Hírlevél III. évfolyam 12. szám.

 
 

Tartalom

 

A hónap témája

 

Újra úton az elfogadás kamionja

Családi Nap május 1.A Kézenfogva Alapítvány május 1-jén ismét útjára indította az elfogadás kamionját. A „Fogadd el, fogadj el” című rendezvénysorozat idején, az országot bejárva, 16 különböző rendezvényhelyszínen hívja fel a figyelmet az értelmi fogyatékos emberek életére.
Alapítványunk az Esélyegyenlőség évében az értelmi fogyatékos és az egészséges emberek párbeszédét szeretné ismét elősegíteni a tavaly indult, idén májustól októberig tartó, országos közvélemény formáló Fogadd el, Fogadj el! című rendezvénysorozatával. A különleges kamion útja összekapcsolódik a tájékoztatással, a felvilágosítással és elsősorban a személyes találkozások révén mutatja be, hogyan élnek az értelmi fogyatékos emberek. A kamion köré épülő helyi programokat, eseményeket minden esetben a helyi civil szervezetek szervezték, szorosan együttműködve egy-egy iskolával és a Kézenfogva Alapítvánnyal.
Az indító rendezvényen a Családi Nap keretében, május 1.-én kézműves foglalkozások, kirakodó vásár, különféle játékok, mászófal, információs sátrak, ügyességi versenyek és egész nap különféle színpadi produkciók szórakoztatták azt a több ezer embert, akik ezen a kellemes kora Sebestyén Gabriellanyári napon kilátogattak a Felvonulási térre.
A programsorozat záróeseménye a Művészetek Palotájában lesz október 11-én, ahol a Nemzeti Filharmonikus Zenekar ad koncertet, Kocsis Zoltán vezetésével, Érdi Tamás zongoraművész vendégszereplésével, a Kézenfogva Alapítvány javára. További információt a www.fogadj-el.hu oldalon olvashatnak.

Kapcsolat: Sebestyén Gabriella
vissza a tartalomhoz

  Hírek

 

Forradalmi változás a fogyatékos emberekről való gondolkodásban

Egyre aktívabbak, erősebbekké és kezdeményezőbbekké válnak a fogyatékos emberek – állapították meg a szakemberek Szófiában, EASPD május 11 –i konferenciáján. A „Határok, kultúrák, megközelítések” címmel szervezett eseményen elhangzott, a sérült embereket elsősorban már nem betegnek tekinti a többségi társadalom. Fontos, hogy segítenek őket olyan helyzetbe hozni, hogy saját maguk irányíthassák az életüket. Ennek a folyamatnak egyik legfontosabb állomása, amikor a fogyatékos embereket élhetnek azzal a lehetőséggel, hogy a különböző szociális, oktatás, egészségügyi, foglalkoztatási szolgáltatásokat saját maguk vásárolják meg, kiválasztva a számukra megfelelő szolgáltatót. Ez a folyamat már több európai országban elindult. Így például Svédország, Hollandia, Nagy-Britanniában már viszonylag kiterjedt formában működik, míg kísérletképpen megindult Belgiumban, és Csehországban is. A konferencia a programmal kapcsolatban az egyénekre szabott költségvetést (personalised budget) érintette. A kezdeti tapasztalatokból, kimutatásokkal is bizonyítva kiderült, hogy fogyatékos emberek életminőségének javítására nagyon jó hatással van ez a rendszer. Sokkal gazdaságosabb és összességében csak kezdetben jelent többletkiadást az államoknak. A magyarországi helyzetről Pordán Ákos, az EASPD Bővítési Állandó Bizottságának elnöke, tartott rövid prezentációt. Elmondta, hazánkban ma még csak nyomokban találkozhatunk ezzel a gondolkodással, hosszú időre van szükség arra, hogy akár kísérleti szinten is elindulhasson ez a rendszer. A konferencián elhangzott, az EASPD elkötelezett abban, hogy mindent megtegyen annak érdekében, hogy az egyénhez kötött költségvetés minél elterjedtebb legyen Európában. A többnapos rendezvény szemináriumokkal, projektötletek megvitatásával, Pordán Ákosszakmai tájékoztatókkal zárult. Az EASPD közgyűlésén pedig kiemelték, 45 jelentkezőből 5 kiválasztott szervezettel együtt az EASPD is kapott 124.000 Euró működési támogatást az európai Bizottságtól. Ez nagy áttörést jelent tíz éves szervezet életében, hiszen szolgáltatásnyújtó szervezetek még nem részesültek ilyen jellegű dotálásban.

