Kézenfogva hírlevél
II. évfolyam 8. szám.

  Székhely: 1093 Bp. Lónyay u. 19. Postacím: 1461 Bp. Pf.: 234. Telefon: 215-52-13 Fax: 217-81-15 E-mail: kezenfogva@kezenfogva.hu Adószám: 18050495-2-43
     

Tartalom

 


Feliratkozás más címmel

 

 

    A hónap témája
 

 

Véget ért a Kézenfogva Alapítvány 2006. évi Fogadd el, fogadd el programsorozata.

Szeptember 17-ével lezárult az a négy hónapos kampány, melyet alapítványunk azért indított, hogy közelebb hozza, megismertesse egymással az értelmi fogyatékos embereket a nem fogyatékos emberekkel. A kampány feladata volt, hogy megmutassa az értelmi fogyatékos emberek értékeit, mindennapi tevékenységeit, hogy mindenki megtapasztalhassa, ők is ugyanúgy tudnak örülni, vagy szomorkodni, színházba járni, vagy vásárolni, s ráébresszen: sok mindenben vagyunk egyformák és mégis különbözőek, sőt sok esetben és sok mindenben különbek nálunk, egészséges embereknél.
A kampány végén érdemes egy pillanatra megállni és egy kis mérleget húzni. Úgy gondoljuk sikeres négy hónapon vagyunk túl. A kamion amerre járt, mindenhol szívesen fogadták, sőt hívták vissza. Sokan kerestek meg bennünket, hogy mi módon lehetne csatlakozni a programhoz. Az elmúlt négy hónap alatt rengeteg mosolygós arccal, vidám emberrel találkoztunk és nagyon sok egészséges fiatallal beszélgettünk. Tudjuk, hogy a közvélemény formálása nagyon lassú, hosszadalmas folyamat. Mégis úgy érezzük, hogy ezzel a négy hónappal egy pici lépéssel közelebb kerültünk célunkhoz.
A programsorozat a számok tükrében:
A kampány első gondolatától a megvalósulásig több mint egy év telt el az előkészítéssel. A kamion fogadására kiírt pályázaton részt vett 46 szervezet, intézmény, a rendezvénysorozat kabalafigura-pályázatára 38 pályamű érkezett be. A virágkiállítás szirmaihoz közel 500 rajzot készítettek a résztvevők.
A kamion 4 hónap alatt közel 5000 kilométert megtéve az ország 33 településének 35 helyszínére jutott el. A négy hónap alatt elkészült 960 plakát, 25.000 prospektus, 20.000 szórólap, 5.000 kérdőív. A kampány arculatát hordozó 10 féle ajándéktárgyból közel 48.000 darab készült.
A rendezvénysorozat megszervezésében, lebonyolításában közel ezer embert koordináltunk rövidebb-hosszabb ideig. A rendezvényeken, beleértve a budapesti záró rendezvényt, több mint 30.000 ember vett részt, de a média segítségével a hír több százezer emberhez eljutott. Az eseményekről 150 hír, interjú, illetve cikk jelent meg.
Joggal merül fel a kérdés: lesz-e folytatás?
Mi szeretnénk, de ez már egy újabb történet.
Addig is le kell zárjuk ezt a kampányt. Szeretnénk kiadni egy DVD-t, melyen a kampányról készült filmet, a számítógépes játékokat és fényképeket helyeznénk el. A DVD-t iskolákhoz, könyvtárakba juttatjuk majd el, és természetesen kapnak belőle a kamiont fogadó szervezetek, intézmények is.

Végül ezúton is szeretném megköszönni mindenki munkáját, aki az elmúlt négy hónapban segítette, hogy ez a kampány ilyen sikeresen megvalósuljon. Azt hiszem sok egészséges és értelmi fogyatékos embernek szereztünk maradandó élményeket.
Mégegyszer köszönet érte!

Összefoglaló a kezdetektől a zárórendezvényig
 

Kapcsolat: Váradi Ildikó
vissza a tartalomhoz

   

Hírek

 

Pótjelentkezés

Szervezetünk pótjelentkezést hirdet az alábbi képzéseire:

(II.) Út a gondozástól a támogatásig - tanfolyam a középfokú végzettségű szakemberek számára (már csak 8 szabad hely)

(IV.) Szexualitással kapcsolatos konfliktusok kezelése értelmi fogyatékos felnőttek intézményi ellátása során - tréning értelmi fogyatékosok ellátásában dolgozó szakemberek számára (már csak 3 szabad hely)

Jelentkezési lapok letölthetők innen, illetve a honlapunkról.

