Hírlevél IV. évfolyam 18. szám.

 
 

Tartalom

 

A hónap témája

 

„MI IS TUDUNK DOLGOZNI!”
avagy hogyan lehet az értelmi fogyatékos, autista embereket eredményesen foglalkoztatni?
 

Az értelmi sérült emberek foglalkoztatásának kulcskérdése az, hogy megtalálják számukra a képességeinek megfelelő munkakört. Ezt az igényt felismerve a Kézenfogva Alapítvány és partnerei az Európai Unió és a Magyar Köztársaság EQUAL programja által finanszírozott Aktív Műhely projekt keretén belül 2005-2007 között kidolgozták az „Aktív-Műhely Foglalkoztatási Modellt”. Ennek eredménye az értelmi fogyatékos és autista emberek foglalkoztatásának rendszerszemléletű fejlesztése a munkaerő piaci diszkriminációjuk csökkentése érdekében. Az elmúlt félév során az Aktív Műhely Foglakoztatási Modell elemeit tovább bővítettük, egyes elemeit még részletesebben kidolgoztuk úgy, hogy a rendszerszemlélet még jobban erősödjön. A modell jól prezentálható képi megjelenítését két formában – kézbe vehető kártyacsomagként és látványos flash animáció formájában is - kidolgoztuk, annak érdekében, hogy az értelmi fogyatékos és autista emberek foglalkoztatását segítő innováció valóban közérthető legyen. A foglalkoztatási modell prezentációs anyaga mindenhol sikert aratott. Továbbfejlesztettük azon innovatív, valós piaci igényekre reagáló termékeket, amelyeket a projekt keretében az értelmi fogyatékos és autista fiatalok készítenek. Ezen termékek értékesítésére vonatkozó üzleti terveket is készítettünk.
Ugyanebben az időszakban az Equal Tematikus Hálózat keretében kialakítottuk a tanácsadói hálózatot, mely a munkahelyfeltárást segíti; valamint munkahelyfeltáró szakemberek képzése zajlott, amely képzéshez tananyagfejlesztésre is szükség volt. Elkészültek a megvalósíthatósági tanulmányok, egyúttal érzékenyítő tréningeket tartottunk tanácsadóknak. A program zárókonferenciáját június 5-6-án tartottuk, ahol megalakult a Munkaesély Szövetség. Az eddig elért eredményeket június 10-én mutattuk be a szakembereknek és a sajtó képviselőinek.
Az „Aktív Műhely” foglalkoztatási modell kidolgozására létrehozott partnerség vezetője a Kézenfogva Alapítvány, együttműködő partnerei: a Bárka Alapítvány (Dunaharaszti), Esőemberekért Egyesület (Tata), Fogd a Kezem Alapítvány (Pécs), Mécses Egyesület (Mezőberény) és a Szimbiózis Alapítvány (Miskolc).

TV és rádió spot

Továbbiak a témáról...

Kapcsolat: Ivánku Zsuzsa
vissza a tartalomhoz

 

  Hírek

 

Újra úton az elfogadás kamionja

A Kézenfogva Alapítvány május elsején útjára indított kamionja, hírlevelünk kiadásakor már járt Kőszegen, a margitszigeti „Szigeti Sportvarázs” rendezvényen, Dombóváron, Magyaralmáson, Törökszentmiklóson, Tatabányán. A „Fogadd el, fogadj el” című országos közvélemény-formáló rendezvénysorozatunkkal azt szeretnék elérni, hogy megfelelő szemlélet alakuljon ki sérült embertársainkról, megkönnyítve az előítélet-mentes befogadásukat. Így a különleges kamion útja összekapcsolódik a tájékoztatással, a felvilágosítással és elsősorban a személyes találkozások révén mutatja be, hogyan élnek az értelmi fogyatékos emberek.
További információk: www.fogadj-el.huKalmár Judit
 

Továbbiak a témáról...

