Hírlevél IV. évfolyam 19. szám.

 
 

Tartalom

 

A hónap témája

 

Automatikus hátrány: értelmi fogyatékosnak születni!

Magyarországon még sosem készült átfogó vizsgálat az értelmi fogyatékos népességről. 2006-ban a Kézenfogva Alapítvány vállalkozott arra, hogy elkészítsen egy olyan kutatást, amely vizsgálja az értelmi fogyatékos emberek helyzetét, életkörülményeit, speciális szükségleteit és a számukra biztosított szociális, egészségügyi, gyógypedagógiai és rehabilitációs ellátásokhoz való hozzáférést. A két éven át tartó, minden területet feltérképező kutatás megdöbbentő eredményekkel szembesít.
A kutatás, többek között, kiterjedt a családok helyzetére. Kiderült, csupán minden negyedik értelmi fogyatékos ember kerül intézeti körülmények közé, többségük a saját családjában él. A gyermek (később a felnőtt) folyamatos felügyelete, gondozása miatt az egyik szülő általában feladja korábbi munkáját, másik szülő vagy nincs, vagy neki is nehezített a munkavállalása, ennek következtében a fogyatékos emberek csaknem fele (41%) olyan családban él, ahol senki sem dolgozik. Az ápolási díj lehetőségével a családok negyede kb. 12 ezer család él, közülük kb. 6000 családnak ez az egyetlen stabil bevétele. A családoknak a legégetőbb problémája a szegénység: négy családból három a létminimum alatti jövedelemből él, a családok csaknem fele azonban semmilyen anyagi támogatást nem kap.
A kutatás foglalkozik a munkavállalás akadályaival is, így nyilvánvalóvá vált az is, hogy hazánkban az aktív korú értelmi fogyatékos emberek 9%-a dolgozik, ami messze elmarad az uniós országok átlagától. A mintegy 6000 munkavállalónak csak egy töredéke (6-800 fő) tud elhelyezkedni a nyílt munkaerőpiacon, a többség szociális foglalkoztatókban vagy intézeti keretek között dolgozik. A munkavállalás akadályai között szerepel a munkalehetőség hiánya, a bejárás megoldhatatlansága, a diszkrimináció és a támogató lehetőségek hiánya.
A felmérés adatai lehangoló képet mutatnak az intézetben élő értelmi fogyatékos emberek helyzetéről is. Négyből legalább egy középsúlyos vagy súlyos fokban értelmi sérült embert érint az intézeti elhelyezés már viszonylag fiatal korban. Az intézetek zsúfoltak, az ott élők jellemzően sokadmagukkal kénytelenek egy szobában élni. Ellátásuk megoldható lenne másmilyen keretek között is, de a jelenlegi ellátórendszerben a nagy létszámú intézeteknek gyakorlatilag nincs alternatívája.Kalmár Judit

Kapcsolat: Kalmár Judit
vissza a tartalomhoz

  Hírek

 

Helyünk a megújult módszertani szerkezetben

A szociális módszertani szerkezet 2008. július 1-től megújult. A Kézenfogva Alapítvány az É-Alföldi régióban a hodászi „Viktória” Ápoló-Gondozó Otthon, és a Közép-Magyarországi régióban a Máltai Szeretetszolgálat Egyesület által vezetett konzorciumban látja el a fogyatékos embereknek szociális szolgáltatást nyújtó intézmények módszertani munkáját. Együttműködési megállapodásunk van a Dél-Dunántúli Szociális Módszertani Konzorciummal és a Református Egyház Módszertani intézményével. Munkánkat a keretek tisztázása mellett a kapcsolatfelvétellel és a szükségletek felmérésével elkezdtük.Pordán Ákos

