Kézenfogva hírlevél
II. évfolyam 7. szám.

  Székhely: 1093 Bp. Lónyay u. 19. Postacím: 1461 Bp. Pf.: 234. Telefon: 215-52-13 Fax: 217-81-15 E-mail: kezenfogva@kezenfogva.hu Adószám: 18050495-2-43
     

Tartalom


Feliratkozás más címmel

 

 

    A hónap témája
 

 

Fogadd el tőlünk ezt a napot!

Szeptemberben a nyári kampányban utoljára indul útjára a Kézenfogva Alapítvány kamionja. Eljut még Gántra, Veszprémbe, Székesfehérvárra, Győrbe és természetesen Budapestre is.

A Fogadd el, fogadj el programsorozat zárásaként szeretettel várunk mindenkit
2006. szeptember 17-én egész vasárnap a Felvonulási térre.

Egész nap kézműves foglalkozás az értelmi fogyatékos emberek segítségével, valamint vásár és információs sátrak segítik közelebb hozni, megismertetni egymással az egészséges és fogyatékos embereket. Arcfestés, mászófal, de a legnagyobb látványosságot a virágkiállítás jelenti majd, ahol a két méteres virágokon az értelmi fogyatékos emberek rajzai mutatják be nekünk, milyennek képzelik el Ők az ideális világot. A játékos kedvűeket külön várjuk a Nagy Fogadd el, fogadj el társasjátékon az OTP és az Estmédia közös sátrában.

Ismert művészek, táncosok, énekesek fogadták el meghívásunkat, ott lesznek ők is, mert hiszik, és vallják, hogy mindannyiunkkal együtt kerek a világ.

Mindenkit várunk!

Kapcsolat: Váradi Ildikó
vissza a tartalomhoz

   

Hírek

 

Bridge – Híd Forrásközpont Zárókonferencia

Befejeződött a Kézenfogva Alapítvány Bridge – Híd Forrásközpont programja, amelynek eredményeit 2006. szeptember 12-én kedden mutattuk be a Fortuna Szálloda és Étteremhajón. 

A projekt alapvető célja volt, hogy hidat képezzen Brüsszel és Magyarország között, összegyűjtse és a magyar érdekeltek felé áramoltassa, terjessze az Európai Uniós tapasztalatokat, bevált gyakorlatokat, hogy mindezzel elősegítse az értelmi fogyatékos emberekkel és emberekért dolgozó szervezetek munkáját, javítsa a Magyarországon élő értelmi fogyatékos emberek életminőségét.

A projekt eredményei a www.kezenfogva.hu/bridge honlapon érhetőek el és 2006. szeptember 30-tól innen tölthetőek le az alábbi eredmények:

1. a program hozzájárult a Fogadd el, fogadj el kampány megvalósításához

2. létrejött egy információs gyűjtemény az elmúlt tíz év legfontosabb nemzetközi fejlesztéseiről, eredményeiről, legfontosabb európai szabályozásairól. Ezek az eredmények -a honlap mellett- a DVD-n igény szerint is elérhető és alapítványunknál megrendelhető

3. megszületett a Dolgos Dani poszter-sorozat, amely az értelmileg akadályozott fiatalok munkavállalásához szükséges szociális készségek elsajátításához nyújt segítséget,
tanmenetek négy szakmában, amely a szakképzésük hatékonyságát mozdítja elő, az alprojekt eredményei és a posztersorozat CD-n illetve nyomtatott formában alapítványunknál megrendelhető.

4. Öregedés és értelmi fogyatékosság címmel fog megjelenni az Akadémiai Kiadóval közösen egy kiadvány, amely a témában nyújt gyakorlati segítséget a szakembereknek. A könyv alapján akkreditált szociális továbbképzési anyagot november 15-én nyújtjuk be akkreditációra.

5. Megszületett Fogyatékos Embereknek Szolgáltató Civil Szervezetek Hálózata, amely informális csoportként igyekszik erősíteni a szociális szolgáltatók érdekvédelmét. 

6. A Kézenfogva Alapítvány a Szociális és Munkaügyi Minisztérium jóvoltából 2006. április 1-től a fogyatékos embereknek szolgáltató civil szervezetek egyik módszertani központjává lépett elő, amely a projekt fenntarthatóságának egyik pillére.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

 

A Kézenfogva Alapítvány 2006. őszén újra indítja akkreditált továbbképzéseit.

