Kézenfogva hírlevél
II. évfolyam 5. szám.

Székhely: 1093 Bp. Lónyay u. 19. Postacím: 1461 Bp. Pf.: 234. Telefon: 215-52-13 Fax: 217-81-15 E-mail: kezenfogva@kezenfogva.hu Adószám: 18050495-2-43
     

Tartalom


Feliratkozás más címmel

 

 

    A hónap témája
 

Országos módszertani intézményi kijelölést nyertünk

Korábbi hírlevelünkben beszámoltunk róla, hogy a Kézenfogva Alapítvány pályázatot nyújtott be az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztériumhoz, hogy az értelmi, halmozottan fogyatékos és autista személyeknek szociális szolgáltatást nyújtó civil fenntartású intézmények országos módszertani központjának kijelölését elnyerje. A pályázatot elbírálták: a kijelölést elnyertük. Jelenleg – az előzetesen elkészített szakmai program alapján – egyeztetjük a módszertani tevékenység hosszú távú stratégiáját (lásd a következő hírt: Munkakonferencia), illetve megkezdtük a rövid távú programok végrehajtását.

Kapcsolat: Orosz Andrea és Verdes Tamás
vissza a tartalomhoz

 
 

Munkakonferencia az értelmi, halmozottan fogyatékos és autista embereknek szociális szolgáltatást nyújtó civil szervezetek részvételével

A 2006. április 18-19-én Budapesten megrendezett munkakonferencia célja volt, hogy egységesen artikulálódjanak az értelmi, halmozottan fogyatékos és autista személyeknek szociális szolgáltatást nyújtó szervezetek szakmai érdekei, a szervezetek működését érintő szükségletei. A konferencián mintegy 40 szervezet képviselői vettek részt, és szekcióülésekben vitatták meg az előzetesen összegyűjtött kérdéseket. Ezt követően valamennyi szekció cselekvési tervet készített, amelynek egységesítése, egyeztetése jelenleg is folyamatban van. Azt várjuk, hogy a megerősített, tudatos együttműködés eredményeképpen kialakulhat egy olyan hálózatszerű együttműködés, amely hatékonyan képviselheti az érintett szervezetek érdekeit.

Kapcsolat: Orosz Andrea és Verdes Tamás
vissza a tartalomhoz

   

Hírek

 

Rehabilitációs nevelő és segítő – Fogyatékosok gondozója

Az Oktatási Minisztérium szükségesnek látta az Országos Képzési Jegyzék megújítását. Az új szabályozásban megjelenik két, kifejezetten a fogyatékos emberek kísérésére, segítésére felkészítő szakma: a rehabilitációs nevelő és segítő a szociális segítő alapmodulra ráépülő, érettségihez kötött fogyatékosság-specifikus modul, mindösszesen 2000 órában. A fogyatékosok segítője a szociális gondozó alapmodulra ráépülő, alapfokú végzettséghez kötött 1400 órás képzést jelent. A módosítás előkészítésében több szervezettel közösen a Kézenfogva Alapítvány is részt vett. Az elfogadott módosítás számos kritikával illethető, azonban ki kell emelni, hogy a fogyatékos emberek segítésére, kísérésére felkészítő szakmák erősen reprezentálódnak, és látható annak a lehetősége, hogy néhány év múlva az új szakemberek megjelenésével a jelenleg egyoldalúan egészségügyi dominanciájú képzéseket (szociális ápoló és gondozó, szociális szervező) pedagógiai, pszichológiai és terápiás ismereteket közvetítő, a fogyatékos emberek személyes szükségleteit fókuszba állító programok váltják fel.

Kapcsolat: Verdes Tamás
vissza a tartalomhoz

Minőségfejlesztés az értelmi fogyatékos embereknek szolgáltató civil szervezeteknél

2006. áprlis 6-7-én Ingjerd Morland Nettestad, az EPR (Europien Platform on Rehabilitation) szakemberének vezetésével munkaszemináriumot szerveztünk, amelynek keretében megismerkedtünk az európai országokban alkalmazott több minőségfejlesztési rendszerrel. A következő napban hazai szakemberekkel és szolgáltatókkal beszélgettünk a minőségfejlesztés hazai helyzetéről. A program hosszú távú célja, hogy az értelmi, halmozottan fogyatékos és autista embereknek szociális szolgáltatást nyújtó civil szervezetek szakmai innovációját elősegítsük, és megtaláljuk azokat a feladat, amelyet a Kézenfogva Alapítvány magára vállalhat.