A jelentkezéseket a beérkezés sorrendjében fogadjuk!

További felvilágosítás kérhető:
Sebestyén Gabriella
Kézenfogva Alapítvány
Tel: 1/215-5213
E-mail: sebestyen.gabriella@kezenfogva.hu

Még 2006-ban magánszemélyek a befizetett képzési díj után 30 % szja kedvezményt vehetnek igénybe!

Kapcsolat: Sebestyén Gabriella
vissza a tartalomhoz

 

Foglalkoztatás-szervező képzés

Alapítványunk október 11-én új képzését indított
Értelmi, halmozottan fogyatékos és autista emberek foglalkoztatásának szervezése címmel

A képzés témája: értelmi, halmozottan fogyatékos és autista emberek foglalkoztatásának gyakorlati kérdései a szociális intézményekben.
A 80 órás akkreditált továbbképzési program az Európai Unió EQUAL programja által finanszírozott Aktív Műhely keretében került kidolgozásra.

Kapcsolat: Sebestyén Gabriella
vissza a tartalomhoz

 

Tankönyvprogram:

A Kézenfogva Alapítvány küldetésének része, hogy támogassa az értelmi fogyatékosok ellátásában, fejlesztésében dolgozó határon túli magyar szervezeteket.

2006-ban az Alapítvány erre a célra összesen 300.000 Ft-ot különített el.
Pályázni lehet a szakmai munkát segítő magyar nyelvű szakmai könyvek, segédanyagok beszerzésére, fejlesztőeszközökre.

A pályázatot az innen letölthető adatlap kitöltésével, az alapítvány címére kell elküldeni:
A pályázat beküldésének határideje: 2006. november 6.

Kézenfogva Alapítvány
1461Budapest, Pf.: 234.
illetve:
e-mail: kezenfogva@kezenfogva.hu

Kapcsolat: Sebestyén Gabriella
vissza a tartalomhoz

 

Felhívás!

A Kézenfogva Alapítvány újra indítaná azon programját, mely keretében szakemberek, szülők látogatták általános iskolák osztályfőnöki óráit. Ezeken az órákon – értelmi fogyatékos emberek bevonásával – közösen beszéltek a gyerekekkel a másságról, az elfogadásról, az értelmi fogyatékos emberekről stb. Az alapítvány a Fogadd el, fogad el kampány tapasztalatait, elkészült anyagait (film, számítógépes játékok) is szeretné bevonni, hogy ezzel is közelebb hozza a témát 13-15 éves korosztályhoz.

Várjuk azon szakemberek jelentkezését, akik már tartottak ilyen órákat, vagy szeretnének programsorozatunkba bekapcsolódni!
e-mail cím: varadi.ildiko@kezenfogva.hu
tel: 1/215-52-13
 

Kapcsolat: Váradi Ildikó
vissza a tartalomhoz

 

 

Új érdekvédelmi hálózat kezdte meg munkáját

2006. augusztus 30-án Budapesten a Kézenfogva Alapítvány és más, a szférában működő szervezetek részvételével megalakult egy hálózat, melynek célja a magyarországi, fogyatékossággal élő embereknek szolgáltató civil szervezetek közös érdekvédelmének kialakítása, közös érdekképviseleti fórum létrehozása, a lobbi-munka folytatása.
Jelenleg 25 civil szervezet tagja a hálózatnak, mely már elkezdte a közös munkát, a tagszervezetek összefogását.
A hálózat nevéül a CÉHálózat - Civil Érdekvédelmi Hálózat a Fogyatékos Embereknek Szociális Szolgáltatást Nyújtó Civil Szervezetekért elnevezést választotta, mely az együvé tartozásra, a hálózat célkitűzésére: a civil érdekvédelmi munka folytatására, és a harmadik szektorban való működésre utal.
A hálózat jogász-munkatársa és tagjai folyamatosan nyomon  követik a szférát érintő aktuális kérdéseket és arra törekednek, hogy ütőképes, a szféra jobbítását előmozdító anyagokat dolgozzanak ki, melyeket a megfelelő fórumokon képviselve változásokat érhetünk el.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

