Hírlevél III. évfolyam 13. szám.

 
 

Tartalom

 

A hónap témája

 

Tíz éve az erdélyi sérült gyermekekért

Gyulai nyaralásTöbbszörösen hátrányos helyzetű, nem csak sérült, hanem kisebbségben lévő erdélyi gyermekeket nyaraltatott a Kézenfogva Alapítvány. Immáron tízedik éve minden nyáron közel 30 gyermek jut Gyulán olyan élményekhez, amelynek emléke, a visszajelzésekből tudva, hosszú ideig kíséri őket. Idén, június 29. és július 6-a között, a Kézenfogva Alapítvány ügyvezető igazgatója, Pordán Ákos és nyolc önkéntes munkatárs a székelyudvarhelyi Orbán Alapítványtól látott vendégül 28, többségben fiatal felnőttet, illetve hat gyermeket.
Gyulai nyaralásA vendégeket fejlesztő környezettel, sokszínű programokkal és nem utolsó sorban Gyula város helyi sajátosságaival várták. Így többek között vonatbuszon bejárták Gyula város nevezetességeit, nagyokat fürödtek a Várfürdőben, részt vettek a VIII. Kőrösvölgyi Sokadalom programjain, láthatták a nemzetközi kutyafuttató ügyességi versenyt, jártak cirkuszban, csónakáztak és vízbicikliztek, a Steigerwald tanyán pedig lovagoltak, kocsikáztak.
Az Orbán Alapítványt (www.orban.ro) 1996-ban, Orbán Zsuzsa hozta létre. Azzal a céllal, hogy az akkori hivatalos megyei statisztikák Gyulai nyaralásszerinti, Hargita megyében élő, több, mit ezer 18 éven alul nyilvántartott fogyatékos ember mindennapjait segítse. A szervezet szándéka, hogy a súlyosan és halmozottan sérült gyerekeknek biztosítson hiánypótló szolgáltatásokat egész életük folyamán. A Kézenfogva Alapítvány pedig, felelősséget vállalva a magyar sérült gyermekekért, 1998 óta segíti a határon túli magyar szervezetek értelmi sérült tagjait. A támogatás vonatkozik a különböző fejlesztő eszközökre, a magyar nyelvű tankönyvekre, valamint az erdélyi szervezetek munkatársainak továbbképzéseire.
Az egy évtizede tartó programsorozatot 2004-ig a Norvég Vöröskereszt, jelenleg a Pordán Ákosnévtelen adományozók támogatják. Köszönjük a segítségüket!
 

Kapcsolat: Pordán Ákos
vissza a tartalomhoz

  Hírek

 

Esélytelenség az esélyegyenlőség évében

A Kézenfogva Alapítvány sajtóközleményben tiltakozott az ellen, hogy sérült embertársainkat fogyatékosságuk okán diszkriminálják.
A debreceni Fény Felé Alapítvány pályázatot nyújtott be a Szociális és Munkaügyi Minisztérium megbízásából a Fogyatékosok Esélye Közalapítvány által meghirdetett „Új lakóotthonok létesítése fogyatékossággal élő emberek részére” című pályázati programhoz. A benyújtott pályázat eredményes elbírálása esetén Debrecenben, a Rózsástelep út 93. szám alatt található ingatlanon, 820 m2-es telken szeretnének 250 m2-en, tíz sérült fiatal számára életük végéig otthont teremteni. Az összeszerveződött szomszédok viszont azt próbálják elérni, hogy a fogyatékossággal élő embereket kitiltsák a debreceni utcából. A Fény Felé Alapítvány lakóotthonának leendő lakói bemutatkozó látogatásukon ismerkedés, elfogadás helyett kiengedett kutyával, kihívott rendőrökkel, becsapott ablakokkal találkoztak. A Kézenfogva Alapítvány tiltakozik, hiszen számos gyakorlati tapasztalattal tudja bizonyítani, tudnak együtt, egymás közelében élni sérült és egészséges emberek. 1997-2002 között a Fészek program keretein belül, szakmai és pénzügyi támogatás révén, 36 szervezet, 50 lakóotthonának létesítését közreműködött. Így, több mint 500 értelmi fogyatékos embernek segített abban, hogy emberibb körülmények között, településbe integrált, kis létszámú házakban élhessenek.
A Kézenfogva Alapítvány elfogadhatatlannak és felháborítónak tartja, hogy mindez megtörténhet, az esélyegyenlőség évében sérült embertársainkat így megalázhatják.

