelyen. A képzésre Keszthelyről, Pécsről és Győrből is érkeztek hallgatók, a helyi intézmény munkatársain kívül. Mind a 20 résztvevő sikeres vizsgát tett.

„Enyém a testem – Tanfolyam az értelmileg sérült felnőttek részére készült szexuális önvédelmi program oktatóinak képzésére” című 35 órás tanfolyamunkat 2007 után indítottuk újra. A képzésen csak azok a hallgatók vehettek részt, akik már sikeresen elvégezték a „Szexualitással kapcsolatos konfliktusok kezelése fogyatékos felnőttek intézményi ellátása során” című tréningünket. A képzésen 14 hallgató vett részt, és vizsgázott le.

„Lantegi- Új munkaképesség-felmérő módszer a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása érdekében” képzésünkön 20 hallgató vett részt. Sikeres vizsgát 19 fő tett, 1 hallgató betegség miatt nem tudott részt venni a vizsgán.

A program mérhetősége:

A 13 képzésen 244 fő vett rész. A képzéseinket összesen 244 fő fejezte be sikeresen

 

 

Képzésfejlesztés

  1. Revytalis-segítő képzési anyag-fejlesztés

Program munkatársai: Szabó Beáta, Orosz Andrea, Holczinger Éva, Kriszán Andrea, Lénárd Júlia

Program partnerei, önkéntesei: AFANIAS (Madrid ES), MCG (Palerme-IT) and GIP (Nancy-FR)

Program anyagi támogatója: EU

Program leírása:

A program keretében 2010-ben a projektpartnerek közötti munkamegosztást követően az interaktív tananyag két fejezetét dolgoztuk ki, melyet pilot képzésen teszteltünk, majd a többi partner által elkészített fejezeteket lefordítottuk és a programozott DVD-t editáltuk. Majd a DVD-hez oktatói kézikönyvet szerkesztettünk. Végül a programhoz kapcsolódó szakmai napot és egy képzők képzése tanfolyamot akkreditáltattunk a szociális továbbképzési rendszerben.

Program mérhető eredményei:

Egy interaktív oktató DVD, egy oktatói kézikönyv, egy akkreditált szakmai nap és egy akkreditált tanfolyam

  1. CCFC-Európai Gondozási Tanúsítvány fejlesztése és terjesztése

Program munkatársai: Pordán Ákos, Kovács Éva, Terényi-Szabó László, Orosz Andrea

Program partnerei, önkéntesei: Association for Real Change-Egyesült Királyság, vezető partner, AIAS Bologna-Olaszország, EASPD-Belgium, CUDV-Draga, Szlovénia, National University of Ireland-Írország, SASA-Bulgária, DIVOS-Ausztria, CECD-Portugália, Prosvasi-Ciprus, RKA- Németország, FAT-Románia.

Program anyagi támogatója: Egész életen át tartó tanulás, Leonardo da Vinci program

Program leírása:

A képzési és vizsgaanyag fordítása, tesztelése, terjesztése Magyarországon. Európai Képzési keretrendszer magyarországi helyzetének vizsgálata. Az eredmények magyarországi vizsgálata.

Program mérhető eredményei:

Elkészültek a lefordított vizsgakérdőívek, a kérdőívek adaptálása is elindult, elkészült a programismertető brossúra, elindultak a próbavizsgák.

  1. Érdekvédelmi képzés

Program munkatársai: Dr. Gazsi Adrienn, Hronyecz Ildikó, TFF munkatársai

Program partnerei, önkéntesei: Autisták Országos Szövetsége, Társaság a Fenntartható Fejlődésért.

Program anyagi támogatója: Autisták Országos Szövetsége

Program leírása:

Az autista emberek érdekérvényesítése terén tevékenykedő civil szervezetek számára országos hatókörű tréningsorozatot szerveztünk 6 városban (Győr, Miskolc, Budapest, Kaposvár, Kisújszállás, Szeged). Ennek keretében az autista emberek oktatása, szociális ellátása, munkavállalása terén bemutattuk az érdek- és jogérvényesítés legfontosabb eszközeit, gyakorlati példákon, eseteken keresztül.

A résztvevők egy komplex képzési háttéranyagot kaptak, amely az elméleti ismereteken túl minta dokumentumokat is tartalmazott. A Kézenfogva Alapítvány érdekérvényesítési blokkjához szorosan kapcsolódott a Társaság a Fenntartható Fejlődésért tréning, ami pedig érdekérvényesítési technikákat adott át a résztvevőknek. Két blokk hatékony segítséget jelentett a területen járatlan, ugyanakkor súlyos problémákkal küzdő kisebb civil érdekvédő szervezeteknek.