Szociális továbbképzések:

I. Tanfolyam a felsőfokú végzettségű szakemberek számára
Témája: Az értelmi fogyatékos emberekkel való bánásmód az intézményrendszer átalakulásának tükrében
A továbbképzés pontértéke: 50 pont Részvételi díj: 33.500 Ft/fő

II. Tanfolyam a középfokú végzettségű szakemberek számára
Témája: Út a gondozástól a támogatásig – Szemléletváltozás az értelmi és halmozottan fogyatékos emberek segítésének gyakorlatában
A továbbképzés pontértéke: 45 pont Részvételi díj: 29.700 Ft/fő

III. Tanfolyam a súlyosan halmozottan fogyatékos emberekkel foglalkozó szakemberek számára
Témája: A súlyosan halmozottan fogyatékos emberek életének kísérése
A továbbképzés pontértéke: 50 pont Részvételi díj: 32.500 Ft/fő

IV. Tréning értelmi fogyatékosok ellátásában dolgozó szakemberek számára
Témája: Szexualitással kapcsolatos konfliktusok kezelése értelmi fogyatékos felnőttek intézményi ellátása során
A tréning pontértéke: 35 pont Részvételi díj: 28.000 Ft/fő

V. Tanfolyam értelmi fogyatékosok ellátásában dolgozó szakemberek számára
Témája: „Enyém a testem” – Tanfolyam az értelmi sérült felnőttek részére készült önvédelmi program oktatóinak képzésére
A továbbképzés pontértéke: 50 pont Részvételi díj: 28.500 Ft/fő

VI. Vezető és szervezetfejlesztési (coaching) képzés
Témája: A coaching vezetési módszer bevezetése és meghonosítása fogyatékossággal élő személyeket gondozó, ellátó intézményekben.
A tréning pontértéke: 30 pont Részvételi díj: 35.000 Ft/fő

Pedagógus továbbképzés:

VII.
Témája: A súlyosan-halmozottan fogyatékos gyermekek és felnőttek egész életívet átfogó gyógypedagógiai kísérése
Időtartama: 120 óra (4*3 nap + 24 óra gyakorlat) Részvételi díj: 90.000 Ft/fő

Jelentkezési lapok letölthetők innen, illetve a honlapunkról.

Még 2006-ban magánszemélyek a befizetett képzési díj után 30 % szja kedvezményt vehetnek igénybe!

Kapcsolat: Sebestyén Gabriella
vissza a tartalomhoz

 

 

Új érdekvédelmi hálózat alakulása

2006. augusztus 30-án Budapesten megalakult a Fogyatékos Embereknek Szolgáltató Civil Szervezetek Hálózata!

Az újonnan alakult hálózat célja az lesz, hogy a fogyatékossággal élő emberek és a nekik szolgáltató szervezetek érdekeit képviselni tudja magasabb szinteken.
A hálózat már konkrét javaslatokat dolgozott ki a civil szervezeteket érintő problémákról, melyek segíthetnek megelőzni azt, hogy ők és a felhasználók hátrányosabb helyzetbe kerüljenek. A hálózat célja, hogy a tagok további igényeit és javaslatait figyelembe véve, azokra alapozva javaslatokat (akár törvénymódosítási javaslatokat) dolgozzon ki és ezeket képviselje a szakpolitika és a nemzeti hatóságok felé.
A hálózat informális szervezetként, demokratikus alapokon fog működni. Vezető szerve az Elnökség, melynek 3 tagját egy évre választja a hálózat. A soros elnök mindig 4 hónapig látja el feladatát, aztán egy másik elnökségi tag veszi át posztját. Az Elnökség munkáját és a hálózat zökkenőmentes működését három fős Felügyelő Bizottság segíti.

Közös döntés alapján az érdekvédelmi hálózat gesztor szervezete a Kézenfogva Alapítvány lett. A titkárság, a jogszabályfigyelés és a jogszabálymódosítási javaslatok kidolgozásának feladatát is az alapítvány munkatársai fogják ellátni.

A Hálózatnak eddig 17, fogyatékos személyeknek szolgáltatást nyújtó civil szervezet a tagja, de hálózatunk még valószínűleg bővülni fog.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

A Kézenfogva Alapítvány jogi tanácsadása a fenntartók részére elérhető.

Az értelmi és halmozottan fogyatékos, autista személyeket ellátó intézmények tevékenységi körét, működését érintő jogi kérdésekben a Kézenfogva Alapítvány jogi tanácsadása a fenntartók részére elérhető.

A honlapon a több szervezetet érintő problémákra kidolgozott válaszokat illetőleg az aktuális szabályozási kérdéssekkel kapcsolatos tájékoztató anyagokat közétesszük.

