KAPACITÁSNÖVELŐ SZEMINÁRIUM

2006. június-július

A Kézenfogva Alapítvány a BRIDGE–Híd Tudáscentrum keretében 2006 nyarán kapacitásnövelő szemináriumot szervez értelmi fogyatékos- és autista emberekkel foglalkozó civil- és érdekvédelmi szervezetek számára.

A BRIDGE-Híd Tudáscentrum a Kézenfogva Alapítvány és az EASPD közös projektje, melyet a PHARE ACCESS 2003 Macro program támogat. A projekt célja, hogy hidat képezve a társadalom ép és értelmi sérült tagjai között javítsa a Magyarországon élő értelmi fogyatékos emberek életminőségét. A projekt négy pilléren alapszik, melyek az információ áramoltatás; a szolgáltatás, gondozási eljárás adaptációja; a civil szervezetek kapacitásnövelése és a közvélemény-formálás:

A projekt során célunk szakmai könyvtár létrehozása, mely a hazai szakmai közvéleményt tájékoztatja az Európai Unióban élő gyakorlatokról, nemzetközi sztenderdekről, elméleti és gyakorlati anyagokról. A szolgáltatás, gondozási eljárás adaptációja alprojekt keretében szakembereink – nemzetközi és hazai szakértők közreműködésével -, egyrészt az időskorú értelmi fogyatékos emberekkel kapcsolatos nemzetközi módszereket gyűjtik össze és adaptálják, másrészről az értelmi fogyatékos emberek munkaerőpiaci integrációját segítik elő nemzetközi módszerek és tananyagok adaptálásával. A közvélemény-formálás alprojekt célja a társadalomban az értelmi fogyatékos emberekkel kapcsolatosan élő előítéletek, sztereotípiák módosítása; a szakemberek számára pedig a HÍD Tudáscentrum ismertté tétele, a projekt céljainak, tevékenységeinek népszerűsítése.

A BRIDGE-Híd Tudáscentrum negyedik alappillérének célja a Magyarországon dolgozó, az értelmi fogyatékosok számára szolgáltatást nyújtó szervezetek kapacitásának növelése, kommunikációjuk, forrást teremtő képességük javítása. Ennek érdekében 2006 nyarán kétszer két napos tanfolyamot tartunk képviselőiknek, ahol a résztvevők külföldi trénerek (EASPD) közreműködésével megismerkedhetnek az Európában bevált érdekérvényesítési technikákkal, az Európai Unióban alkalmazott lobby módszerekkel, és a hatékony hálózatszervezés formáival. A szemináriumon elhangzott információk elmélyítése és a gyakorlati szemléltetés érdekében a résztvevők szakmai tanulmányúton vehetnek részt Ausztriában, 2006 júliusában. A tanulmányút során a résztvevők betekintést nyernek egy hatékonyan működő, és az Európai Unióban is egyedülálló osztrák ernyőszervezet, a Die Steirische Behindertenhilfe (Graz) munkájába, megismerkedhetnek az általuk alkalmazott érdekérvényesítési technikákkal, sikeres figyelemfelkeltő kampányokkal és a legfrissebb eredményekkel.

A képzésen való részvétel ingyenes. A jelentkezési lapot és a részletes programot tartalmazó értesítőt 2006 februárjában küldjük meg az érdeklődők számára.