Hírlevél III. évfolyam 15. szám.

 
 

Tartalom

 

A hónap témája

 

Ötven hallgató a képzéseinken

A Kézenfogva Alapítvány komoly fejlesztő munkát folytat több intézménnyel, szervezettel együttműködésben az értelmi fogyatékos és autista személyek gondozásával, fejlesztésével, foglalkoztatásával kapcsolatos tevékenység minőségi javítása, szakmai színvonalának emelése érdekében. Ennek egyik terepe a gyakorló szakemberek képzése. Képzéseinken és szakmai fórumainkon, műhelyeinken a szakemberek megoszthatják egymással tapasztalataikat, megismerkedhetnek a legújabb módszerekkel, eljárásokkal. 2007 őszén a következő továbbképzéseket indítottuk a szociális ellátás és gyógypedagógia területén dolgozó szakemberek számára.
„Enyém a testem” címmel indult a szexuális önvédelmi program oktatóinak képzése. „Üzleti ismeretek és kommunikáció a szociális foglalkoztatásban” című képzésünk azoknak a foglalkoztatás-szervező munkakörben dolgozó szakembereknek részére kiváló, akik a felnőtt korú értelmi, halmozottan fogyatékos és autista személyeket ellátó intézményekben dolgozva képesek a foglalkozási rehabilitációval kapcsolatos operatív tevékenységek elvégzésére, ill. megszervezésére. Megtanulják, hogyan lehet az értelmi fogyatékos, autista emberek által készített termékeket értékesíteni, miként kell egy társadalmi vállalkozási ötletből üzleti tervet készíteni, hogyan alkalmazhatók a megtanult koncepciók egy vállalkozás sikeres működtetéséhez. „Súlyosan halmozottan fogyatékos emberek életének kísérése” című tanfolyamunkMurányi Beáta résztvevőknek a terület legújabb elméleti és gyakorlati ismereteit nyújtja.
Idén ősszel is több, mint 50 szakember vesz részt képzéseinken.

Kapcsolat: Murányi Beáta
vissza a tartalomhoz

  Hírek

 

Szolgáltatásnyújtó szervezetek együttműködése a szülőkkel

A szolgáltatásnyújtó szervezetek európai szövetsége (EASPD), amelynek a Kézenfogva Alapítvány 2002 óta teljes jogú tagja, valamint az európai szülő szervezetek (Inclusion Europe) szövetsége közös konferenciát tartott Lisszabonban. A tanácskozás témája az volt, hogy a szülők hogyan tudnak bekapcsolódni hatékonyan a szolgáltatásnyújtás folyamatába a szolgáltatásindítástól, a működtetésen és az ellenőrzésen keresztül. A konferencián jelen volt Wallis Goelen az Európai Bizottság Fogyatékosságügyi egységének vezetője, aki meghallgatta és visszajelzést is adott a felvetésekre. A konferencián és az EASPD vezetőségi Pordán Ákosmegbeszélésén, valamint a Bővítési Bizottság ülésén Pordán Ákos képviselte szervezetünket, a Nemzeti Civil Alap támogatásával.

Kapcsolat: Pordán Ákos
vissza a tartalomhoz

Határon túliak támogatása

Idén 19 határon túli magyar szervezetet támogatott a Kézenfogva Alapítvány 1,2 millió forint értékben. Alapítványunk már több mint 10 éve segíti a határon túli értelmi fogyatékos és autista embertársainkat, valamint a velük foglalkozó szervezeteket. Ezért a fenti összeg erejéig az idén is lehetőséget teremtettünk arra, hogy ezek a szervezetek ésMurányi Beáta intézmények a szakmai eszköztárukat bővíthessék, szakkönyveket és fejlesztési segédeszközöket vásárolhassanak.

Kapcsolat: Murányi Beáta
vissza a tartalomhoz

Akkreditálásra benyújtott tanfolyamok

Alapítványunk az idén a következő szakmai műhelyeket és tanfolyamokat nyújtotta be akkreditálásra a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézethez és az Oktatási Hivatalhoz:

  • Az értelmi fogyatékos és autista emberek aktív munkaerőpiaci részvételének elősegítéséről című szakmai műhely

  • Lantegi- Új munkaképesség – felmérő módszer a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása érdekében c. tanfolyam

  • Szakmai műhelymunka a visszaélések kezeléséről

  • Szenvedélybetegség kialakulásának veszélyei és kezelése az értelmi fogyatékos emberek ellátásában- szakmai műhely

  • Konfliktuskezelés tréning a fogyatékos személyeket ellátó szakemberek számára

  • Fejlesztési alternatívák segítő szakembereknek

  • A „Nézd a kezem!” című gesztusnyelv súlyosan-halmozottan akadályozott emberekkel való kommunikációhoz – a velük foglalkozó pedagógusok és pedagógiai munkát segítő szakemberek számáraMurányi Beáta

A fenti képzések tervezett indítása 2008. február.

