Lezárultak az Otthont mindenkinek programunk képzései
Június elején lezárult a projekt keretében rendezett képzések tavaszi időszaka, amelyben a következő képzések szerepeltek:
Partnerszervezeteink, a Fészek Gyermekvédő Egyesület, valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szociális, Gyermekvédelmi Központ és Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat nevelőszülői hálózatával együttműködve Szirákon, Budapesten, és Girincsen tartottunk 6 alkalmas műhelysorozatot nevelőszülők számára, akikkel a fogyatékos gyerekek nevelésének különböző kérdéseit dolgoztuk fel meghívott előadók és a műhelyvezetők segítségével, interaktív módon. A visszajelzések alapján mindhárom nevelőszülői csoportnak hiánypótlóak és nagyon hasznosak voltak ezek a foglalkozások, amelyeken minden alkalommal lelkesen és aktívan vettek részt.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szociális, Gyermekvédelmi Központ és Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat nevelőszülői hálózatban dolgozó nevelőszülői tanácsadóknak 5 alkalommal lehetőséget biztosítottunk esetmegbeszélő csoportokban való részvételre, és a résztvevő 12 nevelőszülői tanácsadó közül hárman felkészítést kaptak arra is, hogy saját maguk szervezzenek és vezethessenek ilyen csoportokat a jövőben, amelyek kíséréseként 3 alkalommal még szupervíziós segítséget is kapnak. Ezeken az alkalmakon a nevelőszülői tanácsadók elmondták, hogy számukra az ilyen jellegű támogatás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy ezt továbbadva, megerősödve állhassanak még inkább a nevelőszülők mellé a mindennapokban.
A Fészek Gyermekvédő Egyesület által választott „Hatékony eszközök mindennapi szakmai konfliktusaink megoldásához” elnevezésű képzésünket 11 szakemberük vette igénybe, akikkel ezen a tréningen a munkahelyi konfliktusok tipikus helyzeteit és hátterét elemeztük, illetve szupervízión is részt vettek a hallgatók. A képzést követően úgy érezték, hogy sok új szempontot és eszközt kaptak a kezükbe, amelyekkel bővíteni tudják a kommunikációs és konfliktusmegoldó eszköztárukat.
A befogadó és elfogadó környezet kialakítása érdekében Kecskeméten 22 pedagógus részvételével tartottuk a "Fogadd el, fogadj el" elnevezésű, pedagógusoknak szóló érzékenyítő tréningünket, amelyet mint általában, most is, igazi szemléletváltó programként éltek meg a hallgatók. Elmondásuk szerint mind szakmailag, mind emberileg nagyon sokat kaptak a képzésben, és ezt a bennük lezajlott pozitív változást továbbadják majd a óvodás, iskolás gyerekeknek is. A képzéshez kapcsolódóan megrendeztük az azonos elnevezésű, óvodás és iskolás gyerekeknek szóló kamionos kampányunkat is, amelyben a képzésben résztvevő pedagógusok óvodáiba, iskoláiba járó gyerekek (138 gyerek) játékos módon ismerkedhettek meg a fogyatékos emberek életével, és kihívásaival.
A képzések utáni visszajelzések alapján úgy érezzük, hogy a szolgáltatási programcsomagunk ezen elemeivel valódi támogatást tudunk nyújtani a benne résztvevőknek, így közelebb kerülünk ahhoz a célunkhoz, hogy minél több fogyatékos gyermek nőhessen fel szerető, családias közegben.