Hírlevél III. évfolyam 11. szám.

 
 

Tartalom

 

A hónap témája

 

Nemzetközi foglalkoztatási konferencia – equalSET program

Zárókonferenciával fejeződik be négy ország 26 szervezetének és intézményének közös programsorozata. Az equalSET (SET = Social Economy Team – Csapat a Szociális Gazdaságért) nevű program Olaszország, Portugália, Spanyolország és Magyarország szervezeteinek tette lehetővé a tapasztalatcserét arról, miként lehet a megváltozott munkaképességű, illetve a hátrányos helyzetű embereket a munkaerőpiacra segíteni. Az együttműködésnek köszönhetően egyértelműen bebizonyosodott, hogy ők is – megfelelő körülmények között – képesek alkotó, értékteremtő munkát végezni, valamint a valódi munkapiac kihívásainak megfelelni. Az elmúlt két évben a partnerség megvizsgálta az egyes országok szociális-gazdaságának helyzetét, összegyűjtve a már létező jó gyakorlatokat. Továbbá stratégiákat dolgozott ki arra vonatkozólag, hogyan lehet támogatni a programhoz történő kapcsolódást, és az abban történő részvételt.
Az equalSET program zárókonferenciáját 2007. április 12-én, 10-18 óra között a Danubius Hotel Flamencoban (XI. ker. Tas vezér u. 3-7) rendezzük. Az eseményen a résztvevő országok és szervezetek képviselői, valamint meghívott előadók ismertetik az eredményeket és válaszolnak az érdeklődők kérdéseire.
A konferencia meghívója, programja és a jelentkezési lap az alábbi linkre kattintva érhető el.

Meghívó
Program
Jelentkezési lap

A konferenciára a jelentkezési lap visszaküldésével lehet jelentkezni, melyet érkezési sorrendben fogadunk el.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

  Hírek

 

Új képzéseink

Ismét meghirdetjük akkreditált pedagógus, valamint akkreditált szociális továbbképzéseinket.

• Tanfolyam a középfokú végzettségű szakemberek számára
Témája: Út a gondozástól a támogatásig – Szemléletváltozás az értelmi és halmozottan fogyatékos emberek segítésének gyakorlatában.
• Tréning értelmi fogyatékosok ellátásában dolgozó szakemberek számára
Témája: Szexualitással kapcsolatos konfliktusok kezelése értelmi fogyatékos felnőttek intézményi ellátásában
• Vezetői és szervezetfejlesztési (coaching ) képzés
Témája: coaching vezetési módszer bevezetése és meghonosítása fogyatékossággal élőket gondozó szolgáltatásokban
• Foglalkoztatás-koordinátor, szervező képzés
Témája: Értelmi fogyatékos és autista emberek foglalkoztatásának szervezése
• Üzleti ismeretek és kommunikáció a szociális foglalkoztatásban
Témája: Szociális vállalkozási és kommunikációs ismeretek nyújtása a szociális foglalkoztatás fejlesztése érdekében

Képzéseinkre - amelyekre csak korlátozott számban tudunk résztvevőket fogadni - a jelentkezési határidő: 2007. április 12.

Tájékoztatófüzet a képzésekről

Kapcsolat: Sebestyén Gabriella
vissza a tartalomhoz

Fogadd el, Fogadj el!

Újra szervezzük a közvélemény-formáló programjaink közül is kiemelt jelentőségű, „Fogadd el, fogadj el” című rendezvénysorozatunkat. A programmal kapcsolatos, február 28-án lezárult, „Tündér vagyok” című rajzpályázatunkra 4654 pályamű érkezett, amelyet, a pályázati kiírás szerint két kategóriában díjazzunk. Így a kampány nyitó rendezvényén, május 1-én jutalmazzuk azt a 10-10 legszebb rajzot készítő diákot, és azt a három iskolát, aki a legtöbb pályaműt küldte be. Ezen a "Családi Nap”-on kézműves foglalkozások, kirakodó vásár, különféle játékok, mászófal, információs sátrak, ügyességi versenyek és egész nap különféle színpadi produkciók várják majd az érdeklődőket. Minden program az együtt-cselekvés jegyében zajlik majd. A programsorozatról részletesen következő hírlevelünkben olvashatnak majd.

