Kézenfogva hírlevél
II. évfolyam 6. szám.

Székhely: 1093 Bp. Lónyay u. 19. Postacím: 1461 Bp. Pf.: 234. Telefon: 215-52-13 Fax: 217-81-15 E-mail: kezenfogva@kezenfogva.hu Adószám: 18050495-2-43
     

Tartalom


Feliratkozás más címmel

 

 

    A hónap témája
 

 

Elindult országjáró útjára a Kézenfogva Alapítvány kamionja

Június 3-án elindult útjára a Fogadd el fogadj el kampány kamionja. Azóta 13 állomáson vagyunk túl, a kampány egyharmadán és örömünkre mindenhol nagy lelkesedéssel fogadták a kezdeményezést. Minden állomáson egy helyi szervezet programjához csatlakozunk, remélve, hogy a kamion, mely nagy, látványos, érdekes, több érdeklődőt vonz a rendezvényre.
A kamion belsejében filmmontázst nézhetnek meg az érdeklődök: az értelmi fogyatékos emberek életéről, a Baltazár Színház produkciójából, és a Speciális Olimpia megnyitójának egy-egy érdekes eseményéről. A kamion falán értelmi fogyatékos emberek alkotásaiból és színpadi produkcióiból láthatunk fotókiállítást. A kamion hátsó részén négy számítógépes terminálon olyan számítógépes játékokkal lehet megismerkedni, melyek azt próbálják érzékeltetni, milyen lehet értelmi fogyatékos emberként élni, s milyen nehézségekkel kell nekik nap-mint nap megküzdeniük. Szeretnénk a játékokkal megmutatni, hogy ami első látásra számunkra egyszerű, miként változik meg, ha azt más dimenzióba helyezzük.
Ha többet szeretne látni és tudni a kampányról, vagy kipróbálná a számítógépes játékokat, látogasson el a www.fogadj-el.hu weboldalra.

Kapcsolat: Váradi Ildikó
vissza a tartalomhoz

   

Hírek

 

Sajtótájékoztató

A Kézenfogva Alapítvány 2006. június 21-én tartotta Fogadd el, fogadj el kampányának sajtótájékoztatóját a Parlament Vadásztermében. A sajtótájékoztatót dr. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke nyitotta meg, majd Pordán Ákos, az Alapítvány ügyvezetője beszélt a kampány létrejöttéről, céljáról, menetéről a megjelent mintegy 50 fő újságírónak, szponzornak, szakmai képviselőnek. Ezután a szponzorok mondhatták el, miért is támogatták ők ezt az eseménysorozatot.
Végül mindenki megtekinthette a Parlament parkolójában az Alapítvány országjáró kamionját


         

         

Kapcsolat: Váradi Ildikó
vissza a tartalomhoz

 

 

Súlyosan, halmozottan fogyatékos tanulók fejlesztő iskolai oktatása

2006. június 15-én lépett hatályba a Sajátos nevelési igényű gyermekek óvodai nevelésének irányelve és a Sajátos nevelési igényű tanulók iskolai oktatásának irányelve kiadásáról szóló 2/2005. (III. 1.) OM rendelet, valamint a képzési kötelezettségről és a pedagógiai szakszolgálatokról szóló 14/1994. (VI. 24.) MKM rendelet módosításáról szóló 22/2006 (V. 26.) OM Rendelet, amely jogszabályi keretekben rögzíti a fejlesztő iskolai oktatás tartalmi és formai elemeit. A jogszabály előkészítésében – mint azt korábbi hírlevelünkben írtuk –a Kézenfogva Alapítvány és az általa felkért szakértők vettek részt.

Kapcsolat: Verdes Tamás
vissza a tartalomhoz

 

 

 

Öregedés és fogyatékosság - az idei év legjelentősebb európai konferenciája

2006. június 8. és 9. között Grazban zajlott az idei év egyik legkiemelkedőbb konferenciája, melyet a legjelentősebb európai uniós szervezetek (European Disability Forum, EASPD, Inclusion Europe és az osztrák partnerei) szerveztek. A konferencián a következő évek egyik legjelentősebb kihívását jelentő problémával foglalkoztak a résztvevők, amelynek végén megfogalmazták a grazi deklarációt. A konferencián Pordán Ákos, alapítványunk ügyvezetője és Maria Bruckmüller közösen vezették azt a műhelybeszélgetést, melynek témája: a lakóhelyhez közeli ellátások és öregedés volt. Az elkövetkező 5-10 évben hazánkban is egyre fontosabb kérdés lesz az öregedő fogyatékossággal élő emberek segítése, és ez nagy kihívást jelent majd a szolgáltatók számára . A konferenciáról bővebben a www.ageing-and-disability.com honlapon olvashatnak.

