Hírlevél IV. évfolyam 16. szám.

 
 

Tartalom

 

A hónap témája

 

Országos diszkriminációs jelzőrendszert indított a Kézenfogva Alapítvány

A 06-40-200-320 –s helyi tarifával működő kék számon az egész ország területéről várjuk azok jelentkezését, akik fogyatékosságuk okán kerültek hátrányos helyzetbe életük lakhatási, foglalkoztatási, képzési-oktatási, egészségügyi, szociális színterein. A jelzőrendszer a „NE HAGYD MAGAD!” antidiszkriminációs program gerincét képezi, amely keretében lehetőség nyílik az egyéni diszkriminációs esetek feltárására és jogi úton történő kezelésére.
Az antidiszkriminációs program fő célja az értelmi sérült, halmozottan fogyatékos és autista emberek egyenlő bánásmódjának elősegítése. Erre azért van szükség, mert a sérült embereket is igen változatos módon éri diszkrimináció. Így például közvetlen, vagy közvetett hátrányos megkülönböztetés, zaklatás, jogellenes elkülönítés, megtorlás. A program összetett módon, képzésekkel, információs napokkal, országos jelzőrendszer működtetésével, kiadványok országos terjesztésével, esélyegyenlőségi tervek készítésével éri el gyakorlatilag a teljes hazai „értelmi fogyatékos”- és „autista-szektor”t, a szakembereket, a családokat. A program a civil szervezetek megvalósítási tapasztalatira épül, de kihat az önkormányzati, for-profit szektorra is. Eredménye képen sérült emberekkel kapcsolatos emberibb, az „egyenlőbb” elbánás és megoldási stratégiák terjedése várható. Ezek a hatások végül közvetve eredményezhetik a célcsoport jobb életminőségét, humánusabb lakó-, munka- és közösségi környezet kialakulását. Egyúttal – a társadalmat elérő antidiszkriminációs programelemein keresztül – képes formálni a tágabb társadalom szemléletét is.
Az országos hatókörű programot három szervezet valósítja meg: a Kézenfogva „Összefogás a fogyatékosokért” Alapítvány; Gazsi Adrienna Szimbiózis Alapítvány; az Autisták és Autisztikusok Országos Szövetsége.
 

Kapcsolat: Gazsi Adrienn
vissza a tartalomhoz

  Hírek

 

Hat új képzést indítunk

Idén hat új és további nyolc, népszerű akkreditált képzési programmal várjuk az értelmi fogyatékos és autista gyermekek és felnőttek gondozásával, fejlesztésével, foglalkoztatásával, érdekvédelmével foglalkozó, a szociális ellátás, gyermekvédelem, gyógypedagógia területén dolgozó szakembereket. Új képzéseinket is a gyakorlat hozta életre. Többek között a konfliktuskezelésről szóló tréninget valamint a „NÉZD A KEZEM!” című tanfolyamot a gesztusnyelvről, amely a súlyosan-halmozottan akadályozott emberekkel való kommunikációt segíti. A CONTIEMPO nevű tréninget a fejlesztési alternatívákat segítő szakembereknek ajánljuk. Az ABÚZUS- a visszaélések kelezéséhez nyújt segítséget. A LANTEGI – mint, új munkaképesség felmérő módszer a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása érdekében, a LANTEGI SZAKMAI MŰHELY az értelmi fogyatékos és autista emberek aktív munkaerő piaci részvételének elősegítéséről szól.

Murányi BeátaKépzési tájékoztató
Jelentkezési lap

Kapcsolat: Murányi Beáta
vissza a tartalomhoz

Európai uniós hálózatban vesz részt a Kézenfogva Alapítvány

Az Aktív Műhely projekt képviseletében a Kézenfogva Alapítvány három munkatársa, valamint a Szimbiózis Alapítvány ügyvezetője együtt vettek részt Madridban azon a többnapos programsorozaton, amelynek célja a projekt fenntarthatósága és továbbfejlesztése volt. A programsorozat részeként az EQUAL-finanszírozású spanyol ISE-Jarama projekt zárókonferenciáján is jelen voltak az Alapítvány munkatársai, Opitz Magda vezetésével. A projektvezető a konferencián előadást tartott a spanyol-magyar nemzetközi együttműködés eredményeiről, valamint bemutatta a magyar Aktív Műhely projektet is.
Munkatársaink az AFANIAS Labor 3 irodájában a “Lantegi” munkaképesség-felmérő eszköz alkalmazásával és a szervezet munkaerő-piaci integrációs tevékenységivel kapcsolatos megbeszélésen is részt vettek. Itt lehetőség nyílt arra, hogy olyan szakemberekkel beszéljék meg az eddigi tapasztalatokat, akik már egy évtizede sikerrel alkalmazzák az említett munkaképesség-felmérő eszközt az értelmi fogyatékos fiatalok munkába állásának érdekében.
Az equalSET Nemzetközi Hálózat alakuló ülésén, pedig egy olyan nemzetközi hálózat létrehozásán dolgoztak, mely az equalSET projekt (a Kézenfogva Alapítvány egy korábbi projektje) által képviselt értékek mentén fog működni. Az equalSET hálózat célja tehát az értelmi fogyatékos és egyéb hátrányos helyzetű emberek munkaerő-piaci esélyeinek javítása és érdekképviselete európai szinten. Gál DánielA hálózat munkájának továbbfejlesztése érdekében a www.equalset.org honlapot fogja használni információs és kommunikációs felületként.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