Sajtóközlemény olvasható itt http://www.kezenfogva.hu/index.php?q=node/261
Baráth AndreaA Regionális Híradó anyagát a következő linken tudják megtekinteni:
http://www.mtv.hu/videotar/?id=5409

Kapcsolat: Baráth Andrea
vissza a tartalomhoz

Értelmi sérültek az osztályfőnöki órákon

Osztályfőnöki óraNagy sikerrel zárult ebben a tanévben az országszerte elindult „Osztályfőnöki óra”című programsorozat. Ezáltal közel 700 vidéki és budapesti, általános valamint középiskolás diákhoz jutottak el az alapítvány szakemberei, valamint a Nem Adom Fel Alapítvány tapasztalati szakértői. A résztevő osztályokban a fiatalok új információkhoz jutottak, a fogyatékos emberek részvételével pedig személyes tapasztalatokat is szerezhettetek sérült embertársaikról. Az óráknak köszönhetően látványosan változott a fiatalok szemléletmódja, így a program nagymértékben hozzájárul a sérült emberek társadalmi elfogadásához.
Az „Osztályfőnöki óra” című programsorozat a következő tanévben a szakemberek részére Baráth Andreabemutató órákkal, a diákok részére pedig további rendhagyó órákkal, szeptember vége és május között folytatódik.

Kapcsolat: Baráth Andrea
vissza a tartalomhoz

Úton az elfogadás kamionja

A Fogadd el, fogadj el! című országos programsorozat főszereplője, az elfogadás kamionja eddig 17 vidéki és fővárosi helyszínen járt. Ezeken a rendezvényeken számtalan színes programmal vártuk az érdeklődőket. A kézműves foglalkozások, a sportesemények, a zenés-táncos programok mind-mind a sérült emberek közreműködésével zajlottak. Mindezzel hozzájárulva ahhoz, hogy megfelelő szemlélet alakuljon ki sérült embertársainkról, megkönnyítve az előítélet-mentes befogadásukat. A különleges kamion útvonala így összekapcsolódik a tájékoztatással, a felvilágosítással és elsősorban a személyes találkozások révén mutatja be, Baráth Andreahogyan élnek az értelmi fogyatékos emberek. Az országos programsorozat augusztus 8-án a Sziget fesztiválon folytatódik.

Kapcsolat: Baráth Andrea
vissza a tartalomhoz

Új képzések szeptembertől

A Kézenfogva Alapítvány 2007. őszén újra elindítja akkreditált gyógypedagógiai és szociális továbbképzéseit. Elsősorban olyan szakembereknek, akik értelmi és halmozottan fogyatékos emberek számára szociális szolgáltatást biztosító intézményekben, ill. más szociális vagy gyógypedagógiai területen dolgoznak. A képzéseket ajánljuk azoknak, akik a napi gyakorlatot segítő ismereteket és képességeket szeretnék megszerezni, akik dolgozzanak akár  állami, önkormányzati egyházi vagy akár civil fenntartású intézményben, és a tudásukat kívánják elmélyíteni, rendszerezni, felfrissíteni, illetve akik más-más szféra szakmai tudását szeretnék saját területükön felhasználni. Tanfolyamjainkon a legújabb ismereteket és módszereket a szakma elismert oktatóitól lehet elsajátítani.

Sebestyén Gabriella munkáját a GYES ideje alatt  Murányi Beáta veszi át.

Murányi BeátaJelentkezési lap innen tölthető le: http://www.kezenfogva.hu/files/jelentkezesi_lap.doc

Kapcsolat: Murányi Beáta
vissza a tartalomhoz

 

A levélben található képek és grafikai elemek csak Internetre csatlakozott számítógépen és erre alkalmas levelező program használata esetén láthatók! Ha a levél nem töltődik le megfelelően, ide kattintva honlapunkon is el tudja olvasni.
Technikai kérdéseivel forduljon a webmesterhez!
K. Papp Lehel

Kapcsolat: K. Papp Lehel
vissza a tartalomhoz