Kapcsolat: Kalmár Judit
vissza a tartalomhoz

Ne Hagyd Magad!, avagy lakáskiutalás a bejelentés eredménye

A „Ne hagyd magad!” program keretében értelmi ill. halmozott fogyatékossággal valamint autizmussal élő személyeket és hozzátartozóikat érő diszkriminációgyanús eseteket igyekszünk feltárni, és az ő panaszaikra jogi ill. egyéb úton megoldást találni.
Pozitív eredményekről számolhatunk be egy édesanyát és két autista kisgyermekét érő lakhatás területén ért diszkrimináció esetében. Az édesanya ez év februárjában kereste meg a „Ne hagyd Magad!” antidiszkriminációs jogsegélyszolgálatot. A gyermekeket egyedül nevelő édesanya által elmondottak és hivatalosan igazolt tények alapján Ő és gyermekei életkörülményeiket tekintve halmozottan hátrányos helyzetben voltak, anyagi helyzetük kilátástalan. A lakhatásuk megoldása érdekében az anya az önkormányzattól kért szociális lakást. Az érintett önkormányzat ugyan három szociális lakást is felajánlott, azonban mindegyik esetben a körülmények a gyermekek egészséges testi és lelki fejlődését súlyosan veszélyeztetőnek bizonyultak. Az édesanya hiába kért másik lakást, az önkormányzat hivatalos válasza szerint erre nem volt lehetőség. A hivatalos válasz ellenére egy kerületi laptól származó információk alapján kiderült, az önkormányzat több olyan szociális lakást is kiutal, amelyek felszabadultak a jogtalan lakáshasználat miatti kilakoltatások folytán. A felszabadult lakások lehetőséget jelentettek arra, hogy a két autista gyermeket nevelő anya megfelelő szociális lakást kapjon.
A Kézenfogva „Összefogás a fogyatékosokért” Alapítvány, a Szimbiózis Alapítvány és az Autisták és Autisztikusok Országos Szövetsége által működtetett „Ne hagyd magad!” fogyatékosságügyi antidiszkriminációs program jogász team tagjai megvizsgálták az édesanya és két autista gyermeke esetét, és megalapozottnak tartották a diszkrimináció gyanúját. Az anyának ügyvédi képviseletet biztosított a „Ne Hagyd Magad!” program az Egyenlő Bánásmód Hatóság előtti eljárásban. Tekintettel arra, hogy az ügyben két kiskorú érintett van, a jogász team kérte hogy az Egyenlő Bánásmód Hatóság sürgősséggel intézze az ügyet. A Hatóság hivatalos megkeresését követően az önkormányzat határozatában rögzítette, hogy az anya 2 szobás szociális lakás kiutalására jogosult.
A család beköltözéséig folyamatosan biztosítjuk az anyának az ügyvédi képviseletet és a jogi konzultációs lehetőségét.Dr. Gazsi Adrienn

Továbbiak a témáról...

 

Kapcsolat: Gazsi Adrienn
vissza a tartalomhoz

40 ezer fogyatékos ember életét határozza meg a PT módosítása

A „Ne hagyd magad!” antidiszkriminációs jelzőrendszerhez érkező panaszok jelzik, hogy a fogyatékos személyek foglalkoztatásában igen súlyos emberi méltóságot és esélyegyenlőséget sértő eljárások vannak. Mivel az elmúlt hónapokban sok visszajelzés érkezett a gondnoksági anomáliákkal kapcsolatban, a mentálisan sérült, értelmi sérült és autista emberek jogegyenlőségét különösen érintő témában, a Kézenfogva Alapítvány a gondnoksági reform kérdésköréről kerekasztal megbeszélést rendezett. A résztvevő szakemberek a fogyatékos személyek jövőbeni munkavállalásával kapcsolatos kérdéseikre keresték a választ: hogyan viszonyul majd a Munka Törvénykönyve az új Polgári Törvénykönyvhöz? Dolgozhat-e minden fogyatékos személy, vagy továbbra is lesznek, akik nem lehetnek munkaszerződés alanyai?