Kapcsolat: Váradi Ildikó
vissza a tartalomhoz

És a nyolcadik napon …

Színházi előadás, amely nem a klasszikus módon, mégis az élet valós oldaláról mutatja meg, egy értelmileg sérült gyermeket nevelő család életét. Szalay Kriszta darabjában színpadi túljátszás nélkül, nem csak a tragikum, hanem vidám, néha groteszk szituációk is láttatják azokat a mindennapokat, amely ma Magyarországon 60-80 ezer családot érint. A rövid, tömör és fogyasztható darab kitűnő eszköz a közvélemény formálására, amely alapítványunk számos feladata mellett az egyik legfontosabb. Nagyszerű lehetőségnek tartjuk, hogy a főváros egyik legnevesebb színházban, a Tháliában lehetőség van arra, hogy egy Down szindrómás kisfiú, Kis Botond is fellépjen, hiszen így válik a darab teljessé.
Április 16.-án és május 15.-én ingyenes előadásra hívjuk a nézőket, bár ha az előadás tetszik lehetőséget nyújtunk a program támogatására. A befolyt összeget további előadások megvásárlására fordítjuk, így biztosítva a folytonosságot.

Kapcsolat: Baráth Andrea
vissza a tartalomhoz

Fogyatékosságról az osztályfőnöki órákon

Egyre népszerűbb programunkkal az általános- és a középiskolás tanulóknak szeretnénk alapvető információkat nyújtani a fogyatékos embertársainkról. Elsősorban a személyes kapcsolat révén a fiatalok félelmeit, idegenkedéseit, zavarait oldjuk, elősegítve a sérült emberek társadalmi befogadását. Ezért a résztvevő iskolákban, szakemberek és maguk a sérült embertársaink segítségével osztályfőnöki órákat tartunk, közelebb hozva egymáshoz az egészséges és a sérült embereket. Országos programunkhoz a budapesti iskolákon kívül már csatalakoztak Szegedről, Veszprémből, Debrecenből, Mosonmagyaróvárról, Szekszárdról.

Kapcsolat: Baráth Andrea
vissza a tartalomhoz

 

Ismét civil módszertani konferencia és CÉHálózat közgyűlés

A Kézenfogva Alapítvány, a Fogd a Kezem Alapítvánnyal közösen, 2007. május 3.-án ismét megrendezi civil módszertani konferenciáját Pécsett. A rendezvény célja, hogy az első megbeszélést követő munka tapasztalatairól beszámoljunk, valamint számba vegyük a további teendőket és a résztvevők javaslatait. Kiemelten foglalkozunk majd a szolgáltatásonkénti csoportbeosztással, illetve a finanszírozás, a foglalkoztatás, a szakmai továbbképzés lehetőségeivel, valamint az intézményi problémákkal. Továbbá várjuk azokat a javaslatokat, amelyeket a konferencia programjába beépíthetünk.
A módszertani konferencia másnapján 2007. május 4-én ugyancsak Pécsett tavaly augusztusban alakult CÉHálózat az első közgyűlését, amelyen értékeljük a mögöttünk hagyott időszakot és megtervezzük a következő egy évet.

Meghívó és jelentkezési lap

Kapcsolat: Módszertani konferencia: Fehér Miklós
Céhálózat közgyűlés: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

A CÉHálózat a diszkriminatív intézkedésekkel szemben

Újra fellépett a CÉHálózat az Irányított Területi Kiegyenlítési Rendszer (ITKR) bevezetéséből fakadó diszkriminatív intézkedésekkel szemben. Február végén és március elején is több jelzés érkezett a CÉHálózat titkárságához a tagszervezetektől és más fenntartóktól is, miszerint nem kapták meg a befogadást az ITKR-be, annak ellenére, hogy a működési engedélyük már megvolt. A CÉHálózat gyors szükségletfelmérés után azonnal lépett és összeállított egy érdekvédelmi anyagot, amelyben jogi és szakmai megfontolásokkal támasztotta alá az intézkedések jogsértő voltát. Az anyagot eljuttattuk Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszternek, valamint Dr. Szilvásy György miniszter úrnak, illetve a különböző illetékes ügyosztályoknak.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

 

Minden, amit a szociális foglalkoztatásról tudni kell

A szociális foglalkoztatási pályázat megvalósítása befejeződött. A szükségletfelmérés során 283 szervezetnek küldtünk kérdőívet, és 165 ellátási egységtől kaptunk adatokat. A régiónkénti információs napokon 154 intézmény 243 szakembere vett részt. Telefonos tanácsadó szolgáltatásunk, az Alapítvány saját költségén, továbbra is működik. Így Dr. Gazsi Adrienn ezen túl is várja a hívásokat, e-maileket minden szerdán, csütörtökön és pénteken 9-12 óráig az alábbi elérhetőségeken: 215-52-13/22 mellék, 06-30-286-7051 illetve a gazsi.adrienn@kezenfogva.hu e-mail címen.
A pályázat keretében megvalósult a szociális foglalkoztatási tudásbázis. A www.dolgoz6ok.hu honlap címlapján közvetlenül is elérhető minden hasznos információ. A honlap egyéb, a témában hasznos oldalak elérhetőségét is lehetővé teszi.