Kapcsolat: Verdes Tamás
vissza a tartalomhoz

 

Fejlesztő iskola – Levél a minisztereknek

Az Oktatási Minisztérium közzétette a Súlyos (sic) és halmozottan fogyatékos tanulók fejlesztő oktatása irányelve című dokumentum tervezetét. Az előkészítésben a Kézenfogva Alapítvány is részt vett. Az OM nyilvános vitára bocsátotta a tervezetet: a reagálás lehetőségét kihasználva a De juRe Alapítvány, a Budapesti Korai Fejlesztő Központ és a Kézenfogva Alapítvány vezetői közösen hívták fel a figyelmet a közoktatási törvényben maradt további hibákra, és tettek javaslatot a fejlesztő iskolai oktatás törvényi szabályozásának továbbfejlesztésére. A három szervezet levélben hívta fel Magyar Bálint Oktatási Miniszter és Dr. Göncz Kinga esélyegyenlőségért felelős Miniszter Asszony figyelmét a legfontosabb kérdésekre.

Levél Magyar Bálintnak
Levél Göncz Kingának

Kapcsolat: Verdes Tamás
vissza a tartalomhoz

 

Marosvásárhelyi Nyilatkozat

Az EASPD (Fogyatékos Emberek Számára Szolgáltatást Nyújtó Szervezetek Európai Szövetsége) a “EASPD goest East” – program keretében 2005. október 7-én tartotta legutóbbi rendezvényét Marosvásárhelyen, Romániában. A rendezvényen a közép- kelet európai fogyatékossággal élő embereknek szolgáltatást nyújtó civil szervezeteket képviselő szakemberek vettek részt. A konferencia célja az volt, hogy közösen megfogalmazzák azokat a problémákat , nehézségeket, amik a fogyatékossággal élő emberek életében és a nekik nyújtott szolgáltatások terén a legégetőbbek, valamint hogy javaslatokat tegyenek ezek megoldására. A konferencia során a résztvevők megfogalmaztak egy nyilatkozatot, melyben megszólítják a nemzeti hatóságokat, az Európai Bizottságot és különböző Főigazgatóságait, és cselekvésre hívják fel őket. A nyilatkozatot az EASPD vezető tanácsa 2005 október 8-án elfogatta, és arra kérte fel a résztvevő szervezeteket, hogy saját országukban tegyék ismerté az illetékes szervek és hatóságok körében a dokumentumot. A nyilatkozat magyar nyelvű változatát itt olvashatják.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

 

A Kézenfogva Alapítvány idén is meghirdette szociális továbbképzéseit a határainkon túl élő szociális szakemberek részére

Az értelmi fogyatékos emberekkel való bánásmód az intézményrendszer átalakulásának tükrében című, felsőfokú végzettséggel rendelkező szakembereknek szóló képzésünkön a sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztény Alapítványtól három fiatal munkatárs vett részt. Ők nappali ellátást és munkaterápiás foglalkoztató csoportot működtetnek értelmi fogyatékos fiatalok számára. Céljuk, hogy felhívják embertársaink figyelmét sajátos élethelyzetükre, és javítsák a fogyatékos emberekről a társadalomban élő képet. További információ az alapítványról: www.diakonia.uv.ro

Kapcsolat: Sebestyén Gabriella
vissza a tartalomhoz

 

 

A szociális készségek elsajátításának hatékonyabb útja – CONTIEMPO projekt

A program résztvevői áprilisban újból találkoztak Brüsszelben, ahol a holland és a belga partnerek is beszámoltak az igényfelmérés során tapasztaltakról, melyek a magyarországi eredményekhez nagyon sok területen hasonlítottak. Így végül arra az eredményre jutottunk, hogy a készülő tréning illetve képzési anyag két fő témakört fog részletesen kifejteni: az értelmi fogyatékos emberek támogatásának alapelveit és alapértékeit, valamint a kommunikáció problematikáját. A képzési anyag kidolgozását egy holland és egy angol szakember vállalta magára, míg mi a képzésen használni kívánt „gyorsított tanulás” módszerének tanulmányozását vállaltuk, melyre egy lengyelországi nemzetközi tréningen lesz lehetőségünk a Gruntwig3 program támogatásával.