Program mérhető eredményei:

A képzéseken összesen 116 fő vett részt, a képzéshez részletes és komplex érdekérvényesítési kézikönyv készült (38 oldal) melyet a PPT előadás anyagával együtt a résztvevők elektronikus adathordozón kaptak kézhez.

  1. Családsegítő képzés

Program munkatársai: Kalmár Judit, Orosz Andrea, Hronyecz Ildikó,

Program partnerei, önkéntesei: Autisták Országos Szövetsége, Autizmus Alapítvány

Program anyagi támogatója: Autisták Országos Szövetsége

Program leírása:

Az autista emberek érdekérvényesítése terén tevékenykedő civil szervezetek számára országos hatókörű tréningsorozatot szerveztünk 6 városban (Mindszentpuszta, Miskolc, Budapest, Kaposvár, Kisújszállás, Szeged). Ennek keretében az autista emberek oktatása, szociális ellátása, munkavállalása terén bemutattunk és kézbe adtunk egy Információs tudástárat, valamint gyakorlatokat, ismereteket és saját élményű érzékenyítő gyakorlatot végeztünk annak érdekében, hogy a résztvevők a tudástárat minél hatékonyabban kezelni tudják, s elsajátítsák az információgyűjtés és adáshoz szükséges ismereteket, illetve fejlesszük ezen irányú készségeiket.

A képzést olyan önkéntes személyek számára állítottuk össze, akik szervezeti vagy informális keretek között autizmussal élő személyeket nevelő családoknak illetve szakembereknek nyújtanak információs segítséget. A képzés összesen 15 óra időtartamú volt.

A tréning segédanyagaként összeállítottunk egy információs adattárat, melynek címe Információtár volt, s melyet stencil formában minden képzésen résztvevő kézbe kapott, valamint egyéb információs kiadványainkból egy-egy példányt.

Program mérhető eredményei:

A képzéseken összesen 116 fő vett részt, a képzéshez részletes és komplex Információtár készült (113 oldal) melyet a résztvevők stencil formában kaptak kézhez, valamint egyéb információs kiadványainkból egy-egy példányt.

  1. Szülői tréning

Program munkatársai: Fehér Miklós (szervező)

Program partnerei, önkéntesei: GORDON T&A képző szervezet, Novák Ágnes tréner (a tréning szolgáltatói)

Program anyagi támogatója: FSZK- a költségek 100%-a

Program leírása:

A tréning 5 alkalommal, alkalmanként 2,5 órás találkozásokból áll.

A képzést a Gordon & T.A. Oktatásszervező és Tanácsadó Kft szakemberei tartják.

A képzés Thomas Gordon humanisztikus pszichológus csoportkezelési gyakorlatára és Eric Berne tranzakció-analitikus elméletére épül. Segítségével a résztvevők megszabadulhatnak a kapcsolataikat megnehezítő rendszeresen visszatérő konfliktusoktól. Figyelmüket és energiájukat így valóban az örömtelibb és hatékonyabb kapcsolatépítésre fordíthatják.

Célja:

  • az „érzelmi kifáradás megelőzése”
  • a fogyatékkal élő ember érdekeinek hatékony képviselete
  • támogatást nyújtani az életkori sajátosságok és az új élethelyzetek elfogadásában
  • támogatni a fogyatékkal élő emberek társadalmi befogadásának folyamatát

A Gordon-féle kapcsolati modell adja a kommunikáció-elméleti ismeretanyagot. Hatékony, jól alkalmazható eszköztár, mely a problémahelyzetek felismeréséhez és a konfliktushelyzetek vesztes nélküli megoldásához ad segítséget.

A tranzakció-elemzés (T.A.) használata megnöveli a csoporttagok kommunikációjának hatékonyságát, tudatosságát, és ezen keresztül javítja az együttműködést másokkal.

Tudatosítás révén lehetővé válik, hogy automatikus programozásunkat tudatos szintre hozva jobb döntéseket hozzunk munkánk és életünk jelentős és apróbb dolgaiban.

A képzésen a résztvevők saját tapasztalata van a középpontban. Ezek épülnek be a szemléletformáló, nagyon gyakorlatias tréninganyagba. A gyakorlatok maximálisan építenek a résztvevők igényeire és saját élményeire.

A program során fejlődik a csoporttagok önismerete és helyzetfelismerő képessége.

Program mérhető eredményei:

2 tréninget tartottunk. 2010 februárjában, illetve 2010 novemberében egy-egy tréningsorozatot. A két tréningen összesen 9 hozzátartozó vett részt. A hozzátartozók a visszajelző kérdőívek alapján elégedettek voltak a szolgáltatással.