Az EASPD követeli, hogy a bentlakásos intézményekben vessenek véget a visszaéléseknek
A Fogyatékos Személyek Számára Szolgáltatást Nyújtók Európai Szövetsége (EASPD) sajtóközleményben hívta fel a figyelmet a szegregáltan működő, nem megfelelően szabályozott intézményekben történt visszaélésekre. A közlemény apropóját egy angliai otthonban történt bántalmazás sorozat adta, melynek rejtett kamerás felvételeit a BBC adta közre. Az EASPD hét pontban foglalta össze, azokat a fontos lépéseket, amik szükségesek ahhoz, hogy a jövőben elkerülhetők legyenek az ilyen visszaélések. Ezek között szerepel a megfelelő források biztosítása és a dolgozók folyamatos (tovább)képzése.
Hatalmas felháborodást váltott ki Európában egy nemrég bemutatott BBC dokumentumfilm, amely az angliai Bristol melletti fogyatékos embereket ellátó otthonban történt visszaéléseket mutatja be. A film hatására egész Európában párbeszéd kezdődött el a fogyatékosügyi szervezetek között a szolgáltatások minőségéről és a szegregált intézményekben történő visszaélésekről.
A lavinát elindító dokumentumfilm azt mutatja be, hogy miként bántalmazta az ápoló személyzet az otthon lakóit. A felvételeken egyértelműen látszik, hogy az intézményben semmi jele nem volt a támogató szolgáltatások jó gyakorlatának (a személy egyéni igényeinek megfelelő, egyéni döntéseit, saját képességeit, készségeit megerősítő támogatott döntéshozatalnak).
A szakértők szerint az egyetlen lehetőség, ami minimalizálhatja az ilyen típusú visszaélések kockázatát, az otthon közeli, lakóotthoni ellátás. Ez a szolgáltatás biztosítja a magas életminőséget és az aktív társadalmi integrációt.
Az otthon közeli ellátások alatt azon szolgáltatásokat értjük, melyeket a helyi közösségbe ágyazottan (önálló lakáshasználat vagy támogatott lakhatás) a személy egyéni szükségleteinek és igényeinek megfelelően vehet igénybe.
A dokumentumfilm szerint ijesztő méreteket öltenek az eddig fel nem fedett, kivizsgálatlan visszaélések. A Fogyatékos Személyek Számára Szolgáltatást Nyújtók Európai Szövetsége (EASPD) úgy gondolja, hogy a visszaélések aránya elsősorban a szegregáltan működő, nem megfelelően szabályozott intézmények esetében figyelhető meg. Különösen ott, ahol a működési költségeket gazdasági okok miatt erősen visszaszorították.
Franz Wolfmayr (EASPD elnök) szerint is felháborító, hogy előfordulhat még olyan eset, amelyben súlyosan visszaélnek a jogokkal és megsértik az emberi méltóságot. A szolgáltatást nyújtóknak éppen az lenne a feladatuk, hogy fogyatékos embereket támogassák abban, hogy tisztességes életminőségben, megbecsült polgárként élhessék mindennapjaikat. A hatóságok felelőssége, hogy megteremtsék a minőségi szolgáltatás nyújtás keretét és feltételét.
Azonnal cselekednünk kell!
Az EASPD felszólítja a tagországokat és az Európai Hatóságokat arra, hogy:
- Fejlesszenek ki egy megfelelő forrásokkal biztosított stratégiát, amely segítségével a nagy intézmények megszűntethetők minden EU tagország és tagjelölt ország területén. Ezt a szolgáltatást nyújtókkal és az igénybevevőkkel együttműködve alakítsák ki.
- Törekedjenek arra, hogy megállítsák a szociális és egészségügyi szolgáltatást nyújtók és meghatalmazott döntéshozók for-profit és gazdasági szempontú forráskivonását.
- A Strukturális Alapok által nyújtott forrásokat csak és kizárólag az otthonközei ellátások erősítésre és a nagy intézmények dolgozóinak újraképzésére, átképzésére használják.
- Biztosítsák, hogy a szolgáltatásokat független szakmai szempontok alapján szabályozzák.
- Biztosítsanak kiszámítható és fenntartható gazdasági, finanszírozási és jogi környezetet, melyekben az innovatív, személyközpontú ellátások hangsúlyosabbak, és a pénzügyi forrásokat fokozatosan átirányítják, és kivonják a szegregált nagy intézményekből.
- Építsenek be az életminőséget vizsgáló indikátorokat. A társadalmi integrációt és aktív társadalmi részvételt kulcs kimeneti indikátorként határozzák meg, a szolgáltatás legfőbb minőségi kimeneti kritériumaként. A minőségbiztosítás a Szociális Védelmi Bizottság által jóváhagyott Minőség Biztosítási keretekhez kell, hogy igazodjon
- Alkalmazzák az élethosszig tartó tanulás stratégiáját a szakemberek, ápoló gondozó személyzet esetében, szervezzenek igazi társadalmi párbeszédet a szektorban dolgozók munkakörülményeit illetően.
Az EASPD több mint 9000 olyan szolgáltatást nyújtó szervezetet képvisel, akik elkötelezetten harcolnak az effajta veszélyek ellen egész Európában a szolgáltatásaikat igénybevevőkkel, családjaikkal és más érintettekkel együtt.