A hatályba lépett ENSZ-egyezmény a Fogyatékossággal élő személyek jogaival kapcsolatban fontos változást hozott. A kerekasztalon részt vett illetékes civil érdekképviseleti szervek álláspontja szerint a Polgári Törvénykönyv folyamatban lévő reformja során, a kizáró gondnokság kategóriájának megszűnésével, párhuzamoson érvényesülnie kell az ENSZ egyezmény azon alapelvének, amely a részes államoktól megköveteli a fogyatékos személyek másokkal azonos alapon történő foglalkoztathatóságának biztosítását.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium Jogi és Szabályozási Főosztályának részvétele nélkül azonban a megbeszélésen nem kerülhetett sor a jelenlegi és a tervezett jogszabályi környezet többoldalú megközelítésére. Azonban a résztvevők közös cselekvési irányt fogadtak el, amely szerint a fogyatékos személyek másokkal azonos alapon történő foglalkoztathatóságának biztosításáért szükséges a szakmai-közösségi hálózati rendszer fejlesztése.Dr. Gazsi Adrienn
 

Továbbiak a témáról...Kapcsolat: Gazsi Adrienn
vissza a tartalomhoz

 

A „TRAINSITION” mentorképzési projekt hírei

Trainsition projektA Trainsition projekt elsődleges célja, hogy a nemzetközi partnerség tagjai kidolgozzák azon szakemberek képzési anyagát, akik a képzés elvégzése után hatékonyan segítik majd a speciális szakiskolai képzésből kikerülő értelmi fogyatékos és sajátos nevelési igényű fiatalokat az iskola és a munka világa közti átmenetben, a munkaerőpiacra való beilleszkedésben.

A projekt eddig tevékenységeinek eredményeképpen elkészült a nemzetközi képzési anyag moduljainak vázlata és a képzés szerkezetére, valamint tartalmára vonatkozó tervek. A cseh, magyar, szlovák, szlovén és osztrák szervezetekből álló partnerség Tananyagfejlesztő Trainsition projektMunkacsoportjának tagjai 2008. május 19-20-án találkoztak Bécsben, ahol tovább bővítették a képzési anyag eddigi tartalmát és módszertani szempontból is fejlesztették azt. A következő nemzetközi találkozón, 2008. június 19-21 között Prágában véglegesítették az eddig elkészül tartalmakat, így már rendelkezésre áll a képzés váza és a megvalósításra vonatkozó elképzelések. Ezek alapján októbertől próbaképzést fogunk megvalósítani, melyen minden partner-országból 2-2 szakember fog részt venni annak érdekében, hogy a célcsoport és a szakemberek igényeire még jobban reagáló továbbképzés kerülhessen kidolgozásra. A nemzetközi munkával párhuzamosan folyamatosan zajlik a Nemzeti Munkacsoportok munkája is, melynek Magyarországon 15 szervezet – köztük speciális szakiskolák, civil szolgáltató szervezetek, civil ernyőszervezetek, a Szociális Minisztérium és a Foglalkoztatási Hivatal - képviselői a tagjai. A hazai bizottság számára 2008. június 2-án nemzetközi tapasztalatátadási workshopot szerveztünk, melyen osztrák szakemberek mutatták be az adaptáció tárgyát képező „Clearing” szolgáltatást, ami nagy érdeklődést váltott ki a résztvevőkből. A hazai bizottság következő találkozóját a tervek szerint ősszel szervezzük meg.