Kapcsolat: Fehér Miklós
vissza a tartalomhoz

 

Új eszköz az értelmi fogyatékos munkavállalók életminőségének mérésére

A Kézenfogva Alapítvány új nemzetközi fejlesztésbe kapcsolódott be. A program eredményeképpen egy olyan eszköz megszületése várható, mely segítségével, a szakképesítéssel rendelkező, különböző foglalkoztatási formákban elhelyezkedett értelmi fogyatékos munkavállalók életminőségét lehet majd mérni. Az eszköz innovatívnak számít, mivel a már létező életminőséget mérő eszközök mellett ez lesz az egyetlen, mely kifejezetten a munkavállalás életminőségre gyakorolt hatásának kimutatására lesz alkalmas. Így azonosíthatók lesznek az értelmi fogyatékos munkavállalók életének azon területei, ahol a munkavállalás hatására pozitív változást indult meg. Az eszköz segítségével kiderül az is, hol van szükség beavatkozásra, fejlesztésre. Ezért fontos feladat lesz az eszköz gyakorlatban való tesztelése, kipróbálása is.
Az eszközt a nyolc ország, tíz szervezetéből álló partnerség az Európai Bizottság Leonardo programja támogatásával a Quality of Life Measures elnevezésű nemzetközi projekt keretében dolgozza ki.

Kapcsolat: Gál Dániel
vissza a tartalomhoz

Konferenciával zárult a családtámogató program - FECSKE szolgálat 

Szakmai párbeszéddel és konstruktív vitával végződött alapítványunk és a projektpartnerek februárban megszervezett, „Mégis kinek az érdeke?” című program zárókonferenciája. A családtámogató program hangsúlyos eleme egy képzési anyag kidolgozása volt a majdani időszakos szolgáltatást végző szakemberek részére. A projekt kiemelt célja, hogy segítse a családban történő együttélés feltételeinek javítását, a családtagok ellátó képességének fokozását, továbbá, a sérült ember családtagjainak munkaerő-piaci visszahelyezését. A programban résztvevők bíznak abban, hamarosan lehetőség lesz arra, hogy egy modell kísérlet keretében a FECSKE szolgáltatás elindulhat.

Kapcsolat: Orosz Andrea
vissza a tartalomhoz

 

A magyarországi szabályozásról Dublinban - Contiempo

A projekt keretében Dublinban tartottak a partnerek megbeszélést, ahol a Magyarországon májusra szervezett tréning részleteit tisztázódtak. A dublini megbeszélésen a különböző országok projektvezetői előadást tartottak a helyi egyetem diákjainak, országaik szociális ellátásáról és annak szabályozásáról. Ennek keretében munkatársunk ismertette a magyarországi szabályozást.
A program ismertetőjét itt olvashatják: Program ismertető

Kapcsolat: Orosz Andrea
vissza a tartalomhoz

Protokoll a visszaélésekkel kapcsolatban

Az intézményekben élő értelmi fogyatékos emberekkel szembeni visszaélések megelőzését és kezelését szabályozó protokoll további kipróbálására és adaptációjára nyílt lehetőségünk. A Szociális és Munkaügyi Intézet támogatásával létrejött programunkhoz további négy intézmény, a Bárka Alapítvány, a Fővárosi Önkormányzat Értelmi Fogyatékosok Otthona Zsíra, az Értelmifogyatékosok Rehabilitációs Intézete Dunakeszi, valamint a Mohács Város Önkormányzata Pándy Kálmán Otthona kapcsolódott. A június végével záródó projekt tapasztalatairól a második félévi hírlevelünkben fogunk beszámolni.

Kapcsolat: Orosz Andrea
vissza a tartalomhoz

Konfliktuskezelés vezetőknek

Szociális és gyermekvédelemben dolgozó vezetők számára indítottunk konfliktuskezelő tréninget. A képzés specialitása, hogy a tréninghez szupervíziós folyamatot is kapcsoltunk. Így a résztvevőknek nem csak ismeretek elsajátítására, az attitűdük átgondolására, módosítására, meg lévő illetve új készségek fejlesztésre van lehetőségük, hanem alkalmuk van foglalkozni személyes szakmai problémáikkal, konfliktusaikkal is. A Nemzeti Civil Alapprogram támogatásával indult képzésnek 14 résztvevője van.

Kapcsolat: Sebestyén Gabriella
vissza a tartalomhoz

 

A levélben található képek és grafikai elemek csak Internetre csatlakozott számítógépen és erre alkalmas levelező program használata esetén láthatók! Ha a levél nem töltődik le megfelelően, ide kattintva honlapunkon is el tudja olvasni.
Technikai kérdéseivel forduljon a webmesterhez!