Látogatás az integráció spanyolországi modelljének megismerése érdekében

2006. október 3-8. között Spanyolországban tettünk látogatást Madrid legnagyobb, megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztató (több mint 1500 foglalkoztatott) szervezeténél az AFANIAS-nál.
A szervezettel az equalSET, négy nemzetközi (spanyol, olasz, portugál, magyar) EQUAL-partnerséget összefogó projektünk keretében működünk együtt.
A magyar fejlesztési partnerséget (E/11 – Aktív Műhely) az öt partnerszervezet részéről (Bárka Alapítvány; Esőemberekért Egyesület; Fogd a Kezem Alapítvány; Mécses Egyesület; Szimbiózis Alapítvány) egy-egy kedvezményezett, egy-egy szakember; valamint a vezető partner (Kézenfogva Alapítvány) részéről az ügyvezető igazgató, projektvezető és a nemzetközi referens képviselte. A csoporthoz csatlakozott továbbá még két országgyűlési képviselő, akik a Madridi Régiós Önkormányzat szociális- és családügyi miniszteriális vezetőjével és egyéb döntéshozókkal találkozhattak szociális vonatkozású európai ügyek megvitatása céljából.

A projekttalálkozó célja az volt, hogy az AFANIAS által széles körben, nagy gyakorlati tapasztalattal és sikerességgel alkalmazott integrációs modellt minél nagyobb részletességgel megismerjük.
Az AFANIAS integrációs modelljének állomásait szakképző iskolák, speciális foglalkoztató központok, munkaerő-piaci specializációs és integrációs szolgálatok, támogatott foglalkoztatási szolgáltatások és integrált munkahelyek adják. Megfigyelhettük, hogy hogyan vezetik végig a velük kapcsolatba lépő értelmi fogyatékos embert az egyes állomásokon: a kapcsolatfelvételtől a nyílt munkaerőpiacra való kilépésig.

Megismerhettünk egy olyan speciális munkaképesség-felmérő eszközt is, melyhez hasonló egyelőre nincs használatban Magyarországon. Az eszközt a Lantegi Batuak, baszk szervezet fejlesztette ki. A módszer lényege, hogy egy speciális eljárásrend segítségével a munkavállaló képességeit a munkakör elvárásaival ill. lehetőségeivel egyeztetik össze. Elkezdődött a módszer magyarországi adaptációja és a fejlesztőkkel való további együttműködés.

A találkozót - mindent egybevetve - sikeresnek értékeltük és minden résztvevő nyitottságát fejezte ki a további együttműködés irányában.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

Visszaélésekkel kapcsolatos szakmai műhely

Alapítványunk két éve dolgozik a visszaélések kezelésére kidolgozott holland protokoll eljárás magyarországi adaptációján, mely munka a végéhez közeledik. Az eredményeket szerettük volna kisebb szakmai körben ismertetni, ezért szakmai műhelysorozatot szerveztünk, mely alatt felmértük, milyen nehézségei vannak az egyes intézményeknek.  Ennek a műhelysorozatnak a harmadik találkozóját tartottuk szeptemberben, ahol már konkrétan az adaptációs munkáról, annak tapasztalatairól és a protokoll bevezetésének lehetőségeiről beszélgettünk.

Kapcsolat: Orosz Andrea
vissza a tartalomhoz

 

Az időskorú értelmi fogyatékos emberek kíséréséről szóló könyv bemutatója

A Kézenfogva Alapítvány - osztrák és magyar szakemberekkel együttműködésben - hiányt pótló kézikönyvet bocsát útjára: „Időskorú értelmi fogyatékos emberek kísérése, segítése” címmel.

A könyv az értelmi fogyatékossággal élő idős emberek kísérésének, segítésének szociális, pedagógiai, pszichológiai és orvosi szempontjait ismerteti, és igyekszik a mindennapokban alkalmazható tudást adni azoknak, akik velük dolgoznak vagy élnek. A kézikönyv foglalkozik többek között az egész életen át tartó gyógypedagógiai kísérés, a szabadidő-szervezés, a foglalkoztatás, a felnőttképzés és számos speciális terápia témájával, a haldokló támogatásának kérdéskörével, és megpróbál olyan ismereteket nyújtani, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az értelmi fogyatékossággal élő idős emberek tartalmasabb életet és jobb életminőséget érjenek el.