Kapcsolat: Verdes Tamás
vissza a tartalomhoz

 

 

„Aktív - Hidak”- új utak az értelmi fogyatékos, autista emberek szakképzésében

A Kézenfogva Alapítvány 2006. június 13-án „Aktív - Hidak”- új utak az értelmi fogyatékos, autista emberek szakképzésében címmel szakmai napot tartott a Károli Gáspár Református Hittudományi Egyetemen.
A szakmai nap célja volt, hogy a Kézenfogva Alapítvány által vezetett két Európai Uniós pályázat keretein belül létrehozandó, az értelmi fogyatékos, autista emberek szakképzésével kapcsolatos projekteredmények jelenlegi állásáról tájékoztatást adjon. A résztvevőkkel megvitattuk az eddig felmerülő kérdéseket, hogy észrevételeiket beépítve magasabb színvonalú képzések és szakmai anyagok születhessenek majd a projektek zárására.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

 

Véget értek a Kézenfogva Alapítvány tavaszi szociális továbbképzései.

Az értelmi fogyatékos emberekkel való bánásmód az intézményrendszer átalakulásának tükrében című, felsőfokú végzettségű szakemberek részére meghirdetett képzésünkön 22 fő vett részt, melyből hárman a sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztény Alapítványtól érkeztek. Ők nappali szolgáltatást nyújtó és munkaterápiás foglalkoztató csoportot működtetnek értelmi fogyatékos fiatalok számára.

A középfokú végzettséggel rendelkező szakembereknek hirdetett Út a gondozástól a támogatásig című továbbképzésünkön 28 szakember vett részt.

Idén tavasszal indítottuk először Vezetői és szervezetfejlesztési (coaching) képzésünket. Az 54 órás tréningen (melyből a konzultáció még hátra van) 11 vezető beosztású szakember vett részt.

Szexualitással kapcsolatos konfliktusok kezelése értelmi fogyatékos felnőttek intézményi ellátása során című tréningünket az idén több intézményben tartottuk meg, kihelyezett képzésként.

Szintén idén februárban indítottuk először gyógypedagógusoknak szóló pedagógus továbbképzésünket, mely a Budapesti Korai Fejlesztő Központ, valamint az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Kar Szomatopedagógiai Tanszékének együttműködésével került kidolgozásra A súlyosan-halmozottan fogyatékos gyermekek és felnőttek egész életívet átfogó gyógypedagógiai kísérése címmel. A vizsgák július elején fejeződnek be. A képzésre 23-an jelentkeztek az ország különböző részeiről.

Őszi képzéseinkről a tájékoztatók, valamint a jelentkezési lapok  honlapunkonmegtalálhatóak.

Kapcsolat: Sebestyén Gabriella
vissza a tartalomhoz

 

Stájerország (Ausztria) - Európai szintű érdekérvényesítés

A Híd Tudásközpont (Bridge Knowledgecentre) program keretében a május közepén indult Kapacitásnövelő Szemináriumon résztvett szervezetek képviselői két napos tanulmányúton voltak Grazban 2006. június 15. és 17. között. Megismerkedtek a Die Steirische Behindertenhilfe nevű ernyőszervezet munkájával. Ez a szervezet példaértékűen fogja össze a tartományban működő fogyatékos emberekkel foglalkozó szervezeteket és ér el európai szintű eredményeket az érdekvédelem területén. A tartománytól független szervezetet a tagok tartják fenn befizetéseikkel, mely információt nyújt, érdekképviseletet végez, valamint a közvélemény formálásában játszik jelentős szerepet. A tanulmányúton tovább érlelődött a résztvevőkben egy alulról építkező, az államtól függetlenül működő érdekképviseleti hálózat létrejöttének gondolata.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