Kapcsolat: Pordán Ákos
vissza a tartalomhoz

Értelmi sérültek az osztályfőnöki órákon

Osztályfőnöki óraOrszágszerte elindult a Kézenfogva Alapítvány „Osztályfőnöki óra”című programsorozata. A Vörösmarty Mihály Általános iskolában (Budapest, VI. ker.) bemutató órával egybekötött sajtótájékoztatón mutatták be az alapítvány szakemberei, miként tartanak általános- és a középiskolás tanulóknak rendhagyó osztályfőnöki órát. A programsorozatban résztevő osztályokban a társadalom fiatal generációja új információkhoz jut, a fogyatékos emberek részvételével pedig személyes tapasztalatokat szerezhet sérült embertársairól. Az óráknak köszönhetően változik a fiatalok szemléletmódja, így a program hozzájárul a sérült emberek társadalmi elfogadásához.
A már csatlakozott iskolák befogadóak a programmal kapcsolatban, szükségét elismerik, és támogatják az Alapítványt a megfelelő, nyílt, elfogadó szemléletmód kialakítása iránti törekvéseiben. Az első visszajelzések alapján a fiatalok nyitott érdeklődéssel fogadják a fogyatékosság problémáját, és a személyes kapcsolat sikerrel formálja véleményüket, oldja félelmeiket, és idegenkedésüket.
Az „Osztályfőnöki óra” című program már Budapesten kívül több vidéki városban, Szegeden, Debrecenben, Veszprémben, Dunaújvárosban, Mosonmagyaróváron és Szekszárdon is elindult.Baráth Andrea

A Regionális Híradó anyagát a következő linken tudják megtekinteni:
http://www.mtv.hu/videotar/?id=1515

 

Kapcsolat: Baráth Andrea
vissza a tartalomhoz

 

 

Új eljárás az értelmi sérült emberek foglalkoztatásában - Lantegi módszer

Az értelmi sérült emberek foglalkoztatásának kulcskérdése a képességeiknek megfelelő munkakör megtalálása. Ehhez elengedhetetlen, hogy pontos képet kapjunk egyrészt a sérült ember, valamint a munkakör betöltéséhez szükséges képességeiről, készségeiről. A spanyol Lantegi módszer lényege, hogy ötfokú skálán értékeli az egyes személyi részképességeket, és a munkakörök ugyanezen dimenziók mentén felosztott elvárásait. A két oldal grafikusan ábrázolható, ezek egymásra illesztésével kiderül, mely területeken térnek el a képességek az elvárásoktól, mely részképességeket kell fejleszteni, illetve nagy, és sok területre kiterjedő eltérések esetén, milyen más munkakör javasolható. A Kézenfogva Alapítvány munkatársai, korábbi munkájuk során ismerkedtek meg ezzel az eljárással, és elhatározták, hogy Magyarországon is bemutatják a szakembereknek. A spanyol jogtulajdonostól Fehér Miklóshivatalos engedélyt kaptunk a módszer adaptálására, melyre a HEFOP 2.2.1-06.1. pályázat megnyerése adott lehetőséget. 2007. június 6-án a Lantegi program nyitókonferenciára várjuk az érdeklődőket, ahol a Lantegi módszer alapjait, kezdeti magyarországi lépéseit mutatjuk be, illetve a pályázati program során megvalósítandó tevékenységekről adunk tájékoztatást.

Konferencia program

Kapcsolat: Fehér Miklós
vissza a tartalomhoz

Újdonság és meglepetés a Contiempo program konferenciáján

Nemzetközi partnereivel közös konferencián, 2007. szeptember 14-15-én mutatja be a Kézenfogva Alapítvány a Contiempo program eredményeit. A rendezvényen külön figyelmet érdemel a program fő módszertani eleme, a gyorsított tanulási módszer. A konferencia résztvevői nem csak a tréning anyagával ismerkedhetnek meg, hanem átélhetik, megtapasztalhatják az új módszertan néhány elemét is. Mint már előző hírleveleinkben megírtuk, a Contempo program fő célja, olyan továbbképzési tréning kidolgozása értelmi fogyatékos emberekkel foglalkozó szakemberek számára, amely mind tananyagában, mind módszertanában újdonság.
Orosz Andrea(A Contiempo program országos szükséglet-felmérésének eredményét honlapunkon olvashatják)