A projektről bővebb információ található a www.trainsition.net honlapon.Gál Dániel
 

Továbbiak a témáról...Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

Az életminőség mérésének eszközei

Végéhez közeledik a 2006. szeptembere óta zajló „Quality of Life Measures” elnevezésű, az értelmi és halmozottan fogyatékos emberek életminőségének mérésére szolgáló eszközök kidolgozását célzó nemzetközi programsorozat. A projekt megvalósításában és a magyarországi teszt-felmérések elvégzésében a Kézenfogva Alapítvány a További Élni Egyesülettel együtt vett részt. A program zárókonferenciája 2008.szeptember 15-én lesz Bécsben, az EASPD konferenciasorozatának részeként. A rendezvényen ismertetjük a projekt fő termékeit, a nemzetközi felmérések eredményeit, valamint az életminőség méréséről kiemelkedő nemzetközi szakemberek tartanak előadást. A rendezvényre szeretettel várunk minden érdeklődőt!

A konferencia programja innen letölthető.
A konferenciára jelentkezni a http://www.easpd.eu/ActivitiesConferences/Registrationform/tabid/3527/Default.aspx weboldalon keresztül lehet.
A projektről és a zárókonferenciáról bővebb információ a http://qol.euproject.org/Gál Dániel weboldalon olvasható.

Továbbiak a témáról...

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

Lakóotthonokat Budapestre!

Érdekérvényesítő programot indított a Kézenfogva Alapítvány, azzal a céllal, hogy a Fővárosi Önkormányzat építse be stratégiai tervébe a főváros területén belül működő lakóotthonok, illetve egyéb, kis létszámú támogatott lakhatási formák létesítését.
A budapesti értelmi sérült és autista emberek, ugyanúgy, mint a többségi társadalomhoz tartozók, ragaszkodnak szülővárosukhoz, hiszen itt nőttek fel, itt él a családjuk - akikkel a rendszeres kapcsolattartás számukra különösen fontos-, itt dolgoznak, és itt ismerik ki magukat. A 2001. évi népszámlálás adatai szerint a Budapesti illetékességű, felnőtt korú értelmi fogyatékos és autista népesség nagysága mintegy 5300 fő. Jelenleg nincs esélyük arra, hogy szülővárosukban, azaz Budapesten, a lehetőségekhez képest önállóan, normál lakókörnyezetben lakhassanak, valamint nem férnek hozzá számos olyan szociális szolgáltatáshoz, amelyeket a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény értelmében jogosan vehetnének igénybe.
Jelenleg a főváros területén belül néhány civil szervezet tart fenn lakóotthonokat.
A Kézenfogva Alapítvány javasolja a Fővárosi Önkormányzatnak egy hosszú távú stratégia megalkotását, amely a teljes budapesti népesség körében felméri a szükségleteket, és garantálja, hogy – fogyatékosságának típusára és mértékére való tekintet nélkül, szükségleteinek megfelelően – hogy a rászorulók igénybe vehetik a számukra megfelelő kiscsoportos lakóotthoni szolgáltatást.Fehér Miklós
 

Kapcsolat: Fehér Miklós
vissza a tartalomhoz

Gyulán nyaraltattunk

2008 GyulaTöbbszörösen hátrányos helyzetű, nem csak sérült, hanem kisebbségben lévő erdélyi gyermekeket nyaraltatott a Kézenfogva Alapítvány. 2008 GyulaImmáron tizenegyedik éve minden nyáron közel 30 gyermek jut Gyulán olyan élményekhez, amelynek emléke, a visszajelzésekből tudva, hosszú ideig kíséri őket. Idén, június 25. és július 3-a között, a Kézenfogva Alapítvány munkatársai láttak vendégül 18, többségben fiatal felnőttet, illetve 6 gyermeket.
Pordán Ákos

Kapcsolat: Pordán Ákos
vissza a tartalomhoz

 

A levélben található képek és grafikai elemek csak Internetre csatlakozott számítógépen és erre alkalmas levelező program használata esetén láthatók! Ha a levél nem töltődik le megfelelően, ide kattintva honlapunkon is el tudja olvasni.K. Papp Lehel
Technikai kérdéseivel forduljon a webmesterhez!
 

Kapcsolat: K. Papp Lehel
vissza a tartalomhoz