Kapcsolat: Pordán Ákos
vissza a tartalomhoz

Képzéseinkről

144 szakember tanul 14 különböző továbbképzésünkön az őszi időszakban.
„Súlyosan, halmozottan fogyatékos emberek életének kísérése” c. akkreditált továbbképzésünket 18 fővel indítottuk a Reménysugár Rehabilitációs Intézet megrendelésére.
A képzés iránt folyamatos az érdeklődés, hiszen a témában olyan új ismeretekre tesznek szert a résztvevők, amelyre iskolarendszerű oktatás egyelőre nem ad kielégítő felkészítést. A hallgatóknak módjukban áll a képzés során intézményi hospitálás keretében megismerni több olyan intézmény munkáját, akik ennek az ellátotti körnek gondozásában, fejlesztésében a legkorszerűbb szemlélet mentén végzik tevékenységüket.
Az EQUAL Aktív Műhely program keretein belül már a harmadik továbbképzési ciklusban van lehetőségünk a szakembereket megismertetni azokkal az innovatív eredményekkel, amelyet a Kézenfogva Alapítvány és partnerszervezetei - a Szimbiózis Alapítvány (Miskolc), a Mécses Egyesület (Mezőberény), a Fogd a Kezem Alapítvány (Pécs), a Bárka Alapítvány (Dunaharaszti) és az Esőemberekért Egyesület (Tata) - közös négy éves munkájának eredményeként, az értelmi fogyatékos és autista emberek aktív munkaerőpiaci részvételének elősegítésében születtek.
Idén mind a négy foglalkoztatással kapcsolatos képzésünket elindítottuk a pályázati program eredményeinek terjesztése disszeminációs szakaszában. Ezek a következők:
Értelmi, halmozottan fogyatékos és autista emberek foglalkoztatásának szervezése, 24 fővel.
Lantegi – Új munkaképesség mérő módszer, 12 fővel. Munkahelyfeltáró szakember képzés,9 fővel. Üzleti ismeretek és kommunikáció a szociális foglalkoztatásban, 25 fővel.
A foglalkoztatással kapcsolatos képzéseink arra az új – a szociális piacgazdaság alapelveivel összhangban álló- szemléletre épülnek, hogy a fogyatékos emberek is képesek piacképes termékek és szolgáltatások előállítására. A velük foglalkozó szervezeteknek a piaci körülmények közötti eredményes működése megfelelő felkészültséggel megvalósítható.
Az idén ősszel is sikeresen elindult az „Új utak a fogyatékos emberek családjainak személyi segítésében” c. továbbképzésünk 14 fővel, amely elsősorban azoknak a szakembereknek nyújt gyakorlati segítséget, akik a fogyatékos gyermekek, vagy felnőttek családjaival közvetlen kapcsolatban állnak. Ilyen jellemzően a speciális időszakos házi ellátása a fogyatékos személyeknek a FECSKE Szolgálat.
Szintén több éves tapasztalat Alapítványunk munkájában, hogy a szervezeteknek óriási igénye van az abban való támogatásra, hogy a változó jogszabályi feltételek között jól el tudjanak igazodni, képesek legyenek a fenntartással, finanszírozással, érdekérvényesítéssel kapcsolatos kérdésekben igazodni a jogszabályi környezet kihívásaihoz. Erre dolgoztunk ki egy 30 órás továbbképzést, elsősorban szervezeti vezetők számára, ami a fenti probléma körben nyújt támogatást „A változó jogszabályi környezet kihívásai a fogyatékos személyeket ellátó intézmények számára” címmel.Murányi Beáta

Kapcsolat: Murányi Beáta
vissza a tartalomhoz

Komplex képzési csomag, vezetőknek

Megbízást kapott Alapítványunk a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségért Közalapítvány részéről egy komplex képzési program összeállítására, amely arra készíti fel kilenc, 2009. januárjában induló lakóotthon vezetését és munkatársait, hogy új feladatuknak minél eredményesebben meg tudjanak felelni. A programban feltérképeztük a résztvevők képzési igényeit és ennek megfelelően egy számunkra adekvát képzési portfóliót állítottunk össze, melynek fő vonalát a vezetők vezetői, kommunikációs és konfliktuskezelési képességeinek fejlesztése képezi. Emellett, olyan programelemek kerültek a képzési csomagba, mint az autizmus, a fogyatékos személyek gondozásával és fejlesztésével kapcsolatos legkorszerűbb ismeretek, a szexuális konfliktusok kezelése és a családokkal való kapcsolattartás. A programban 42 fő vesz részt, 8 különböző képzési programelem illeszkedik egymásra.Murányi Beáta