Program és regisztrációs lap

Kapcsolat: Orosz Andrea
vissza a tartalomhoz

„Egyenlő esélyek – esélyek az egyenlőségre” - equalSET

Zárókonferenciával fejeződött be április 12-13.-án, négy ország 26 szervezetének és intézményének közös programsorozata. Az equalSET (SET = Social Economy Team – Csapat a Szociális Gazdaságért) nevű program Olaszország, Portugália, Spanyolország és Magyarország szervezeteinek tette lehetővé a tapasztalatcserét arról, miként lehet a megváltozott munkaképességű, illetve a hátrányos helyzetű embereket a munkaerőpiacra segíteni. Az „Egyenlő esélyek - esélyek az egyenlőségre” című nemzetközi konferenciát a megjelent 200 résztvevő részére, a magyar nemzeti partnerség főpályázója, a Kézenfogva Alapítvány szervezte.
A két éves együttműködésnek köszönhetően egyértelműen bebizonyosodott, hogy a program célcsoportjai, a fogyatékossággal élő emberek, a bevándorlók, a nők, illetve az egyéb kirekesztett csoportok is – megfelelő körülmények között – képesek alkotó, értékteremtő munkát végezni, valamint a valódi munkapiac kihívásainak megfelelni. Az equalSET nemzetközi programban, 2005. július 1. – 2007. április 30. között részt vett partnerek célja az volt, hogy az egyes országokban megvizsgálják a szociális gazdaság helyzetét, valamint, hogy feltérképezzék, a különböző országok gyakorlatában, milyen sajátosságai vannak a hátrányos helyzetű rétegek társadalmi és munkaerő-piaci beilleszkedésnek. Összegyűjtötték a már létező jó gyakorlatokat, valamint stratégiákat dolgoztak ki arra vonatkozólag, hogyan lehet azokhoz csatlakozni, azokban részt venni. A kétnapos zárókonferencián pedig egy Szakmapolitikai Javaslattételt fogadtak el, amelyet másnap, szűkebb körben, főként szakmapolitikusok részvételével a Parlamentben is bemutattak. A programban részt vett a Bárka Alapítvány, Dunaharasztiból, a Mécses Szolgáló Közösség Egyesülete, Mezőberényből, a Fogd a kezem Alapítvány, Pécsről, a Szimbiózis Alapítvány, Miskolcról valamint az Esőemberekért Egyesület, Gál DánielTatáról.
Az equalSET nemzetközi program folytatásának tekinthető az a nemzetközi hálózat, melyet a programban résztvevő szervezetek közösen hoznak létre és melynek célja a hátrányos helyzetű emberek munkaerőpiaci és társadalmi diszkriminációja elleni küzdelem folytatása lesz európai szinten.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

Gyakorlati eredmények a módszertani konferencián 

Fehér MiklósGyakorlatban alkalmazható megoldásokkal, képzési-, valamint szakmai műhely tervekkel, illetve konkrét programtervekkel zárult május 3-án, Pécsett a Kézenfogva Alapítvány és a Fogd a Kezem Alapítvány által közösen szervezet módszertani konferencia. Az rendezvény az értelmi sérülteket ellátó, civil szociális szervezetek munkatársai számára nyújtott hasznos információkat.

Kapcsolat: Fehér Miklós
vissza a tartalomhoz

Sürgős feladatok, újult erő a CÉHálózat Közgyűlésén

Éves közgyűlését tartotta 2007. május 4-én, Pécsett az értelmi fogyatékos embereknek szolgáltató szervezetek érdekvédelmét folytató, a szervezetek és ellátottaik esélyegyenlőségéért küzdő CÉHálózat. A közgyűlésen résztvevők tájékoztatást kaptak a hálózat eddigi tevékenységéről, elért eredményeiről. Ezt követően összegyűjtötték azokat az aktuális problémákat, amelyekkel jelenleg szembesülnek a civil szervezetek, valamint ez alapján meghatározták a hálózat legsürgősebb feladatait.
A közgyűlésen a CÉHálózat újabb három tagszervezettel nőtt, így már 29 tagot számlál. A hálózat Gál Dánielelnöksége is kibővült, melynek most már öt tagja van.
A CÉHálózat az eddigi eredmények értékelésével, az aktuális közvetlen célok kitűzésével, tagjainak bővülésével újult erővel tud fellépni a civil szervezetekkel szembeni diszkrimináció ellen, a szervezetek és ellátottaik jogegyenlősége érdekében.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

Témaérzékeny újságírók

Szóbeli megállapodást kötött Pordán Ákos, a Kézenfogva Alapítvány ügyvezető igazgatója és Baráth AndreaKomlósi Gábor a Komlósi Oktatási Stúdió vezetője. A hatékony együttműködésnek köszönhetően szeretnék a jövő újságíróit a fogyatékos ügy különböző témáira érzékennyé tenni. Így az Alapítvány munkatársai minden sajtónyilvános eseményére várják a hallgatókat, akik a különböző sajtóműfajokban gyakorolhatnak általuk, „rajtuk”.

Kapcsolat: Baráth Andrea
vissza a tartalomhoz

Spanyol vendégek az Aktív Műhely program partnerszervezeteinél

12 értelmi fogyatékos fiatal és 7 szociális szakember látogatta meg április 13-17-e között a Gál DánielKézenfogva Alapítvány vezetésével zajló Aktív Műhely projekt partnerszervezeteit. Az AFANIAS nevű spanyol partnerszervezet szakemberei és sérültjeinek, a Bárka Alapítványnál (Dunaharaszti), a Szimbiózis Alapítványnál (Miskolc), Mécses Egyesületnél (Mezőberény), és az Esőemberekért Egyesületnél (Tata) járva tettek szert tapasztalatcserére.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

K. Papp Lehel

A levélben található képek és grafikai elemek csak Internetre csatlakozott számítógépen és erre alkalmas levelező program használata esetén láthatók! Ha a levél nem töltődik le megfelelően, ide kattintva honlapunkon is el tudja olvasni.
Technikai kérdéseivel forduljon a webmesterhez!
 

Kapcsolat: K. Papp Lehel
vissza a tartalomhoz