FOGYATÉKOS SZÜLŐK TÁMOGATÁSÁNAK EURÓPAI GYAKORLATA

A projekt alapítványunk egyik új programja, melynek fő célja, hogy támogassa a szakembereket és önkénteseket abban, hogy az értelmi fogyatékos embereket képesek legyenek kísérni, segíteni a párkapcsolat létrehozásával, házassággal, családdal, szülői feladatokkal összefüggésben lévő területeken.

A fogyatékos emberek pont olyan módon szeretnének élni, mint mások a társadalmunkban. Éppúgy párkapcsolatra vágynak, szeretnének házasságban élni, családot alapítani, gyermekeket nevelni. Tapasztalatok szerint az értelmi fogyatékos emberek családalapítása és a szülői feladatok felvállalása azonban gyakran az ellátást biztosító szolgáltatóktól való függőséghez vezet, valamint gyakran fordul elő, hogy elveszik tőlük gyermekeiket.

A projektben hét ország vesz részt: Ausztria, Görögország, Németország, Olaszország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Spanyolország. Ezekben az országokban az értelmi fogyatékos szülők helyzetével kapcsolatos kérdéseket másképpen kezelik. Ezért mindenhol felmérések és beszámolók készültek a fogyatékos szülőkről és az általuk igénybe vehető szolgáltatásokról. Célunk az összehasonlítás, és a jó gyakorlatok közreadása . A gyűjtemény elérhető és hozzáférhető lesz angol nyelven, a projekt honlapján: http://pid-project.eu/.

A közös munka egyik legfontosabb kimenete egy olyan online tréninganyag (CSALÁDTAGOK ÉS ÖNKÉNTESEK ONLINE TRÉNING) elkészülése és közreadása lesz, ami az önkéntesek és a szakemberek felkészülését segíti az értelmi fogyatékos szülők támogatására. Ennek a tréninganyagnak a kidolgozása és fejlesztése jelenleg is zajlik, melyet 2012 november 20-21-én egy nemzetközi szakmai találkozókeretében fogunk tesztelni, illetve az esetleges változtatási javaslatainkat megvitatni. A programban résztvevő szakértők ezen a másfél napos szemináriumon szintén értékelik a FOGYATÉKOS SZÜLŐK TÁMOGATÁSÁNAK EURÓPAI GYAKORLATA című szakmai gyűjtemányt.

A program előrehaladásáról folyamatosan adunk majd tájékoztatást, akit pedig részletesebben érdekel a projekt, az további információkat talál a http://pid-project.eu/ honlapon.