EQUAL nemzetközi projekttalálkozó

2006. május 17-21-ig az equalSET projekt keretében a külföldi (spanyol, olasz és portugál) partnereinkkel együtt nemzetközi projekttalálkozón vettünk részt Tortoliban, Olaszországban. A megbeszélésen az Aktív Műhely Fejlesztési Partnerség részéről – melynek vezető tagja a Kézenfogva Alapítvány – alapítványunk két munkatársa és a partnerségbe tartozó egyik szervezet – Szimbiózis Alapítvány, Miskolc – ügyvezetője vett részt.
A nemzetközi találkozó alkalmával lehetőségünk nyílt partnereinkkel az elmélyült szakmai munkára és együttműködésünk erősítésére is. Közösen dolgoztunk a nemzetközi projektünk két termékének – két kiadvány: „A munkaerőpiaci integrációs ösvény” és „Útmutató a szociális gazdaságban való részvételhez” további fejlesztésén. Részletesen megismerkedtünk egy spanyol, az értelmi fogyatékossággal élő emberek munkaerőpiacon hasznosítható képességeinek felmérésére szolgáló innovatív eszközzel, valamint intézménylátogatás keretében egy olyan védett munkahelyet tekintettünk meg, ahol az értelmi sérült munkavállalók egy szelektív hulladékgyűjtést és –feldolgozást végző szolgálatnál dolgoztak.
A projekt előrehaladásáról szóló beszámolók mellett tervezésre is volt lehetőségünk: elkezdtük a nemzetközi projekt zárókonferenciája kereteinek tisztázását. A zárókonferencia Budapesten lesz 2007. áprilisában az Aktív Műhely Fejlesztési Partnerség szervezésében.
A következő nemzetközi projekttalálkozó 2006. novemberében kerül megrendezésre Madridban.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

EQUAL tapasztalatátadás

Alapítványunk az E/011 számú fejlesztési partnerség (Aktív Műhely) vezető tagjaként vesz részt Equal-program megvalósításában, melynek egy fontos feladata a tapasztalatátadás. A tapasztalatátadás ellátása érdekében az OFA ENPI 2006. májusától Tematikus Hálózat (TH) néven együttműködésre sarkallja az egyes fejlesztési partnerségek képviselőit. Fejlesztési partnerségünk képviseletében a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatását célzó tematikus hálózati csoport munkájában veszünk részt.
A TH-csoport a következő termékcsoportok fejlesztésén dolgozik:
1. A munkaerő-piaci szolgáltatás standardizált, egységes folyamatának leírása
2. A munkaerő-piaci szolgáltatás specifikumainak és innovációinak összegyűjtése, rendszerbe foglalása
3. A megváltozott munkaképességű munkavállalókat támogató komplex munkaerő-piaci szolgáltatások aktív eszközként történő finanszírozásának megalapozása
4. A célszervezetekben dolgozó megváltozott munkaképességű munkavállalók nyílt munkaerő-piaci elhelyezkedésének támogatása
5. A munkáltatói oldal pozitív attitűdjének erősítése a megváltozott munkaképességű munkavállalók alkalmazásával kapcsolatban
Fejlesztési partnerségünk a 3. termékcsoport kidolgozásának koordinálását, vezetését vállalta el. Az egyeztetések, megbeszélések még zajlanak. Az akciótervek véglegesítését szeptemberig elvégezzük, és a termékcsoportok fejlesztése 2007. december végéig tart majd.
Reméljük, hogy a közös hálózati munka inspirálóan hat minden fejlesztési partnerség munkájára!

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

   

Házunk táján  

 

A Kézenfogva Alapítvány lett „Az év támogatottja”

A Tesco-Global Áruházak Zrt. „Az év támogatottja” programjának idei kedvezményezettje a Kézenfogva Alapítványt lett. Az áruházlánc idén rajtunk keresztül szeretne javítani az értelmi- és halmozottan fogyatékos gyermekek, felnőttek helyzetén. Ezt a célt közösen, elsősorban a közvélemény-formálás eszközével kívánjuk elérni annak érdekében, hogy a társadalom elfogadóbb legyen a fogyatékos emberek iránt. Országos kampányok indításával próbáljuk a társadalom szélesebb rétegeinek érzékenységét és figyelmét növelni.

„Az év támogatottja” programot 2003-ban hagyományteremtő céllal indította útjára az áruházlánc. 2003-ban hat város tizenöt intézményének, míg 2004-ben kilenc város tizenhárom gyermek-intézményének sikerült támogatást nyújtania. 2005-ben pedig, a Mosoly Alapítvány segítségével a Tesco a gyermekek lelki rehabilitációjához kívánt segítséget nyújtani.
Idén a Kézenfogva Alapítvány Fogadd el, fogadj el közvéleményformáló kampányának fő támogatójaként nagy segítséget nyújtanak abban, hogy a fogyatékos emberek és a társadalom ép tagjai közelebb kerüljenek egymáshoz és megismerhessék egymást.

Kapcsolat: Váradi Ildikó
vissza a tartalomhoz

 

 

A levélben található képek és grafikai elemek csak Internetre csatlakozott számítógépen és erre alkalmas levelező program használata esetén láthatók! Ha a levél nem töltődik le megfelelően, ide kattintva honlapunkon is el tudja olvasni.
Technikai kérdéseivel forduljon a webmesterhez!