Továbbá a Módszertani Honlapon jelezzük

  • a fenntartókat érintő aktuális jogszabályi változásokat

  • a jogszabály alkalmazásával kapcsolatos iránymutatásokat

  • a gyakorlatban a szabályok ütközéséből, a szabályok összehangolatlanságából eredő kérdésekben adott tanácsokat

Kapcsolat: dr. Gazsi Adrienn
vissza a tartalomhoz

 

Módszertani hírek

A Kézenfogva Alapítványt 2006. április 1.-vel a jelenlegi Szociális és Munkaügyi Minisztérium kinevezte módszertani központtá. A módszertani munkánk feladat-meghatározása és a szerződéskötés egyelőre ugyan várat magára, de a már korábban elkezdett módszertani munkánkat továbbra is folytatjuk, kiegészítve az értelmi fogyatékos embereknek szociális szolgáltatást nyújtó civil szervezetek számára nyújtott külön szolgáltatásainkkal. Ennek keretében létrehoztunk egy levelező listát, amin elindítottuk jogi tanácsadásunkat és fórumot biztosítunk a szervezetek, intézmények számára a gondjaik, örömeik, kérdéseik megosztására, információk szerzésére. A fent említett szervezetek között kérdőíves felmérést kezdtünk el, hogy minél szélesebb körű, pontosabb információkkal rendelkezzünk munkájukról, szolgáltatásaikról, körülményeikről és szükségleteikről.
Alapítványunknak a Nemzeti Civil Alapprogramhoz beadott pályázata a konfliktuskezelő tréning szervezésére nyert, ami lehetővé teszi majd, hogy a módszertani munkánk körébe tartozó intézmények szakemberei számára egy magas színvonalú képzés elvégzését.

Kapcsolat: Orosz Andrea
vissza a tartalomhoz

   

Felmegyek a miniszterhez

Az értelmi fogyatékos emberek érdekérvényesítésének növelésére irányuló program keretében megszerveztük a 4. munkacsoportunkat Pécsett 2006.09.04-07-ig, amin a márciusi parlamenti találkozót értékeltük és megterveztük a következő találkozást és annak témáit. A találkozó előkészítése érdekében a résztvevők levelet fogalmaztak a politikusoknak. A programot záró konferenciát Brüsszelben szervezi az Inclusion Europe 2006 október 6-7, melyen a magyarországi értelmi fogyatékos embereket Farkas Miklós fogja képviselni, valamint a Szociális és Munkaügyi Minisztériumból Dávidné Hidvégi Júlianna dr. is részt vesz majd, alapítványunk munkatársa Orosz Andrea mellett.

Kapcsolat: Orosz Andrea
vissza a tartalomhoz

 

Atlas projekt zárókonferencia

2006.október 6-án Hollandiában kerül megrendezésre az EASPD által 3 évvel ezelőtt indított Atlas projekt zárókonferenciája.
A projekt célja az volt, hogy felmérje és fejlessze azokat a szociális kulcsképességeket, melyek a fogyatékossággal élő munkavállalók munkaerőpiacon való bennmaradásához szükségesek. A projektet egy 7 országot képviselő partnerség valósította meg.
A zárókonferenciára elsősorban az értelmi fogyatékos emberek képzésével foglalkozó szakembereket és a nekik szolgáltatásokat nyújtó szervezetek vezetőit várják.

A konferencia fő napirendi pontjai:

  • Miért hasznos a szociális kulcskompetenciák fejlesztése?

  • Milyen kulcsképességek elengedhetetlenek a munkakeresésben? – egy munkáltatók közötti felmérés eredményei

  • Az ATLAS-döntésfa bemutatása – hasznos képességfelérési eszközök ismertetése

  • A különböző szociális kulcsképességek fejlesztését megcélzó képzési módszerek ismertetése

  • Az ATLAS tesztelési fázisának (1. év) eredményei

  • A projekt termékeinek ismertetése: eredmények és konklúziók

A konferencián megszólalnak trénerek, munkáltatók és a célcsoport képviselői. A délután folyamán tíz tematikus kiscsoportban lesz lehetőség beszélgetésre a munkaerőpiaccal kapcsolatos szociális kulcsképességek és az ezeket fejlesztő projektek témája körül.
A konferencia minden résztvevője megkapja az ATLAS projekt eredményeit tartalmazó CD-t és könyvet.

A konferencia nyelve angol, az utazás, az ellátás és a részvételi díj költségeit a résztvevők állják.

Részletes információ a projektről: www.projectatlas.org
További információ és jelentkezés (angol nyelven):
Mr. Jelle Reynaert, EASPD
Tel.: +32-02282-4611
e-mail: jelle.reynaert@easpd.be

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

 

A levélben található képek és grafikai elemek csak Internetre csatlakozott számítógépen és erre alkalmas levelező program használata esetén láthatók! Ha a levél nem töltődik le megfelelően, ide kattintva honlapunkon is el tudja olvasni.
Technikai kérdéseivel forduljon a webmesterhez!