Kapcsolat: Murányi Beáta
vissza a tartalomhoz

Akkreditációink

A képzési programok kínálatának folyamatos megújításának igényéből fakadóan összesen hat továbbképzést nyújtottunk be szociális képzési akkreditációra. Ebből négy továbbképzésünk akkreditációjának megújítását kértük az akkreditációs testülettől. Minőségirányítási céljainknak és alapelveinknek megfelelően a képzési tapasztalatokat folyamatosan beépítjük a képzésinkbe és az akkreditáció megújításának lehetőségét, felhasználjuk arra, hogy a programjainkat korszerűsítsük.
Megújítását kértük a „Súlyosan halmozottan fogyatékos emberek életének kísérése”, az „Értelmi, halmozottan fogyatékos és autista emberek foglalkoztatásának szervezése”, az „Innovációk az értelmi fogyatékos és autista emberek aktív munkaerőpiaci részvételének elősegítésében”, valamint a „Szakmai műhely a visszaélések kezeléséről” című képzéseknek.
Új továbbképzésként akkreditációra nyújtottuk be a „Nézd a kezem!” című gesztusnyelv súlyosan-halmozottan akadályozott emberekkel való kommunikációhoz, amely a pedagógiai területen már akkreditált.Murányi Beáta

Kapcsolat: Murányi Beáta
vissza a tartalomhoz

Mi is tudunk dolgozni!- Az Aktív Műhely projekt hírei

„Mi is tudunk dolgozni! címmel az értelmi sérült -, és autista emberek foglalkoztatásának elősegítését tűztük ki célul az Aktív Műhely projekt keretében. Ezért a leendő munkavállalóknak, a munkáltatóknak, a szakembernek és tágabb értelemben a társadalmi környezetnek igyekszünk segítséget nyújtani a célcsoport foglalkoztatásához. A projektben képzési anyagot dolgoztunk ki és képzéseket indítottunk a szakemberek és a munkavállalók számára is. A munkáltatókat munkahely feltáró szakembereink keresik fel, hogy szolgáltatásainkról és a sérültek foglalkoztatásáról adjanak tájékoztatást. Biztosítjuk minden érintett számára a jogi tanácsadás lehetőségét is. A munkáltatóknak, ezen túl, pedig a piaci ismeretekhez nyújtunk segítséget.
Az Aktív Műhely Partnerség szervezetei 2008-ban 72 potenciális munkahely feltárását és 6 sérült munkavállaló elhelyezését, munkatapasztalat szerzésének segítését vállalták. A partnerség által adaptál, munkaképességet felmérő, ún. Lantegi módszer segítségével 900 leendő munkavállaló képességeit mérjük fel.Ivánku Zsuzsa

Kapcsolat: Ivánku Zsuzsa
vissza a tartalomhoz

Nyertes pályázatok – új projektek!

