Tökmagolaj-gyártásba fognak a fogyatékos emberek Géberjénben

 

2011 februárjában indult el egy modellprogram a Mátészalkához közeli Géberjénben. Ennek keretében több mint félszáz fogyatékos ember kap esélyt arra, hogy megtanulja a tök termesztésének módszerét és az étkezési valamint masszázsolajok előállításának lépéseit. Az Aktív Műhely a hátrányos helyzetű régióban uniós projekt célja, hogy bebizonyítsa, minőségi és piacképes termékek előállításával a fogyatékos emberek is a társadalom hasznos tagjává válhatnak.

Géberjénben már izgalommal várják az idei töktermés eredményét. A tökmagokból ugyanis gondos válogatás, szárítás és préselés után minőségi étkezési és masszázsolajakat fognak előállítani, amely - reményeik szerint - a boltok polcaira kerül. A termelés teljes folyamatát - a magok elültetésétől egészen a palackozásig - fogyatékos emberek végzik.

Európai uniós pályázat keretében valósulhat meg az a modellprogram, melybe a harminchárom leghátrányosabb helyzetű kistérségből a géberjéni „Jót s Jól” Egyesületet is beválasztották.

A program célja, hogy a fogyatékos embereket foglalkoztató szervezetek olyan munkát tudjanak adni, amely egyre inkább hasonlít a nyílt munkaerőpiaci munkára.

 

Pordán Ákos a KézenFogva Alapítvány ügyvezetője elmondta: „A program hosszú távon azt szeretné elérni,hogy a kiválasztott szervezetek ne függjenek annyira az állami segítségtől. Ennek első feltétele, hogy képesek legyenek részben fenntartani saját magukat. A gyártott termékek értékesítéséből származó bevételekből legyen egy biztos anyagi alapjuk. A termékeknek ezért igazodniuk kell a piaci igényekhez, valóban eladható, minőségi termékeket kell készíteni. A cél, hogy a vásárlók ezeket ne sajnálatból vegyék meg, hanem azért mert minőségi, és mert valóban fel tudják használni mindennapi életükben.”

 

Az összességében 165 millió forintos program irányítója a KézenFogva Alapítvány, résztvevő szervezetek: Búzavirág Alapítvány (Vámosújfalu), Esőemberekért Egyesület (Tata), Jót s Jól Egyesület (Géberjén), Szimbiózis Alapítvány (Miskolc).

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.