Kapcsolat: Orosz Andrea
vissza a tartalomhoz

 

 

Felmegyek a miniszterhez - érdekérvényesítő fogyatékos felnőttek

A program legkiemelkedőbb eseménye zajlott 2006. március 24.-én a Parlamentben. A Kézenfogva Alapítvány és a Soteria Alapítvány közös szervezésében értelmi fogyatékos emberek és pszichiátriai problémával élő személyek találkoztak a négy parlamenti párt képviselőivel a Parlament Delegációs termében. A program keretében felkészített 18 fogyatékos illetve pszichiátriai problémával élő személy tehette fel kérdéseit Kapás Zsoltnak (MSZP), Soltész Miklósnak (FIDESZ-KDNP), Béki Gabriellának (SZDSZ) és Dr. Pusztai Erzsébetnek (MDF). A másfél órás beszélgetést Sátor Balázs, a CTF Alapítvány ügyvezetője koordinálta, ezt követően pedig a résztvevők kötetlen beszélgetést folytattak a politikusokkal.

Kapcsolat: Orosz Andrea
vissza a tartalomhoz

 

Kabalafigura pályázat - Eredményhirdetés

Javában tart a Fogadd el, fogadj el kampány előkészülete. Ennek keretében pályázatot hirdettünk értelmi fogyatékos emberek számára a kampány kabalafigurájának megformálására. 2006. március 30-án megszületett a pályázat eredménye. A zsűrinek nagyon nehéz feladata volt, mert a beérkezett 43 pályaműből ki kellett azt az egyet választania, mely képviselni tudja a kampány üzenetét, stílusában illeszkedik a már meglévő emblémához, és gondolatiságában összekapcsolódik vele.
Az első helyezést Harangozó Mária (Fenyvesotthon Bánhalma) Csupaszív virágbaba alkotása nyerte. Az ebből készült kabalafigura rajzot a programsorozat honlapján (www.fogadj-el.hu) lehet megnézni. A második helyezést Orsós György (Pécs), a harmadikat Beleznai László (Kéthely) kapta. Az első három helyezett pénzjutalomban részesül, de az összes pályázó kap egy-egy, a Fogadd el, fogadj el kampány logójával díszített pólót. Minden résztvevőnek gratulálunk!

A Fogadd el, fogadj el kampány első munkamegbeszélése

2006. március 30-án tartottuk a programsorozat első szakmai megbeszélést, melyre minden olyan intézményt, szervezetet meghívtunk, melyek állomásai lesznek a Fogadd el, fogadj el kampánynak. Most első alkalommal nyílt lehetőségünk egymás személyes megismerésére és a program bemutatására. Számos kérdés és kérés, ötlet és javaslat hangzott el. Minden fontos kérdést megbeszéltünk és a szervezetek azóta is szoros együttműködésben dolgoznak a kampány sikeréért.

Kapcsolat: Váradi Ildikó
vissza a tartalomhoz

   

Házunk táján  

 

A Kézenfogva hosszú távra tervez – Interjú Pordán Ákossal az ÉTA Hírlevélben

„Arról álmodom, és ez benne van a stratégiai elképzelésekben, hogy az év derekán üljenek le a nagy szervezetek képviselői és beszéljék meg a a következő évi prioritásokat, megjelölve azt, hogy ki miben van már előbbre. Szóval amolyan makroszintű egyeztetésben gondolkodom, és abban, hogy miben tudunk együttműködni. A Kézenfogva amolyan gondolkodó-ötletelő szervezet, nem kell nekünk mindent kitalálni, hanem a jókat kell átvenni, adaptálni, erre felhasználjuk a nemzetközi kapcsolatainkat is, aminek az ápolását az előbb kifelejtettem a stratégiai irányelveink felsorolásánál. A hozzánk hasonló szervezetekkel rendszeres a szakmai együttműködésünk.”

A teljes cikk megtalálható itt.

 

 

A levélben található képek és grafikai elemek csak Internetre csatlakozott számítógépen és erre alkalmas levelező program használata esetén láthatók! Ha a levél nem töltődik le megfelelően, ide kattintva honlapunkon is el tudja olvasni.
Technikai kérdéseivel forduljon a webmesterhez!