Négy új nyertes pályázatunknak köszönhetően alapítványunk folytatja a „ Ne Hagyd Magad II.” című programot, valamint megerősíti a 2006. augusztusa óta informálisan működő CÉHálózatot. Ez utóbbi, az „Érdekképviseleti együttműködés kapacitásfejlesztése” című, TÁMOP 2.5.1 program keretén belül, Európai Uniós támogatás eredményeként még hatékonyabban fogja képviselni az értelmi fogyatékos, halmozottan fogyatékos és autista emberek, valamint a nekik szolgáltatásokat nyújtó civil szervezetek érdekeit.
A „Common Voice Network” c. program az Átmeneti Támogatási Program finanszírozásában valósul meg, azzal a céllal, hogy a közép-kelet európai régióban nemzetközi hálózati együttműködést generáljon a már működő, az értelmi fogyatékos emberek és szervezeteik érdekeit védő hálózatok között. A projektben a magyarországi CÉHálózat mellett román, bolgár, észt és macedón fogyatékos emberek érdekeit védő hálózatok vesznek részt. A program céljai közé tartozik továbbá az antidiszkriminációs joganyagok vizsgálata és azok hathatósabb érvényesítéséért való lobbizás a célcsoportunk esélyegyenlőségének előmozdításáért.
Megkezdtük a „Kapu Európára” címmel nemzetközi projekt-fejlesztő workshop szervezését, amely 2009. februárjában lesz. A workshopra magyarországi és közép-kelet európai fogyatékosügyi szakemberek jelentkezését várjuk. A rendezvény célja, hogy megismerjük a környező országokban az elmúlt években sikeresen megvalósított projektek eredményeit, valamint újabb projekt-ötleteket dolgozzunk ki. A programról hamarosan részletesebb tájékoztatást adunk.Gál Dániel

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

Osztályfőnöki óra

Ebben a tanévben ismét elindult a Kézenfogva Alapítvány „Osztályfőnöki óra”című programsorozata. A résztevő iskolákban, osztályokban a társadalom fiatal generációja új információkhoz jut, a fogyatékos emberek részvételével pedig személyes tapasztalatokat szerezhet sérült embertársairól. Az óráknak köszönhetően változik a fiatalok szemléletmódja, így a program hozzájárul a sérült emberek társadalmi elfogadásához.
A már csatlakozott iskolák befogadóak a programmal kapcsolatban, szükségét elismerik, és támogatják az Alapítványt a megfelelő, nyílt, elfogadó szemléletmód kialakítása iránti törekvéseiben. Az visszajelzések alapján a fiatalok nyitott érdeklődéssel fogadják a fogyatékosság problémáját, és a személyes kapcsolat sikerrel formálja véleményüket, oldja félelmeiket, és idegenkedésüket.
Az „Osztályfőnöki óra” című program Budapesten kívül jelenleg Veszprémben és Jászberényben működik.Baráth Andrea

Kapcsolat: Baráth Andrea
vissza a tartalomhoz

Jobb velünk a világ!

Fogyatékos emberek jótékonysági koncertje az „egészségesekért”

A világon először Magyarországon tartanak olyan rendezvényt, melyet fogyatékos emberek szerveznek azzal a céllal, hogy „egészségeseken” segítsenek. Az értelmi sérült emberekből álló Nemadomfel Együttes kezdeményezésére fogtak össze sérült emberek, hogy november 14-én a Sportarénában népszerű sztárokkal közösen nagyszabású koncertet adjanak, melynek bevételét hátrányos körülmények között élő árva gyerekek javára fordítják. A koncert fővédnöke Sólyom Erzsébet, a Magyar Köztársaság elnökének felesége, védnökei: Göncz Árpádné és Mádl Dalma. A profi show-elemeket felvonultató, különleges zenei csemegéket tartogató koncertből befolyó támogatásokat a Böjte Csaba által szervezett, Dévai Szent Ferenc Alapítvány árvái javára fordítják.
Az esemény kiemelt szakmai támogatója a Kézenfogva Alapítvány.
További információ: www.jobbvelunkavilag.huBaráth Andrea

Kapcsolat: Baráth Andrea
vissza a tartalomhoz

 

A levélben található képek és grafikai elemek csak Internetre csatlakozott számítógépen és erre alkalmas levelező program használata esetén láthatók! Ha a levél nem töltődik le megfelelően, ide kattintva honlapunkon is el tudja olvasni.K. Papp Lehel
Technikai kérdéseivel forduljon a webmesterhez!
 

Kapcsolat: K. Papp Lehel
vissza a tartalomhoz