Nemzetközi mentorképzési program indulását segítjük

Öt ország, - Ausztria, Csehország, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország - 19 szervezete indított nemzetközi mentorképzési programot. A TRA¡NSITION! elnevezésű kétéves program célja egy olyan szolgáltatás meghonosítása a partner-országokban, mely a speciális szakiskolákban tanuló értelmi fogyatékos fiataloknak nyújt hatékony és rugalmas támogatást a szakképzés és a munka világa közti átmenetben. A program eredményeként várható egy olyan komplex tananyag megszületése, mely a szakképzés és a munka közti átmenetben az értelmi fogyatékos fiatalok segítését végző szakemberek képzési anyagául szolgálhat. A tananyag-fejlesztés a négy partner-ország valós szükségleteire fog alapozni, aminek érdekében minden országban hazai munkacsoportot állítanak fel.
A projekt során a résztvevők a képzési anyag mellett kidolgozzák a szolgáltatás beindításának szociálpolitikai feltételeit és a már meglévő ellátórendszerbe valló integrálás lehetőségeit.
Az elmúlt év végén a nemzetközi partnerség Bécsben tartotta meg első projekt-találkozóját. Munkatársaink megismerkedtek az Ausztriában már évek óta nagy hatásfokkal működő programmal, amelynek a legnagyobb előnye a rugalmasság. Hiszen az elsősorban iskolarendszeren kívüli szolgáltatókként, civil szervezetek által nyújtott program kimenete többféle lehet, így további szakképzés, szakosító képzések, védett foglalkoztatás, támogatott foglalkoztatás stb. az adott kliens szükségletei és preferenciái alapján.
A program kezdő partnerségi találkozóján a magyar partnerség képviseletében Bruckner László, azGál Dániel Újbudai Speciális Szakiskola igazgatóhelyettese és Gál Dániel, a Kézenfogva Alapítvány nemzetközi referense vett részt.
 

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

Családoknak szóló kiadványt jelentettünk meg

Negyedik kiadását élte meg az IME Információ - Megnövelt Esélyek 2007 című információs füzet, amely kimondottan a súlyosan, halmozottan sérült személyeket nevelő családoknak szól.
A Kézenfogva Alapítvány jelen információs kiadványában megtalálhatók mindazon egészségügyi, szociális alapellátási és oktatási információk, amelyekkel szeretnénk megkönnyíteni azoknak a családoknak az életét, akik elhivatottan, kitartással nevelik súlyosan halmozottan sérült gyermeküket.
A kiadványban szó van a megbetegedést, sérülést, károsodást követő orvosi rehabilitációról, az egészségügyi ellátásról. Így, többek között tájékozódhatunk a gyógyászati és rehabilitációs segéd- és segítő eszközökről, az otthoni szakápolásról, a rehabilitációs ellátásokról, a külföldi gyógykezelésekről, a betegszállításról. A szociális ellátásokról szóló fejezetben az igényelhető anyagi és természetbeni jellegű formák (pénzbeli juttatások, kedvezmények, támogatások), valamint a települési önkormányzatok hatáskörébe utalt szociális alapszolgáltatások és szakosított ellátások jelennek meg. A fejlesztés, oktatás fejezetben vázoljuk a közoktatás és az intézményes szociális ellátás legfontosabb jogszabályainak vonatkozó bekezdéseit. Megtalálható a kiadványban a Halmozottan Sérült Szülőszövetségek elérhetőségei. Valamint táblázatos formában adjuk közre az Országos Szakértői és Rehabilitációs Bizottságok, az Országos Érdekvédelmi Szervezetek, a közérdekű intézetek, és a jogvédelemmel foglalkozó szervezetek címeit. Végül megtalálhatók a megyei Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottságok és a fenti célcsoportot támogató, fejlesztő civil, állami, egyházi és önkormányzati szervezetek adatai. Kalmár JuditA kiadvány végén a témával foglalkozó hazai és külföldi szakirodalomról olvashatnak a kedves szülők. A kiadvány ingyenes, de utánvétellel juttatjuk el az érdeklődőknek.
 

Kapcsolat: Kalmár Judit
vissza a tartalomhoz

 

A levélben található képek és grafikai elemek csak Internetre csatlakozott számítógépen és erre alkalmas levelező program használata esetén láthatók! Ha a levél nem töltődik le megfelelően, ide kattintva honlapunkon is el tudja olvasni.K. Papp Lehel
Technikai kérdéseivel forduljon a webmesterhez!
 

Kapcsolat: K. Papp Lehel
vissza a tartalomhoz