Kapcsolat: Murányi Beáta
vissza a tartalomhoz

Elsőkézből kapott nemzetközi információk

Az NCA Nemzetközi Civil Kapcsolatok és Európai Integráció Kollégiuma támogatja alapítványunk részvételét az EASPD (European Association of Service Providers for Persons with Disabilities – Fogyatékos Embereknek Szolgáltató Szervezetek Európai Egyesülete) munkájában és tevékenységeiben a 2008. évben is. Ennek köszönhetően mindig értesülünk majd a legújabb európai információkról és eseményekről, melyekről szóló híradásokat a hazai fogyatékosságügyi szférában rendszeresen terjesztünk is. Az NCA Nemzetközi Kollégium támogatásával egy másik programot is megvalósíthatunk, melynek keretében az EASPD rendezvényein, konferenciáin, workshopjain vehetünk majd részt. Gál DánielEzek eredményeit és anyagait a jövőben magyarra fordítva terjesztjük majd, igyekezve mindezt beépíteni a hazai fogyatékosságügyi szektor életébe és munkájába.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

Értelmi fogyatékos emberek a munkaerőpiacon

A Kézenfogva Alapítvány a Szociális és Munkaügyi Minisztériummal, az Újbudai Speciális Szakiskolával, valamint négy másik ország 15 fogyatékosságügyi szervezetével közösen valósítja meg a Trainsition projektet. A 2007 novemberében induló, két éves program célja, hogy az értelmi fogyatékos fiatalok munkaerőpiacon való elhelyezkedését segítő, Ausztriában már sikerrel működő szolgáltatás-csomag nemzetközi továbbfejlesztését, adaptálását, elterjesztését, valamint a nemzeti szociális ellátó rendszerekbe való beépítését segítse. A komplex szolgáltatás lényege, hogy a speciális szakiskolákban szakképesítést szerző értelmi fogyatékos fiataloknak, személyre szabott munkaerő-piaci szolgáltatásokkal segítenek képzett szakemberek a képzés és a munkavállalás közti átmenetben. A program keretében a résztvevők kidolgozzák a speciális mentorképzés tananyagát, a képzés rendjét, a szolgáltatás kereteit és feltételeit, a nemzeti szolgáltatórendszerbe való beépítés lehetőségei. Gál DánielA projekt az Európai Bizottság Leonardo da Vinci programjának keretében és támogatásával valósul meg.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

Jogi segítséget nyújtunk

A szociális törvény lényeges módosítására a Kézenfogva Alapítvány módszertani munkája keretében jogi tájékoztatással illetve jogi tanácsadással hívjuk fel a figyelmet. A jelzett törvényi módosításokkal kapcsolatban a Kézenfogva Alapítvány jogi munkatársához, Gazsi Adriennhez lehet fordulni. A 2007 évi CXXI. Törvény a szociális szolgáltatások átalakítását tekintve igen lényeges módosításokat tartalmaz. Az előző törvényhez képest lényeges változások - többek között - érintik az önkormányzatok mozgásterét, a házi segítségnyújtás és idősek otthona esetében a bekerülés feltételeit, a támogató szolgálatok és a közösségi ellátásokat, mivel azok kikerülnek az önkormányzatok kötelező feladat ellátási köréből. 2009 január 1-től a nappali ellátás csak 20.000 lakostól lesz kötelező, a jelenlegi 3000 helyett, az Szt. rehabilitációs intézményekre, lakóotthonokra vonatkozó szabályokat is átalakították, úgy hogy azok legfeljebb 5 évig tartó komplex rehabilitációt nyújtsanak. Újragondolták a módszertani feladatellátást, valamint a jövőben a fogyatékosok nappali intézményében ellátott gyermekek után is biztosított lesz a normatív gyermekétkeztetési kedvezmény. A törvény kitér a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás és házi segítségnyújtás összekapcsolása, a működési engedélyeztetés és a hatósági, szakmai ellenőrzések erősítésére. Módosult az intézményi Gazsi Adrienntérítési díj kiszámolása is, mivel azt a fenntartó a kiszámított és dokumentált térítési díjnál alacsonyabb összegben is meghatározhatja.

