Minden amit a szociális foglalkoztatásról tudni kell
Kérdései vannak szociális foglalkoztatással kapcsolatban? Elakadt az engedélyeztetés és a működtetés során? Akkor ez a levél Önnek szól!
Tisztelt Kollégák!
2006. augusztus 24.-i hatállyal módosult az intézményi jogviszonyban álló személyek foglalkoztatása, az 1993/III. törvényben előírtak szerint. Ennek értelmében szociális foglalkoztatás néven bevezetésre került két új foglalkoztatási forma: a munka-rehabilitáció. és a fejlesztő-felkészítő foglalkozás. E foglalkoztatási formák elterjedésének elősegítése, az alkalmazott módszerek tökéletesítése érdekében a Szociális és Munkaügyi Minisztérium pályázatot írt ki, melynek egyik, a fogyatékos emberek szociális foglalkoztatását elősegítő részének nyertese, hét partnerszervezettel konzorciumban a Kézenfogva Alapítvány lett. Partnereink: Esőemberekért Egyesület, Református Szeretetszolgálat, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Módszertani Ápoló-Gondozó Otthona és Rehabilitációs Intézete-Szakoly, Mécses Szolgáló Közösség Egyesület, Szimbiózis Alapítvány, Komárom-
Esztergom megyei Munkaügyi Központ, Békés megyei Munkaügyi Központ
Az Alapítvány, a megszületett támogatási szerződés értelmében a következő feladatok elvégzésére vállalt kötelezettséget:
• Az ország területére kiterjedő szükségletfeltárás és információgyűjtés az intézményen belüli foglalkoztatás helyzetéről, problémáiról, a elnyert adatok összesítése és értékelése.
• Hetente 3x4 órában telefonos ügyelet tartása a szociális intézmények számára, hogy feltehessék kérdéseiket a foglalkoztatással kapcsolatos problémákkal kapcsolatban. A válaszokat 5 munkanapon belül honlapon kell közzétenni.
• Minden régióban legalább egy információs nap megszervezése, ahol az érintett szakemberek személyesen is kérhetnek tanácsot, információt.
• Országos adatbázis létesítése a szociális foglalkoztatást biztosító szervezetekről (foglalkoztatottak száma, foglalkoztatási formák, tevékenységek köre, a foglalkoztatás költségei, valós szükségletek, az intézményekben jelenlévő külső foglalkoztatók tevékenységéről, stb.)
• Internetes honlap készítése a szociális foglalkoztatással kapcsolatos adatokkal, problémákkal, kutatásokkal, publikációkkal, e-mailon érkezett kérdésekre válaszadás biztosításával.
• A program zárásaként írásos javaslattétel konkrét módszertani szolgáltatáscsomaggal, egy 30 órás szociális továbbképző programmal.
Örömmel értesítünk minden érintettet, hogy telefonos tájékoztató, tanácsadó szolgáltatásunk 2006. december 13.-án megkezdi működését. Minden szerdán, csütörtökön, és pénteken 9-12 óráig dr. Gazsi Adrienn jogi tanácsadónk várja a fogyatékos emberek foglalkoztatásával kapcsolatos kérdéseiket az alábbi telefonszámokon: 215-52-13/22 mellék, 06-30-286-7051 A válaszokat azonnal, vagy utánajárást, más szakemberekkel való konzultálást igénylő esetekben e-mailen keresztül adjuk meg, majd mindenki számára hozzáférhetően honlapon tesszük közzé. A honlap elérhetőségéről a későbbiekben küldünk tájékoztatást.
Tájékoztatjuk továbbá Önöket, hogy régiójukban információs napot szervezünk, ahol személyesen is tájékozódhatnak, kérdezhetnek a szociális foglalkoztatással kapcsolatosan. A pontos időpontról a későbbiekben küldünk értesítést.
Egyúttal tájékoztatjuk a tisztelt kollégákat, hogy 2007. január első napjaiban az Alapítvány megbízásából a CivilArt Alapítvány munkatársai által kidolgozott adatkérő lappal és szükségletfelmérő kérdőívvel keressük meg a foglalkoztatásban érdekelt intézményeket. Kérünk mindenkit, hogy a fenti dokumentumok lelkiismeretes és a lehetőségekhez képest gyors kitöltésével járuljanak hozzá a szociális foglalkoztatás elterjedéséhez, végleges formájának kidolgozásához, hiszen ez az intézményekben foglalkoztatottak, a foglalkoztatást segítő szakemberek, és foglalkoztató szervezetek közös érdeke!
Ha a programmal kapcsolatban általános jellegű kérdéseik vannak, kérem, forduljanak hozzám!
Közreműködésüket előre is köszönöm!
Budapest, 2006. december 11.
Fehér Miklós
program koordinátor
Kézenfogva Alapítvány
Tel.: (1) 215 52 13
Fax: (1) 217 81 15
Mobil: (20) 378 23 59
e-mail: feher.miklos@kezenfogva.hu