Sajtóközlemény

2010-ben is: Ne Hagyd Magad!


Antidiszkriminációs hálózat a fogyatékossággal élő emberek jogvédelme érdekében Budapest, 2010. április 13. Már nem csak az értelmi sérült emberek, hanem az egyéb sérültséggel élők is segítséghez juthatnak: így fogyatékosságuk okán ők sem kerülhetnek hátrányos helyzetbe életük lakhatási, foglalkoztatási, képzési-oktatási, egészségügyi és szociális színterein. A komplex antidiszkriminációs hálózatot az operatív központként működő Kézenfogva Alapítvány valamint a hálózat tagjai: AOSZ, MEOSZ, SINOSZ mutatták be a sajtó képviselőinek.

2009-ben 130 esetben segített a „Ne hagyd Magad!” antidiszkriminációs jelzőrendszer és az ahhoz kapcsolódó jogsegélyszolgálat. Az antidiszkriminációs program fő célja az értelmi sérült, halmozottan fogyatékos és autista emberek egyenlő bánásmódjának elősegítése. 2010-ben differenciáltabb jogászi tevékenység, kutatási programmal támogatott tudásbázis, valamint egy komplex antidiszkriminációs hálózat tervével indult újra a „Ne hagyd magad!” című országos fogyatékosságügyi antidiszkriminációs jelzőrendszer és az ahhoz kapcsolódó jogsegélyszolgálat. Célja a fogyatékosságügyi területen a komplex antidiszkriminációs hálózat létrehozásával a hálózati együttműködés keretében egy olyan szervezetközi együttműködés és struktúra létrehozása, amely a jobban, szervezettebben tud fellépni a fogyatékos emberek kárára elkövetett diszkrimináció ellen, vagy a szervezeteket hátrányba hozó központi, kormányzati vagy másmilyen, pl. regionális, önkormányzati stb. intézkedés esetén.

A fogyatékosságot, mint védett tulajdonságot az Egyenlő Bánásmódról szóló törvényben nem differenciálták külön az értelmi fogyatékos, siket és nagyothalló, látássérült, mozgásszervi fogyatékos embereként nevesítve. Ugyanakkor minden fogyatékos csoport esetében megvannak a diszkrimináció legjellegzetesebb megnyilvánulásai, és a jogérvényesítésben is mások az igényeik. Ezért fontos a fogyatékossági területek összekapcsolása az esélyegyenlőség előmozdítása mentén, amely hálózati együttműködésen alapuló a komplex esetkezelést tesz lehetővé.

Tevékenységünk célja, hogy bármely fogyatékossággal élő személyt (értelmi fogyatékos, autista, látás-, mozgás-, hallássérült) el tudunk juttatni olyan szervezethez, amely vállalja a szakszerű segítségnyújtást antidiszkriminációs jogsérelmének orvosolásában. Tehát minden fogyatékos csoport megfelelő tanácsot, jogsegélyt kap az esélyegyenlőség területén, így egyetlen egy érintett elutasítására se kerülhet sor, azon az alapon, hogy nem tartozik a programunk célcsoportjához. Mint az elmúlt évekből már ismeretes, a 06-40-200-320 –as helyi tarifával működő kék számon az egész ország területéről várjuk azok jelentkezését, akik fogyatékosságuk okán kerültek hátrányos helyzetbe életük lakhatási, foglalkoztatási, képzési-oktatási, egészségügyi, szociális színterein.

A hálózat tagjai: Kézenfogva Alapítvány, a Motiváció Alapítvány, Autisták Országos Szövetsége (AOSZ), Mozgáskorlátozottak Országos Egyesülete (MEOSZ), és a Siket és Nagyothallók Országos Szövetsége (SINOSZ).

A fogyatékos személyek létszáma 577 ezer fő (2001 évi népszámlálás), ez a népesség 5,7%-a. Az adatfelvétel - a KSH szerint is - alulbecsüli a fogyatékos népesség adatait, így a létszám 600 ezer főre becsülhető. A fogyatékos személyek körén belül: a testi fogyatékos és mozgássérült emberek aránya együttesen 43,6%; a vak és gyengénlátó emberek aránya 14,4%.; a hallás-, beszédzavar-fogyatékosságban kb. 10%-uk szenved; az egyéb fogyatékosságban szenvedők aránya 21,6% (Forrás: 10/2006. (II. 16.) OGY határozat Az Új Fogyatékosügyi programról)

Az év elején megjelent, Esetjogi tanulmányfüzet II. súlyosan veszélyeztetett társadalmi csoportok, különösen az értelmi fogyatékos, halmozottan fogyatékos és autista emberek számára működtetett Ne hagyd magad! antidiszkriminációs jelzőrendszer tapasztalatait mutatja be. Strukturált és statisztikai adatokkal is alátámasztott felmérést tartalmaz az értelmi fogyatékos, halmozottan fogyatékos és autista embereket érő antidiszkriminációs sérelmekről, ezek lehetséges orvosolási módjairól valamint az esetkezelés akadályairól, emellett az esetkezelés tapasztalatai alapján megfogalmazott jogfejlesztő javaslatokat tartalmaz.

További információ:
www.kezenfogva.hu/nehagydmagad
Baráth L. Andrea, kommunikációs tanácsadó
Kézenfogva Alapítvány
tel: 215-5213, 06 30 274 44 14
e-mail: barath.andrea@kezenfogva.hu