Kapcsolat: Gazsi Adrienn
vissza a tartalomhoz

Van véleményem

A Kézenfogva Alapítvány szervezésében 2005-2006-ban valósult meg a „Felmegyek a Miniszterhez” program, amelynek keretében az értelmileg akadályozott és a mentálisan hátrányos helyzetű résztvevők egy többfordulós felkészítő tréning után, a Parlamenti pártok képviselőivel is találkoztak. A program folytatása a Nem Adom Fel Alapítvány koordinálásával, „Van véleményem” címmel indult. Az országos programsorozat célja, hogy az értelmileg akadályozott emberek a döntéshozókkal folyamatos párbeszédet folytassanak az őket érintő kérdésekről. Ezért önérvényesítő csoportokat, érdekképviseleti parlamentet hoznak létre. Az értelmileg akadályozottak az országos programsorozatot parlamenti sajtótájékoztatóval indították útjára. A parlamenti pártok képviseletében a sajtótájékoztatón részt vett Korózs Lajos, a Szociális Bizottság elnöke, Dr. Vidorné Baráth AndreaDr. Szabó Györgyi, a Szociális Bizottság alelnöke, Hirt Ferenc, a Fogyatékosügyi albizottság elnöke.

Kapcsolat: Baráth Andrea
vissza a tartalomhoz

Országos kutatás

Végéhez közeledik a Kézenfogva Alapítvány 2006-2007. évi kutatása, amely vizsgálja hazánkban az értelmi fogyatékosság gyakoriságát és a népesség demográfiai összetételét, szociális és szociokulturális jellemzőit, rétegződését, társadalmi beilleszkedésének fokozatait, életmódját. Ezen kívül a kutatás kitüntetett figyelmet fordít az állami ellátások minőségére és a hozzáférési mutatókra. A felmérés célja a népességre vonatkozó átfogó és részletes, tagolt kép felrajzolása, a szükségletek felmérése, amely lehetővé teszi a hosszú távú stratégiai tervezést, az állami ellátórendszerek átalakítása súlypontjainak meghatározását mind országos, mind pedig Kalmár Juditregionális szinten. A kutatásban a megyei Szakértői Bizottságok részéről bevont szakemberek vettek részt.

Kapcsolat: Kalmár Judit
vissza a tartalomhoz

Kitárt Ajtók Ünnepe

A fogyatékos emberek világnapján, december 3.-án a Kitárt Ajtók Ünnepével hívja fel a figyelmet az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Kara a magyarországi fogyatékosság ügyére. A közel 110 éves hagyományokra visszatekintő intézmény programsorozatába, - december 1- 6.-a között - idén először civil szervezetek is bekapcsolódnak. A rendezvény célja, hogy a sérült és ép emberek, teret és időt találjanak az együttes kikapcsolódásra és felhőtlen ünneplésre. A többnapos rendezvénysorozat szakmai előadásokból, kerekasztal-beszélgetésből, fogyatékosságtörténeti vándorkiállítás megnyitójából, mikulásnapi buliból és gyermekrajzpályázatból áll. A zenei előadásokat számos egyéb program egészíti ki. Ilyen egy a sérült emberek alkotásaiból álló kiállítás, civil info-asztalok, gyermekeknek szóló érzékenyítő foglalkozás és játszóház. A jó hangulat garantált a teaházban, valamint egy filmvetítéssel egybekötött irodalmi esten.Baráth Andrea
A rendezvénysorozaton szakmai programjaival részt vesz a Kézenfogva Alapítvány, az ÉFOÉSZ, a De Jure Alapítvány, a Motíváció, a MEOSZ és a SINOSZ is.

Kapcsolat: Baráth Andrea
vissza a tartalomhoz

Lakóotthonokat Budapesten

Lakóotthon, és egy átmeneti otthon létesítése, valamint a szolgáltatási forma igényeknek megfelelő bővítése a célja annak a most induló programunknak, amely elősegíti a budapesti értelmi sérült emberek lakóotthoni, illetve nappali ellátásának bővítését, fejlesztését. A program során a partnerekkel közösen kidolgozott stratégia alapján további szövetségeseket keresünk, illetve lobbi tevékenységet végzünk az illetékes hatóságok irányába. Mindezt azért, hogy a nagy, bentlakásosFehér Miklós intézetek helyett, a sérült emberek lakóhelyéhez közeli nappali intézmények, illetve személyesebb jellegű, kis létszámú lakóotthonok váljanak domináló ellátási formává.

Kapcsolat: Fehér Miklós
vissza a tartalomhoz

 

A levélben található képek és grafikai elemek csak Internetre csatlakozott számítógépen és erre alkalmas levelező program használata esetén láthatók! Ha a levél nem töltődik le megfelelően, ide kattintva honlapunkon is el tudja olvasni.K. Papp Lehel
Technikai kérdéseivel forduljon a webmesterhez!
 

Kapcsolat: K. Papp Lehel
vissza a tartalomhoz