A könyv hivatalos bemutatója 2006. november 30-án 10:30-tól, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolán lesz.

A kiadvány az Akadémiai Kiadó gondozásában jelent meg és már kapható a könyvesboltokban!

A könyv  alapítványunk Bridge – HÍD Tudásközpont projektjének egyik terméke, mely programot a  PHARE ACCESS 2003 támogatta.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

   

Felmegyek a miniszterhez

A „Felmegyek a miniszterhez” program keretében az értelmi fogyatékos embereket képviselő Farkas Miklós és segítője, valamint alapítványunk munkatársai Dávidné Hidvégi Júlianna meghívására a Szociális és Munkaügyi Minisztérium vendégei voltak. A megbeszélésen a minisztérium képviselőivel ismertettük a program eredményeit és megvitattuk a folytatás lehetőségeit. A minisztérium munkatársai felkértek bennünket egy konzultációs csoport létrehozására, amely rendszeres időközönként megvitatná a tapasztalatait, problémáit és kéréseit a szakemberekkel. A konzultációs csoportban a programban résztvevő szervezetek képviselői, értelmi fogyatékos szóvivői vesznek majd részt segítőikkel. Azonban munkánk célja, hogy az értelmi fogyatékos emberek önérvényesítése minél szélesebb körben tovább folytatódjék, ezért országosan szeretnénk további képzéseket tartani értelmi fogyatékos emberek számára. Ennek érdekében egyeztetünk a programban résztvevő társszervezetekkel, s a folyamat cselekvési tervét a minisztériumi munkatársakkal a novemberi megbeszélésen dolgozzuk ki.
A nemzetközi projekt hivatalosan véget ért az október 6-7. tartott záró konferenciával Brüsszelben. Itt Farkas Miklós röviden beszámolt a magyarországi tevékenységeinkről, valamint Bódy Éva osztályvezető asszony a Szociális és Munkaügyi Minisztérium részéről ismertette a további együttműködés terveit.

Kapcsolat: Orosz Andrea
vissza a tartalomhoz

   

Házunk táján

 

A nemzetközi tevékenységek folytatásának lehetősége a Nemzeti Civil Alapprogram támogatásával

2006. áprilisában alapítványunk pályázatot adott be a Nemzeti Civil Alapprogram Nemzetközi Civil Kapcsolatok és Európai Integráció Kollégiumához. A pályázati program célja, hogy szervezetünk továbbra is megjelenhessen a szakma nemzetközi fórumain. Ezzel a további szabad információ- és tudásáramlást szeretnénk biztosítani a magyarországi, fogyatékos embereknek szolgáltatást nyújtó szervezetek és az európai kiterjedésű szervezetek között. Arra törekszünk, hogy minden olyan ötletet és tudást, amire nemzetközi munkánk során szert teszünk, megosszuk hazai kollegáinkkal és hozzáférhetővé tegyük azok számára, akik ezeket használni szeretnék.

Ennek érdekében az NCA támogatásával a következő tevékenységeket valósítjuk meg 2006-2007-ben:

  • a Kézenfogva Alapítvány jelenlétének biztosítása az EASPD tagszervezetei körében

  • a Mainstreaming Mental Disability Policy – Felmegyek a Miniszterhez c. program zárókonferenciáján való részvétel (2006. október)

  • részvétel az EASPD 20007. márciusi konferenciáján, melynek tervezett témája az értelmi fogyatékossággal élő emberek által hozzáférhető különböző oktatási formák és a képzésükkel kapcsolatos európai stratégiák megvizsgálása

  • az EASPD 2007. májusi konferenciáján való részvétel

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

 

A levélben található képek és grafikai elemek csak Internetre csatlakozott számítógépen és erre alkalmas levelező program használata esetén láthatók! Ha a levél nem töltődik le megfelelően, ide kattintva honlapunkon is el tudja olvasni.
Technikai kérdéseivel forduljon a webmesterhez!