Szeminárium az Európai Szemeszterről

2014. október 7-én a Kézenfogva Alapítvány székhelyén szemináriumot tartottunk az Európai Szemeszterről (bővebb információ: http://semesteralliance.net/). A találkozón részt vett számos, a fogyatékosságügy területén tevékenykedő civil szervezet képviselője.
 
Vendégünk volt Thomas Bignal, az EASPD policy felelőse, aki előadásában ismertette az Európai Szemeszter folyamatát és az abba való bekapcsolódás lehetőségeit. Az Európai Szemeszter egy olyan eljárás, melynek célja az egyes tagállamok költségvetési és gazdaságpolitikáinak összehangolása. Az EU2020 Stratégiához, valamint a Stabilitás és Növekedés Paktumhoz kapcsolódik, ám ez évtől kezdve a Szociális Beruházási Csomaghoz is, amely szociális politikákkal és szociális beruházásokkal foglalkozik. A folyamatba történő bekapcsolódás révén lehetőségünk nyílhat a szociális politikák befolyásolására, annak felmérésére, hogy mi történt eddig nemzeti szinten, az uniós folyamatokról alkotott véleményünk megfogalmazására, valamint arra, hogy hangsúlyozzuk a szektorunkba történő befektetés fontosságát. A magyar civil szervezeteknek elsősorban a Nemzeti Reformprogramok tervezetének az elkészítésénél lehet szerepe. (Az Európai Bizottság három fontos dokumentumot hoz nyilvánosságra évről évre: a következő év növekedési céljait rögzítő Éves Növekedési Jelentést, az EU 2020 Stratégia céljainak elérése érdekében tett nemzeti intézkedéseket összefoglaló Nemzeti Reformprogramokat és az Uniós célok elérésére irányuló javaslatokat összegző Ország Specifikus Ajánlásokat.)
 
A második előadást Balázsné Nelhübel Henriette, a CÉHálózat elnöke tartotta a lobbicsoport tevékenységéről és a magyar fogyatékosságügyi szektort érintő legfontosabb problémákról. Az előadások után a résztvevők három csoportban igyekeztek összefoglalni a legfontosabb kulcsüzeneteket, javaslatokat. A cél az, hogy ezeket tovább pontosítva és konkretizálva, hivatalos formában eljuttassák a Nemzetgazdasági Minisztérium felelős személyének, valamint az Európai Bizottságnak, hogy azokat a döntéshozók a következő dokumentumok elkészítésekor figyelembe vegyék.
 
A szemináriumon több mint harmincan vettek részt, a kommunikációt pedig szinkrontolmácsok segítették.